metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pondělí, 21. června 2021. Svátek má Alois.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V domácí izolaci je „inspekce“ ledničky lákavější a zrádnější

  14:39
Uzené, zelí a deset knedlíků. Takový oběd je během práce z domova a bez pohybu zdravotní sebevraždou.

Koronavirus nejvíc ohrožuje lidi s obezitou. Ti totiž trpí mnoha doprovodnými zdravotními problémy. Případ taxikáře, nejsledovanějšího českého pacienta s nákazou virem COVID-19, jehož záchranu v pražské Všeobecné fakultní Jednoduché rady nemocnici sledovala celá země, je toho dokladem. Muž s mnoha kilogramy nad zdravý limit naštěstí nad těžkou nemocí zatím zvítězil.

Doporučení od odborníků z VFN Praha, Kliniky EUC Plzeň a STOB:

  • Omezte sledování nesmyslných statistik. Stresují.
  • Uklízejte. Při mytí oken spotřebujete až 1500 kilojoulů.
  • Při nákupu pamatujte: co nekoupíte, to potom doma nesníte!

V období, kdy je řada zaměstnanců nebo živnostníků doma, ať už na home office, nebo nuceně proto, že jejich firma zavřela, hledají lidé útěchu nejen v alkoholu, ale také v jídle. Ne vždy takovém, jaké jim prospívá, zvláště když mají výrazně nižší fyzickou zátěž. Dřív alespoň chodili a jezdili do práce, teď přejdou z ložnice do koupelny, pak ke stolu nebo na sedačku. Kalorie se nespalují.

„Přiznávám, že sklony navštěvovat ledničku mám teď podstatně větší než za normálního stavu,“ uvádí Alena, bankovní úřednice, která si nepřála zveřejnit jméno a momentálně pracuje v domácím režimu. „V práci je neustále nějaké jednání, schůzky po budově, někdy se nedostanu ani na oběd. Zato teď to mám do kuchyně a do ledničky jen pár kroků,“ podotýká úřednice. Dodává, že jí váha nestoupá. Protože si naopak udržuje pohybový režim, na který obvykle nemá ve všední dny v normálním období čas. „Brzo ráno jdu vyvenčit psa, obejdu rybník a les, stejně tak večer, stihnu si i trochu zacvičit na zahradě, takže mám pohybu dost a váha se drží stále na stejné úrovni jako před epidemií,“ vysvětluje Alena. Navíc vlastní domácí stravování už před lety přizpůsobila návykům svých dcer. Ty vyznávají „zdravou“ stravu a ona je tak vlastně svým jídelníčkem jen kopíruje. „Vepřo-knedlo-zelo se u nás rozhodně nevede,“ říká úřednice.

„Určitě bych si dala právě v této době velký pozor na nabídky obchodníků s hubnoucími přípravky,“ varuje Iva Málková, zakladatelka společnosti STOB (Stop obezitě), všechny, kteří chtějí izolaci přežít bez těžkých následků s nadbytečnými kilogramy. Vedle jídelníčku, jenž by měl obsahovat méně kalorické potraviny, hlavně zeleninu a ovoce, radí Málková dodržovat drobná, ale fungující pravidla. „Hodně věcí se nyní vyřizuje po telefonu, tak při telefonování choďte. Pamatujte také, že rotoped není věšák na oblečení. Používejte ho při sledování televize. Najděte si na internetu krátká cvičení, cvičte podle nich, nejlépe vždy pět minut před každou pravidelnou činností, třeba před večeří, před spaním a podobně,“ říká bojovnice s obezitou Iva Málková. Současně naléhavě doporučuje digitální dietu. „Sledujte zprávy jen jednou denně. Méně vás tak zatíží obavy z koronaviru a budoucnosti. Strach obecně je jedním z vnitřních spouštěčů k jídlu,“ vysvětluje Málková. 

Jen dieta na obezitu nestačí

Nemocnice mají nyní možnosti léčby obezity limitované. Omezují třeba důležité bariatrické operace, například zmenšení žaludku. I tak se ale snaží pacientům pomáhat. 

„Obézní a interní pacienty vyšetřujeme i nyní v nouzovém stavu klinicky, po telefonu provádíme konzultace těch, kteří mají cestu k nám komplikovanou či se bojí přijít,“ říká Kristýna Eisnerová z oddělení obezitologie EUC Kliniky Plzeň. Současný stav vnímají mnozí pacienti jako nutné omezení pohybu, což je špatně. „Pohyb potřebují denně, pouze dieta nestačí,“ zdůrazňuje Eisnerová. Nemusí sedět na gauči, je nutné se pohybovat. Lékařka doporučuje také pobyt na sluníčku, kde načerpají vitamin D.

Nárůstu obézních pacientů se po skončení epidemie obává Martin Matoulek z III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. „Ne, že by přibyly desítky procent lidí s nadváhou a obézních pacientů, které jsme dřív neměli v péči, ale řada lidí, kteří bojují s nadváhou, jsou na hranici obezity,“ vysvětluje lékař VFN. Tito jedinci v nestandardních podmínkách sklouznou na druhou stranu. „Stres, který vzniká působením informací z médií, vytváří nepohodu, hodně lidí ho uklidňuje jídlem a nápoji,“ říká Matoulek. U pacientů, jež klinika dálkově monitoruje, pozorují pokles kroků o 20 až 30 procent.

Lékař VFN vítá, že mnoho pacientů hledá na internetu návody na pohyb alespoň v domácím prostředí, i když aktivitu venku to nikdy nenahradí. „Kombinace omezení pohybu a složení jídelníčku může vést k tomu, že se lidé ocitnou tam, kde byli před začátkem léčby,“ uzavírá Matoulek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Mydlář se vrací na náměstí. Od popravy 27 českých pánů uplynulo čtyři sta let

vydáno 20. června 2021  21:45

V listopadu loňského roku uplynula čtyři století od bitvy na Bílé hoře. A toto pondělí je to i stejná doba od popravy 27 českých pánů na Staroměstském...  celý článek

Jak jsem držel v ruce slavných sedm deka gymnastického zlata z olympiády v Berlíně 1936

PRAHA? AHA!
vydáno 20. června 2021  11:26

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

„Kanya vyšla z mých zkušeností,“ říká režisérka o svém filmu nominovaného na studentského Oscara

vydáno 20. června 2021  10:26

Patnáctiminutový snímek Kanya byl nominován na studentského Oscara. Samotný děj pojednává o dospívající dívce, kterou svazují indické tradice. Režisérka...  celý článek

Vaše fotky z Prahy