Projekt Loutky v nemocnici navštěvuje pacienty po celé republice. Účinkující používají své nadání a umělecké schopnosti k tomu, aby přivedli pacienty na jiné myšlenky tak, aby na chvíli zapomněli na svou nemoc. Ročně realizují více jak 1200 takových návštěv a setkávají se s desítkami tisíc hospitalizovaných. „Chceme, abychom uskutečňovali takový malý zázrak. Aby na místě, kde se většinou nikdo nesměje, zavládla najednou nepatřičně veselá nálada. Věříme, že se díky tomu nastartuje proces uzdravení,“ komentuje za iniciativu Loutky v nemocnici Marka Míková. Spolek je přesvědčen o tom, že smích léčí. „Ujišťuje mě o tom každá návštěva,“ pokračuje Míková.
Hudba je lék
Projekt se s dětmi, pro které účinkuje, vídá pravidelně. Ačkoli by se zdálo, že vytvářet si s pacienty vztahy je psychicky náročné, bližším kontaktům se účinkující nevyhýbají. „V současnosti nás je skoro třicet a střídáme se, ale stojí nám za to informovat jeden druhého o tom, co má malý pacient rád za písničku a která pohádka se mu líbila nejvíc. Na rehabilitaci ve Fakultní nemocnici Motol, kam pravidelně docházíme každou neděli a kde velmi úzce spolupracujeme i s lékaři, se s některými pacienty známe opravdu dobře a těšíme se na sebe,“ líčí Míková.
Projekt boří tabu
Podle ní je velmi důležité dělat v nemocnicích pacientům radost. To má podle jejích slov vliv na uzdravení. „Hudba je sama o sobě lékem. Jakmile začnete zpívat, nebo jen hrát na rytmické nástroje, vaše tělo se začne cítit lépe. Jakmile vás něco rozesměje, vyplaví se pozitivní emoce. Stejně tak divadlo, příběh zaměstná vaši představivost a odvede pozornost od strachu a obav. To všechno jsou léky, které fungují stejně dobře jako třeba pilulky nebo injekce,“ míní Míková. Sama vzpomíná na specifický příběh, který se iniciativě stal v jedné z nemocnic. „Nedávno jsme měli workshop s dětmi v Bohnicích. Psychické onemocnění se stále považuje tak trochu za tabu. Náš projekt se snaží taková tabu bořit. Navštěvovat místa a přinášet jim vítr zvenku. Pracovali jsme s dětmi na příběhu o hledání vlastní cesty v okolnostech, které nejsou jednoduché. Děti samy vymyslely velice silný příběh na motivy představení Zrezivělý rytíř, vyrobily karty, se kterými hrály, naučily se písničky. Představení dopadlo nádherně. Všem nám běhal mráz po zádech a věděli jsme, že tohle má smysl. Hledat naději i tam, kde skoro není. Za takové chvíle jsme opravdu vděční,“ přiznává Míková za Loutky v nemocnici. Iniciativa se do budoucna chystá vymyslet nová představení pro malé i větší pacienty. Mimo jiné se také chce zapojit do návštěv dříve narozených dětí.