metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Úřad městské části Praha 5 | foto: Wikimedia Commons

Starostou Prahy 5 bude někdo z TOP 09. Spojila se s ostatními proti vítěznému ANO

  10:50
TOP 09, Strana zelených, KDU-ČSL, ČSSD a Česká pirátská strana se domluvily na vytvoření koalice na radnici Prahy 5. Vítězné hnutí ANO tak skončí v opozici. Potvrdil to předseda SZ na Praze 5 Lukáš Budín. Starostou by měl být člen nejsilnější koaliční strany, tedy TOP 09. Volby v Praze 5 vyhrálo ANO se ziskem 18,29 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí SZ. Následují ODS, ČSSD, koalice KDU-ČSL a nezávislých, Patrioti - Volba pro Prahu 5 s Demokraty Jana Kasl a Česká pirátská strana.

Budoucí koaliční strany již podepsaly společné memorandum o vytvoření koalice. „Výsledkem dalšího jednání bude podpis koaliční smlouvy. Nyní jsme si dali týden na připomínkování jejího znění,“ řekl Budín. V 45členném zastupitelstvu městské části bude mít koalice většinu 25 hlasů. SZ v rámci vyjednávání přibrala do svého zastupitelského klubu jediného zástupce Pirátů Josefa Matouška. Starostou by měl být některý z členů TOP 09.

Před čtyřmi roky na pětce vyhrála TOP 09.

V zastupitelstvu bude sedět 11 zástupců ANO, 10 kandidátů TOP 09 a sedm křesel patří SZ, což je o čtyři více, než měla strana dosud. Šest mandátů získala ODS, čtyři sociální demokraté a tři patří koalici KDU-ČSL a nezávislých. Tří zastupitele mají Patrioti s Demokraty Jana Kasla a jeden Piráti.

V Praze 5 před čtyřmi roky vyhrála TOP 09. Na druhém místě skončila ODS a třetí ČSSD. Své zástupce měly v zastupitelstvu rovněž Věci veřejné, Strana zelených a KSČM. Starostou se stal Radek Klíma z TOP 09, kterého vystřídal původně spolustraník Miroslav Zelený. Ten se stal starostou poté, co byl z TOP 09 vyloučen spolu s několika dalšími členy. Také Zelený byl nakonec společně s ostatními radními odvolán a radnici od letošního jara až do voleb dovedla čtveřice nezávislých zastupitelů, starosta nebyl zvolen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy