metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Jamajský král zpívá dál. Životopisný snímek Bob Marley: One Love přichází do tuzemských kin

  16:36
Na své si od zítřka v tuzemských kinosálech přijdou fanoušci hudebních životopisných snímků. Po Doors, Johnnym Cashovi, Hanku Williamsovi, Elvisovi, Queenech, Eltonu Johnovi a dalších se na stříbrném plátně zhmotňuje zesnulý jamajský rastafarián a král reggae Bob Marley. Tvář mu propůjčuje někdejší představitel jiné afroamerické ikony – Malcolma X – Kingsley Ben-Adir. Za kamerou stojí režisér rovněž životopisného Krále Richarda: Zrození šampionek Reinaldo Marcus Green. Bude to hit?
Z filmu Bob Marley: One Love

Z filmu Bob Marley: One Love | foto: CinemArt

Film Bob Marley: One Love zachycuje patrně nejznámější a divácky nejatraktivnější část zpěvákova života. Na začátku filmu potkáváme titulního hrdinu v okamžiku, kdy už je jamajským národním hrdinou. Věčného idealistu a neúnavného propagátora rodného ostrova trápí všudypřítomné násilí, které rozdmýchávají dva hlavní znepřátelené politické tábory a na ně napojené zločinecké gangy.

Z filmu Bob Marley: One Love

Marley trochu naivně sní o uspořádání obřího koncertu, který svede pod jedno pódium všechny dosavadní nepřátele a i s pomocí jeho hudby je přiměje zakopat válečnou sekyru. Než sen stačí realizovat, zaklepe násilí i na dveře jeho domu. Při útoku ozbrojeného gangu jsou vážně zraněni jeho manželka a manažer. To Marleymu sejme klapky z očí a uvědomí si, že Jamajka není zemí, ve které chce vychovávat děti.

Snímek z filmu Bob Marley: One Love

Dredatý Angličan
Kdo o osobnosti Boba Marleyho něco málo ví, ten již tuší, co v ději snímku následuje. Marleyovic rodina se odstěhuje do Anglie, kde na dredatého kluka v typické pletené hučce nejsou dvakrát zvědaví. Jenže když je člověk geniální muzikant, prosadí se i v prostředí, které je schopné ho jen kvůli vzhledu strčit do vězení. Paradoxně právě tady, na ostrovech, které se od toho jeho rodného snad nemohou lišit víc, se jeho kariéra rozjede tak, že ho to právem vynese mezi nejvlivnější muzikanty dvacátého století.

První reakce
Podle prvních ohlasů diváků, kteří měli snímek možnost vidět v předpremiéře již včera, odvedl režisér Green svou práci důstojně. Se svolením Marleyho rodiny, angažovali se hlavně slavní synové Ziggy a Damian, měl natočit audiovizuální pomník, který naplno vytěžuje Marleyho písně. Tyhle ohlasy jsou v souladu s tvrzeními samotného režiséra, o která se podělil s českým distributorem snímku CinemArtem.

Z filmu Bob Marley: One Love

„Jak natočit film o někom, o kom si všichni myslí, že ho znají? Pro mě nebyl důležitý ani tak scénář k filmu jako práva na Marleyho písně, a tedy možnost nechat je ve filmu zaznít. Ty jsou klíčem k poznání jeho neuvěřitelného života,“ říká režisér Green.

Vyznění snímku má v dobrém napomáhat i energický výkon Kingsleyho Ben-Adira. Ten po svém výkonu v otřesném loňském marvelovském seriálu Tajná invaze potřeboval dobrou roli jako sůl.

Vyhlížel by osmdesátku
Bob Marley při běhu v newyorském Central Parku v roce 1980 zkolaboval. Rakovina, kterou trpěl, se rozšířila do mozku, jater i plic. Zemřel 11. května roku 1981 v nemocnici v Miami na Floridě. Jeho poslední slova patřila synovi Ziggymu: „Za peníze život nekoupíš.“

Ocenil by konopný průmysl?
Ikonickým obrazem reggae hudebníka je fotografie, na které kouří velký joint marihuany. Vyznával totiž rastafariánské náboženství, v němž je užívání této omamné látky svátostí.

Snímek z filmu Bob Marley: One Love

V současnosti na zpěvákově zálibě v kouření konopí profitují jeho rodinní příslušníci. A to prostřednictvím značky Marley Natural, která prodává luxusní kuřácké potřeby všeho druhu. Její sídlo leží v Americkém Seattlu, ve Washingtonu. Mnoho lidí po celém světě krok rodiny Boba Marleyho odsuzuje. Podle některých by se jméno bojovníka za práva lidí na léčebnou bylinu nemělo používat pro komerční účely. Faktem je, že firma ze svého zisku podporuje řadu aktivit v reggae komunitě v USA a také na Jamajce.

James Norton a Kingsley Ben-Adir ve filmu Bob Marley: One Love (2024)

Příště je na řadě Amy
Pokud dáváte před reggae přednost mixu jazzu, soulu a R’n’B, zaskočte si do kina i o necelé dva měsíce později. Dávat totiž budou snímek Back to Black, který přiblíží život britské zpěvačky Amy Winehouse. Pohnutý osud zpěvačky zachytí režisérka Sam Taylor-Johnson (Padesát odstínů šedi), do hlavní role vybrala Marisu Abela (seriál Sektor). Výhodu má v tomto souboji Marley. Jeho film podle názvu poznáte hned. Životopis zpěvačky, který se jmenuje jako slavné album, již méně znalým divákům na první dobrou nic moc neřekne.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek