metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Lípa u Rudolfina
Větší foto
Lípa u Rudolfina | foto: Praha 1Metro.cz

Sto let republiky slaví focením lip

12. února 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Na mnoho dřevin, jež nesou důležitá historická poselství, a zároveň krášlí řadu míst po celém Česku, se mnohdy zapomnělo. To se rozhodla změnit parta nadšenců z řad milovníků stromů, která u příležitosti stého výročí založení Československa vyzývá Čechy k neobvyklému projevu vlastenectví. Stačí popadnout foťák nebo mobil a vyrazit do přírody vyfotit nejbližší lípu. A o svůj objev se podělit na webu.

S trochou štěstí objevíte právě takovou, kterou lze nazývat lípou republiky, tedy takovou, která byla výročně vysazena v letech 1919, 1928, 1968 nebo 1998.

„Budeme také rádi, když na počest stého výročí vzniku Československa zapátráte v kronikách či se zeptáte pamětníků, jestli nějaká lípa republiky roste i ve vaší obci, a dáte nám vědět,“ říká členka týmu projektu Lípy republiky Jana Říhová.

Z dosavadního pátrání na webu lipyrepubliky.cz vyplývá, že takzvané výroční výsadby se vždy těšily veliké pozornosti. Probíhaly za účasti početného publika či se při této příležitosti konaly průvody. „Ukázalo se, že jedním ze základů úspěchu provedené výsadby je volba místa. Řada lip republiky ale doplatila na rozvoj dopravy a rozšiřování komunikací. Jejich ztrátou se ochuzujeme o živé svědky naší národní historie,“ dodává iniciátor projektu a dendrolog Aleš Rudl.

Aby bylo pro stromové nadšence mapování dřevin o něco zábavnější, spustil Rudl se svým týmem také mobilní aplikaci. Ta obsahuje mapu již objevených stromů republiky či dává návody jak správně naplánovat nové jubilejní výsadby v letošním roce. S mobilní aplikaci si po jejím nainstalování zdarma z Google Play již bez internetového připojení přečíst důležité informace o projektu, výsadbách lip či si zahrát kvíz s tematickými otázkami.

„Chceme zachránit poselství jubilejních stromů, které byly vysazeny na paměť vzniku naší republiky či připomínají naši národní svobodu a demokracii a tato aplikace by mohla našemu úsilí pomoci,“ doplňuje Rudl.

Sázení stromů při význačných událostech má u nás dlouhou a silnou tradici. Ta má svůj základ ve zvykovosti lidí na úrovni sociálních a kulturních potřeb. Pokud bude snaha týmu kolem Aleše Rudla úspěšná, několik výsadeb podniknou i oni.

Lípa je národní strom

  • Řada zemí má své národní stromy. V České republice je národním stromem lípa. Můžeme ji nalézt na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách.
  • Oficiálním národním symbolem se stala roku 1848, kdy se na všeslovanském sjezdu, který probíhal 2. až 12. června v Praze, sešli delegáti z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, dále pak Poláci, Rusíni, Chorvati, Srbové, Slovinci a Dalmatinci, což byly zástupci všech porobených slovanských národů. Stanovili lípu jako národní symbol postavený proti velkoněmeckým snahám o porobení slovanského živlu. Byla to reakce na frankfurtský sněm, kde byl jako symbol velkoněmectví zvolen dub. Lípu jako národní strom měl navrhnout František Ladislav Čelakovský.
  • Lípa je rozšířená po celém mírném pásu severní polokoule, kde se vyskytuje asi 30 až 40 druhů. V České republice jsou původní jen dva druhy: lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá. Lípa se dožívá stáří až 1 000 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám