metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Pamětní bankovka s prvním ministrem financí Aloisem Rašínem
Další 2 fotografie v galerii
Pamětní bankovka s prvním ministrem financí Aloisem Rašínem | foto: ČNBMetro.cz

Výročí republiky oslavíte spíš matrjoškou než s Masarykem

10. srpna 2018  12:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Koupit si památeční dárek ke kulatému výročí je tvrdý oříšek. Navíc stojí hodně peněz.

Na ty, kteří si chtějí uchovat památku na kulaté výročí 1918–2018, čeští výrobci zatím moc nepamatují. Kdo by si chtěl pořídit tričko nebo hrníček se slavným letopočtem, bude zklamaný. Přitom třeba během olympiád si mohou lidé už pravidelně koupit povedené kolekce sportovního oblečení, které nosívají i reprezentanti, a dát tak najevo svou hrdost na jejich úspěchy, v případě stoletých dějin republiky mají vlastenci smůlu.

Obchody se suvenýry se totiž zaměřují na zahraniční turisty. Ruskou matrjošku nebo tričko s nápisem, že Česko je pivní republika, není problém sehnat. Pokud chcete něco k létům 1918–2018, prodavači jen krčí rameny. Drobné výjimky se najdou. Klub českých turistů letos slaví 130 let od založení, a tak alespoň připravil sérii 100 pochodů k významnému datu. K nim nabízejí sběratelskou edici brožur s československými symboly.

Jak deník Metro zjišťoval, na sběratele a ty, kteří chtějí mít doma památku na sto let státu, cílí především výrobci luxusního zboží. Ale i tady je jubilejních dárků poskrovnu. Především si na ně musíte připravit dost peněz.

Politici na dvackách

200

  • Maximálně tolik tisíc 20korunových mincí s portréty československých politiků a stokorunových bankovek s přítiskem jubilea vydá na podzim ČNB. Lidé si je budou moci vyměnit za běžné mince a bankovky dané hodnoty.

Ten, kdo chce stoleté datum slavit s ručně vyrobenými hodinkami Prim z Nového Města nad Metují, nesmí mít hluboko do kapsy. Jejich výrobce, firma Elton, připravuje stokusovou sérii. Bude ve stříbrném pouzdře za sto tisíc korun. Dalších osmnáct symbolických exemplářů vyrobí hodináři ve zlatě, ty vyjdou na bezmála 460 tisíc korun.

Mezi výrobce „upomínkových předmětů“ k výročí se zařadila i mladoboleslavská automobilka. Musíte si ale koupit celé auto. Nejlevněji vyjde Edice 100 u modelů Rapid a Fabia. Za symbolických sto korun dostanete extra prošití sedadel s trikolórou a logo edice na předních blatnících. „Budou k dispozici do 31. prosince,“ uvádí tiskový mluvčí Auta Škoda Vítězslav Pelc.

I ten, kdo nedisponuje tučným kontem, může výročí republiky slavit. Má možnost se zahřát pravým třtinovým rumem z plzeňského Božkova Republica Exklusive. „Jeho vývoj trval dva roky,“ říká brand manažerka likérky Marie Votrubová.

Fotogalerie

Některé upomínkové předměty ale nejsou na trhu. Alespoň prozatím. Výrobce porcelánu Thun vyrobil podle návrhu sochaře Jiřího Laštovičky dvousetkusovou edici šálků, podšálků a tácku se symboly české státnosti. „Každá souprava má číslo i certifikát,“ uvedla marketingová manažerka firmy Martina Kosová. Porcelánka nabízí jedinečnou soupravu hlavně oficiálním institucím. „Dodali jsme ji například na Hrad,“ dodává Kosová. Firma ale plánuje, že část této edice bude na podzim v prodeji i pro další zájemce.

Mezi vyhledávané suvenýry se letos zařadí unikátní pamětní bankovka s Aloisem Rašínem. Poprvé v historii vydává centrální banka pamětní stokorunovou bankovku s portrétem prvního ministra financí. Také těchto bankovek nebude vytištěno víc než dvacet tisíc. Záleží na tom, kolik lidí, organizací a firem projeví do září o tento unikát zájem.

Hlavní oslavy připadnou na neděli 28. října

  • Naprostá většina oficiálních akcí bude pro všechny návštěvníky zdarma.
  • Velká vojenská přehlídka proběhne ve výroční den v Praze na Evropské třídě.
  • Legiovlak připomínající historii československých bojovníků na evropských válčištích i proti ruské revoluci bude od 28. října k vidění v Praze na nádraží v Dejvicích.
  • 28. října bude slavnostně otevřeno po rekonstrukci Národní muzeum.
  • Informace o akcích najdete například na webových stránkách spolecnestoleti.cz, vyrocirepubliky.cz, 100letvznikurepubliky, Prague.eu/ceskoslovensko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Velký přehled betlémů v Praze. Poradíme, kam se vydat za Ježíškem

Slaměný betlém v životní velikosti[AUTOR_FOTO]
vydáno 14. prosince 2018  9:24

Některé výstavy jsou už tradiční. Také letos se vánoční výjev objeví v Betlémské kapli, u Lorety či v Senátu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám