metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek. (22. března 2022) | foto: Profimedia.cz

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

  11:48
Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60 dětí.

První místo získala třináctiletá Magdaléna, která ztvárnila kočku Mícu. „Epilepsie s sebou stále přináší řadu stigmat. Snažíme se proto motivovat děti, aby se do soutěže zapojily a ukázaly, že jsou stejně šikovné jako jejich zdraví vrstevníci,“ říká za organizátory Monika Bártová. Podle ní byla letošním motivem oblíbená hračka. Děti mohly nakreslit cokoli, s čím si rády hrají. Ať už je to panenka, míč, nebo třeba oblíbená postavička z počítačové hry.

Strach se dá překonat
Epilepsie je jednou z nejčastějších chronických dětských nemocí. V České republice se s ní potýká přibližně 20 tisíc dětí. Hlavním cílem soutěže je šířit osvětu. „Chceme pomoci široké veřejnosti vidět, že jsou děti s epilepsií stejné jako zdravé děti, plné fantazie a radosti z tvorby. Život s epilepsií by neměl znamenat vyčlenění, strach z neznámého je jednoduše možné překonat tím, že se s těmito dětmi seznámíte. Proto o epilepsii mluvíme a proto je důležité pořádat takové soutěže,“ komentuje pro deník Metro Bártová.

Ta v roce 2011 na jedné sportovní akci na podporu lidí s epilepsií připravila stůl s výtvarnými potřebami, aby zabavila děti. „U stolu bylo stále plno a obrázky, které tam vznikly, byly v rámci akce odměněny drobnými dárečky. A tam jsme získali zpětnou vazbu od jedné maminky dítěte s epilepsií, jak moc takové ocenění pro něj znamená. Reakce obou, maminky i nemocného syna, byla tak upřímně pozitivní, přímo nadšená. A obrázek, který mám dodnes zarámovaný, je opravdu krásný,“ konstatuje Bártová. Tak vznikla myšlenka uspořádat pro takto nemocné děti výtvarnou soutěž, aby mohli všichni vidět, že jsou šikovné a plné fantazie. Organizátoři soutěže pozorují ze strany dětí stále větší ohlas. „Od spolupracující pacientské organizace EpiStop, která zajišťuje kontakt s pacienty, máme informace, že někdy je součástí obálky s obrázkem také dopis od některé z maminek, jak moc udělal radost jejímu dítku dárek z loňského ročníku,“ líčí Bártová.

Nejsilnějším ročníkem soutěže byl zřejmě ten loňský, tedy desátý. „Měli jsme dokonce 80 účastníků. Jinak počet obrázků s každým ročníkem pomalu stoupá,“ dodává.

Fialový den
Principem soutěže je zaslání obrázku na dané téma, které je vyhlášeno v březnu k příležitosti takzvaného Purple day. „To je den, kdy lidé na podporu lidí nemocných epilepsií nosí něco fialového, pořádají se různé akce ke zvýšení informovanosti o epilepsii a podobně. Tím je soutěž zahájena a trvá až do konce září, kdy při příležitosti Národního dne epilepsie končí příjem obrázků. Potom jsou obrázky vyhodnoceny a odměněny. Všechny děti dostanou balíček s fixami, pastelkami a temperami, aby mohly tvořit i v dalších letech. A první tři vyhodnocené jako nejlepší potom získávají velké výtvarné sady,“ dodává pro deník Metro Bártová.

Pochvala je motivací
Téměř všechny děti rády tvoří a každá pochvala je motivací pro další tvorbu. „Proto pevně věřím, že děti naše soutěž motivuje. Z minulých ročníků máme dokonce informaci, že jedna dívenka, která opakovaně vyhrála, nastoupila na střední uměleckou školu a bude z ní opravdová umělkyně. A já chci věřit, že veřejné ocenění jejích obrázků k této cestě také trochu pomohlo,“ uzavírá Bártová. Další ročník soutěže startuje příští rok v březnu.

Pes jako alarm

  • Na důležitost psychické pohody lidí s epilepsií je potřeba neustále upozorňovat.
  • Psychiku, především u dětí, zatěžuje mimo jiné stále panující společenské stigma, kterým je epilepsie opředena. Děti mají často potíže s přijetím do mateřské školy nebo kroužků, protože se vychovatelé obávají možných epileptických záchvatů.
  • Přátelství a pochopení proto děti s epilepsií často hledají u čtyřnohých mazlíčků. Někteří pacienti dokonce tvrdí, že jejich pes dokáže vycítit přicházející záchvat, aniž by o tom oni sami věděli. Žádná z tuzemských ani zahraničních studií ale tuto schopnost domácích mazlíčků zatím nepotvrdila.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek