metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Záhrobní babizna chce vylézt ze sklepa a zabíjet. Obejme vás rafinovaná hrůza?

  7:19
Do kin dorazí za pár dní britský horor Hlasy mrtvých. Přímočaře strašidelné filmy ale v tuzemských kinech v posledních měsících stagnují.

Další 1 fotografie v galerii
„Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ V hororu se, podobně jako v českém snímku Kulový blesk (1978), hodně napovídá o suterénu. | foto: BontonfilmMetro.cz

Mladá dívka Iris zdědí v novém filmu Hlasy mrtvých po svém otci starobylý dům s jedním hrozivým tajemstvím. Ve sklepě se ukrývá záhrobní čarodějnice, bytost, která se na požádání promění v kohokoli, kdo už zemřel. Díky dávnému prokletí je démon pevně svázán s majitelem domu, jehož příkazy poslouchá. Iris se tak stane tím, kdo stojí mezi světem mrtvých a naším světem. Spojení se zesnulými může ale trvat pouze dvě minuty. Pak se démon osvobodí a přinese k nám svůj děsivý svět mrtvých, hrůzu a teror. A jak to u podobných filmů bývá, k obávanému osvobození nakonec dojde. Čarodějnice je najednou volná a chce zabíjet.

Zhmotněný kraťas
Hlasy mrtvých jdou do kin příští čtvrtek. Jde o nový britský horor od producentů publikem kladně přijímaných snímků To (2017) a Barbar (2022). V hlavní roli Iris se představuje Freya Allanová, kterou proslavila role Ciri v sérii Zaklínač. A také herečka Ruby Barkerová z diskutovaného seriálu Bridgertonovi. Film vznikl jako celovečerní verze stejnojmenného krátkého snímku z roku 2017. Ten natočil stejný režisér Alberto Corredor a díky originálnímu námětu a zpracování s ním získal několik ocenění. „Moje postava nemá příliš kontrolu nad svým životem. Když má najednou možnost ovládat tuhle děsivou bytost a stát se tím, kdo stojí mezi světem mrtvých a živých, nemůže odolat,“ říká ke své postavě představitelka hlavní hrdinky Allanová.

Freya Allanová ztvárnila dívku Ciri ve fantasy seriálu Zaklínač. Tomu u diváků klesá obliba. Herečce by se filmový hit hodil.

Podle tvůrců snímek svou atmosférou v dobrém připomene klasiky jako Noc oživlých mrtvol (1968) George Romera nebo Teď se nedívej (1973) od Nicolase Roega.

Světové a české chutě
Hororový žánr se v současnosti těší skoro až bezvýhradné celosvětové přízni diváků. Megaúspěch měly v loňském roce v kinech například horory jako Sestra 2, M3GAN, Smrtelné zlo: Probuzení, šestý Vřískot či Insidious: Červené dveře. Zapomeňte teď na pár bolavých propadáků z ranku relativně nedávno uvedené drákulovské The Last Voyage of the Demeter či českého Krvavého Johanna. Horory jedou, skoro by se dalo s nadsázkou říct jako nikdy. Je proto zajímavé, že v tuzemských kinech horory naopak stagnovaly. Jejich čest u nás zachraňoval pouze virální hit Pět nocí u Freddyho, na který přišlo slušných 155 tisíc Čechů.

Po čarodějnici dorazí i satanáš
Strašidelných titulů, které budou alespoň částečně obsahovat prvky hororu, čeká na diváky v následujících měsících v kinech plno. Kupříkladu 5. dubna dorazí horor První znamení: Přichází satan!, 16. srpna pak sci-fi horor Vetřelec: Romulus. Fandům drsnější zábavy možná zaimponuje také počin hororového studia Blumhouse. Ve snímku Neviditelné zlo, který se objeví v kinech začátkem března (více v boxu), se hlavní dětské hrdince zhmotní imaginární přátelé z dětství. Konkrétně vycpaný zabijácký medvěd.

Neviditelné zlo

  • Letos se dočkáme také dvojice filmů, jejichž zápletky se točí okolo vysněných kamarádů.
  • Rodinnější variantou budou určitě Imaginární přátelé, kteří přijdou do kin 30. 5. Neviditelné zlo se objeví v kinech 14. 3. Snímek režíruje Jeff Wadlow, který má na kontě horory Vadí nevadí (2018) a komiksovku Kick-Ass 2 (2013).

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek