metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita
Nejlepší na dezinfekci interiéru je isopropylalkohol a mikrovláknový hadřík. | foto: ŠKODA AUTO

Velký přehled. Jak lze chránit auto před viry

  19:07
Bude-li to možné, zdržujte se doma. A když to nepůjde, využívejte auto. Jak vůz ale čistit, abyste s sebou nevozili také viry?

Výzkumy, které provedli vědci z britského Queen Mary University of London, ukazují, že na 1,5 čtverečního palce (asi 6,5 centimetru čtverečního) povrchu volantu, řadicí páky nebo zadních sedadel je kolem 700 nebezpečných mikroorganismů. Nejvíce bakterií bylo zjištěno v zavazadlovém prostoru – přibližně jeden tisíc na 1,5 čtverečního palce jeho povrchu.

Pro mnohé z těch, kteří v těchto dnech musí být mobilní, je auto jakýmsi „bezpečným přístavem“ vlastní mobility. Jak nejlépe byste nyní měli ve voze dbát na hygienu a jak se nejlépe chránit?

I ve vašem vlastním automobilu máte kontaktní místa, která byste měli pravidelně dezinfikovat, abyste dále snížili riziko nákazy. Jsou to například kliky, mezidveří, volant nebo hlavice řadicí páky. Kromě toho máme jednu praktickou radu: v lékárničce vašeho vozu máte možná i roušku, která je v mnoha evropských zemích povinnou součástí výbavy.

Jezděte sami
Hlavním pravidlem je omezit kontakt s ostatními na minimum. Je-li však některá z cest nevyhnutelná, chraňte se.

„Ideálně nikam nejezděte. Když už musíte někam jet, jeďte sami, nebuďte s nikým v autě. Pokud je nutné s někým jet, vyvarujte se lidí s akutními příznaky respiračního onemocnění, používejte respirátor, případně alespoň roušku. Vezměte si kontakt na všechny cestující, aby je bylo možné v případě nákazy dohledat a kontaktovat,“ nastiňuje základní zásady, které by si měl v současnosti každý osvojit, Jana Parmová, vedoucí lékařka Škody Auto. Mladoboleslavská automobilka také deníku Metro poskytla mnoho cenných podkladů pro tento text.

Dezinfikujte
Jestliže se styku s dalšími osobami nevyhnete a nevyhnutelné je i cestování automobilem, věnujte se intenzivně preventivním hygienickým opatřením.

„Je nemyslitelné, abychom neuklízeli doma po dobu několika měsíců, a stejným způsobem bychom měli přistupovat k problematice péče o naše auto,“ říká Adam Knietowski, ředitel Školy bezpečné jízdy Renault.

Všechny povrchy, kterých se dotknete, dezinfikujte před jízdou i po jízdě, obzvlášť pokud s někým auto sdílíte nebo jste někoho vezli. Pojměte tuto očistu opravdu důkladně, dezinfekce částí jako volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky, madla nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu napadne téměř každého, ale nezapomeňte ani na páčky pod volantem (směrovky a stěrače), ovládání tempomatu, loketní opěrku, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnějšku vozu nebo třeba madlo zavazadlového prostoru.

Tyto zásady platí dvojnásob pro řidiče vozů taxi a další řidiče, kteří přepravují pasažéry.

Prostředky
A čím vůz dezinfikovat? Organizace Consumer Reports například radí využít některé prostředky, které již možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho totiž využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé.

Alkoholem lze pro větší klid v duši podle Consumer Reports otřít i samotné čalounění sedadel a další „měkké“ povrchy v autě. Ale pozor, nikdy je nepromáčejte.

Alkohol by neměl poškodit ani čalounění z kůže či umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění alkoholem může poškodit probarvení materiálu: nedrhněte tedy sedadla a další kožené části příliš intenzivně. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži.

Zásadně v autě nepoužívejte například peroxid vodíku, který pravděpodobně způsobí poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech nepoužívejte čističe obsahující čpavek.

K čištění povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna.

Rouška jako ohleduplnost
Obzvlášť cestujete-li s pasažéry a u někoho z posádky existuje byť jen minimální riziko, že již mohl přijít s nákazou do styku, používejte i ochranné pomůcky, tedy roušky a respirátory.

Klasická látková rouška nositele před virem neochrání, ale může významně snížit riziko přenosu od svého nositele. I jen ta základní rouška na obličeji je tedy jistým ohleduplným gestem vůči spolucestujícím a může riziko nakažení zmírnit. Ke skutečné ochraně však slouží respirátory nejméně třídy FFP3.

Mimochodem, možná to motoristé netuší, ale mnozí z nich mají roušku ve své autolékárničce. V některých evropských zemích totiž byla donedávna součástí její povinné výbavy, někde stále ještě rouška povinná je. Podívejte se tedy do své autolékárničky, jestli v ní náhodou roušku nemáte.

Větrejte
Po každém čištění vozu radí doktorka Parmová auto také důkladně vyvětrat. A s větráním souvisí i další rada: vyčistěte si klimatizaci. Ne, nejezděte kvůli tomuto úkonu do autoservisu, na to teď opravdu není vhodná doba. Ale pořídit se dají (třeba on-line nebo u čerpacích stanic) i specializované spreje na domácí čištění klimatizace a ventilačního systému auta. Ty sice nejsou tak účinné jako profesionální čištění, ale opět mohou pomoci zmírnit riziko: samotný dezinfekční sprej nemusí koronavirus zahubit, ale čistší okruh vytápění a klimatizace znamená nižší riziko usazení zákeřného viru v nich.

Bezpečné tankování
I na čerpacích stanicích dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte nutným hygienickým opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejte samoobslužné čerpací stanice a po čerpání hmot si ihned umyjte ruce či si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce – ten byste měli v autě vozit v dostatečné zásobě.

Při placení za odebrané pohonné hmoty ideálně využijte některou z moderních metod: například bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. U množství čerpacích stanic lze bezkontaktní způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné navštěvovat provozovnu. A mimochodem, riziko snížíte i tak, že tentokrát nádrž naplníte celou – k benzince tak nebudete muset brzy znovu.

Buďte opatrní
Ačkoli se mohou některá opatření proti šíření koronaviru zdát jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě.

Čím více budeme tato opatření respektovat, tím více snížíme riziko přenosu nákazy a tím dříve se opět životy nás všech budou moci vrátit do normálních kolejí.

Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoli cesty automobilem jen na ty nejnutnější případy, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a používejte dezinfekci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek