metro.cz

Větší foto
Netopýr se klidně zabydlí i u vás doma. | foto: Daniel Horáček a ČSOP

Kolektivní seznamovačky s netopýry pořádají ochránci přírody hlavně v noci

  10:36,  aktualizováno  11:18
Jak se zkoumají ostré zoubky? Na večerních vycházkách se mohou návštěvníci těšit na ukázky rozdílných výzkumných metod.

Až do konce září budou na několika místech Česka probíhat takzvané Noci pro netopýry. „Všem zájemcům o život těchto pozoruhodných živočichů se nabízí jedinečná příležitost sledovat netopýry v akci, a to za asistence odborníků, kteří se těmto tvorům věnují každodenně,“ říká koordinátorka z Českého svazu ochránců přírody Kateřina Burešová.

Akce jsou podle ní ideální příležitostí seznámit s netopýry také děti, pro které jsou připraveny soutěže a hry. „Vše koordinuje Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci s řadou dalších organizací, mezi nimiž je také Český svaz ochránců přírody, který letošní rok vyhlásil Rokem netopýrů,“ dodává pro deník Metro Burešová. Na večerních vycházkách za netopýry se mohou návštěvníci těšit na ukázky rozdílných výzkumných metod, jako je odchyt netopýrů do sítí nebo sledování těchto živočichů pomocí ultrazvukového detektoru. Součástí Netopýřích nocí jsou i odborné přednášky či ukázky hendikepovaných netopýrů.

„Do konce září je na programu ještě třicet devět akcí, na své si přijdou návštěvníci téměř ve všech krajích. Tento pátek 2. září je možné navštívit například důl Jeroným na Karlovarsku, kde proběhne odchyt a kroužkování. Netopýří noc u Hamerského rybníka v Praze v Záběhlicích pak proběhne v úterý 6. září,“ doplňuje Burešová s tím, že akce nabídne třeba mobilní naučnou stezku nebo netopýří dílničku pro děti.

„Seznam všech akcí a další informace naleznete na webových stránkách netopyrinoc.cz,“ zve čtenáře deníku Metro Burešová.

Mezinárodní noc pro netopýry probíhá každoročně již od roku 1997, a to pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů. Původně byla rozšířena pouze na evropském kontinentu, od roku 2012 se však koná také v dalších částech světa.

Komentáře

zpět na článek