metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Neděle, 5. prosince 2021. Svátek má Jitka.

Větší foto
Dvě hry jsme vyzkoušeli osobně. | foto: Metro.cz

Únikovky jsou fenomén, kde se kradou nápady ve velkém

  13:41
Manželský pár provozuje únikové hry na místě bývalé pěstírny drog na Karlovarsku. Dvě z nich si vyzkoušel i deník Metro.

Manželé Pavézkovi se před pár lety rozhodli okořenit si trochu život. V opuštěné stodole v Dalovicích, obci jen pár kilometrů od Karlových Varů, začali provozovat několik unikátních únikových her. Utvářet strašidelnou atmosféru jim tu pomáhá mimo jiné i fakt, že se zde dříve nacházela pěstírna drog. Jak ale říká Tereza Pavézková, provozování únikovek, ať už jakkoliv vyhlášených, je zábava. Najdou se však i tací, kteří se chtějí na vašem úspěchu přiživit.

„Již jsme navštívili hned několik únikovek v našem okolí, které se přímo inspirovaly těmi našimi. V řadě případů se dá dokonce mluvit o krádeži. Nyní již bývalý kamarád, jenž nám byl na svatbě za svědka, se totiž rozhodl otevřít si svou vlastní únikovou hru. Přímo tady v Dalovicích. Pak nás pozval k jejímu vyzkoušení,“ říká pro deník Metro Pavézková, která se s manželem při testování nestačila divit. „Kompletně nás vykradli. Stejné malby na stěnách, stejná výška příček, dokonce i stejné úkoly. Měli jsme značné déja vu,“ dodává druhý z dvojice Jindřich Pavézka.

Kriminální genius loci
Hra začíná, jak se Pavézkovic únikovky v souhrnu nazývají, jsou toho druhu největší v západních Čechách. Každá z her, které se navíc odehrávají na místě autentických prostor bývalé pěstírny drog, se hraje na ploše 300 metrů čtverečných. Dalo nám opravdu hodně práce nalézt na internetu na dalovické únikovky jedinou zápornou recenzi či zmínku. Z reakcí lidí totiž povětšinou vyplývá, že v nich zážitky doznívaly ještě dlouhé týdny.

Zazděný zahradník

  • Národní protidrogová centrála ukončila v květnu 2012 operaci s krycím názvem Dukla. Útvar rychlého nasazení spolu s dalšími policisty zadržel na různých místech skupinu 13 lidí české a vietnamské státní příslušnosti. Tato skupina se zabývala pěstováním netechnického konopí a následnou výrobou a distribucí marihuany převážně na území Karlovarského a Ústeckého kraje. 
  • O bezohlednosti jejich počínání svědčí zazděný vietnamský zahradník v jedné z pěstíren. Pachatelé byli zadrženi v bydlištích v Karlových Varech a obci Dolní Žďár.

„Nejprve jsme v červenci roku 2016 rozjeli hru Pěstírna, která tu z místního genia loci těží asi nejvíce. V kriminalistickém duchu jsme proto zhruba o rok později navázali další hrou, ve které se ocitnete v pozici vyšetřovatelů Mafie. Ta zde působila ještě před nedávnou dobou. Předloni pak vznikla poslední, naprosto jedinečná hra Únos, ve které záleží pouze na vás, jak dopadne. Je to něco nového a zážitek, který si odnesete, se těžko interpretuje,“ vyjmenovává Pavézková.

Na vlastní kůži
Nedalo mi to, a tak jsem se společně s několika přáteli vyrazil do Dalovic osobně podívat. V rozmezí několika hodin jsme si postupně vyzkoušeli dvě navazující únikovky, konkrétně Mafii a Únos. Ačkoliv byl jejich děj přímo propojen s vlajkovou lodí dalovických únikovek – Pěstírnou, to, že jsme si ji nezahráli, nám při hře nijak nepřekáželo. „Myslím, že vám to šlo skvěle, pánové. Akorát vy už si asi příště nespletete znak Pí se znakem Alfy. A co to, že se mě tak vyptáváte na různé detaily kolem našich her. Nejste od novin,“ uvedla na mou adresu Pavézková, která nás poslední hrou provedla.

Z našeho pětičleného týmu jsem byl jediný, který nějakou únikovou hru v minulosti navštívil. Díky své profesi jsem jich s kolegy z deníku Metro navštívil v Praze mnoho. Dalovické únikovky ale byly trochu něco jiného. Žádné zbytečné kamery, stísněné malé pokojíčky ani kompromisy kvůli místu. Tady se všechno dělá ve velkém a o obrovské propracované prostory plné vrstevnatých hádanek tu skutečně není nouze. „Musíte ještě jednou přijet a vyzkoušet Pěstírnu. Bude se vám jistě také líbit,“ sdělila nám Pavézková poté, co jsem jí vyjevil svůj plán napsat o jejich únikovkách článek do Metra.

Únikovka? Ne, sportoviště
Když Pavézkovi před třemi lety v Dalovicích s únikovkami začínali, byl tento fenomén ještě v plenkách. Dobře ale podle Pavézky odtušili, že bude třeba mít oběhané úřady, a tak si nejprve sehnali všechna potřebná povolení. To se po tragédii, která se loni odehrála při únikové hře v sousedním Polsku (zemřelo tu pět dívek – pozn. redakce), a následných přísných kontrolách únikovek napříč celou Evropou ukázalo jako šťastné rozhodnutí. „A co se týká požárně bezpečnostního řešení stavby, zpracovávali nám to jako sportovní areál. Někdo si to nechává zase specifikovat jako bludiště,“ vysvětluje Pavézka. Aby však Pavézkovi nezačali chytat rez, v teplých měsících objíždějí nejrůznější akce v okolí. Mají také svou vlastní únikovku – Hra začíná, kterou lze teoreticky provozovat kdekoliv. Prostory jejich únikovek se však stále nacházejí v ulici Zátiší 83 v Dalovicích.

„Důležité je, že Hra začíná není okopírovaná a má vlastní, originální a velmi dobře zpracovaný příběh, který podtrhuje dokonalé prostředí. Atmosféra tady na vás dýchá z každého zákoutí a z každé stěny,“ napsala Kravská jelita – skupina nadšenců a kritici únikovek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy