metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Zítra smějí lidé opět do hospod. Jejich zavírání vyvolává větší debaty než zdražování piva

  5:34
Jsme opilci prolévající hrdlo alkoholem, nebo je pro nás pití, především piva, jen pitím takzvaně sociálním? Víc než vášně napovídají o lásce k pivu spíše „tvrdá“ čísla.

Minulý měsíc nadzvedl jeden z odborových bossů národ svým výrokem, ať zkrachují všechny hospody, které jsou jen nálevnami bez přidané hodnoty. I guvernér České národní banky se ozval, že pokud jde o podporu v epidemii, tak na hospodách naše ekonomika nestojí.

Statistiky se někdy liší
„Ze statistik vyplývá, že jsme ve výrobě piva v přepočtu na hlavu druzí v Evropské unii za Belgií,“ konstatuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Čímž bez milosti právě na základě přesných údajů vyvrací (pokolikáté již) stále tradovaný nesmysl, že Češi jsou největší pijáci piva. Mezi produkcí a spotřebou totiž nemusí platit přímá úměra.

Dovoz i vývoz

  • České pivo putuje do 92 zemí celého světa. OSN eviduje celkově 206 zemí.
  • Nejvíc piva putuje z České republiky na Slovensko. Loni to bylo téměř 1,4 milionu hektolitrů.
  • Nejvíc piva dovážíme z Polska, v roce 2019 to bylo přes 186 tisíc hektolitrů. Překvapivě druhým nejúspěšnějším importérem piva do Česka je nyní Maďarsko, Němci jsou až třetí.

Ale i tady se potvrzuje otřepané motto Winstona Churchilla, podle kterého slavný politik věřil jen těm statistikám, které si sám zfalšoval. Údaje o tom, kolik se kde vyrobí nebo vypije piva, se totiž liší i podle toho, kdo statistiky připravuje. Například organizace Brewers of Europe nás řadí v produkci na jednoho občana na první místo před Belgii. A to v poměru zhruba 190 : 180 litrů.

Pivo pro našince zlevňuje, vlády se v Česku nehroutí
Co kupodivu ale přestalo v novodobé historii Česka platit, to je skutečnost, že která vláda zdraží pivo, ta padne. Ceny „národního“ nápoje se totiž už neodvíjejí od toho, co vymyslí kabinet, ale od toho, jaké mají pivovary náklady a jaký chtějí zisk. Navíc údaje křišťálově jasně ukazují, že pivo za poslední desítky let ve skutečnosti zlevnilo. Je ale nesporné, že lepší výdělky umožňují Čechům (teoreticky) i vyšší spotřebu piva. „Přestože za posledních osmnáct let poskočila průměrná cena lahvového ležáku o více než třetinu vzhůru, růst průměrné mzdy umožnil Čechům nakoupit si v roce 2019 za měsíční výdělek o téměř tři čtvrtiny lahví více než na začátku tisíciletí,“ argumentuje jasně pro deník Metro šéf statistického úřadu.

Doma pijeme stále víc

Poměr piva prodaného v obchodech a restauracích se dlouhodobě zvyšuje ve prospěch obchodů. V současnosti (pokud nepočítáme epidemii) prodají hospody, restaurace či bary a bufety necelých čtyřicet procent piva prodaného v republice. Výrazně poklesla spotřeba právě letos na jaře, kdy se celkový prodej alkoholických nápojů propadl o čtvrtinu. V maloobchodě vzrostl asi o 15 procent.

V absolutních číslech žádné jedničky nejsme
Pivovary na českém území vyprodukují ročně kolem čtvrtiny toho, co vyrobí sousední Německo. To je také na vrcholku absolutní pivní produkce v Evropské unii. Až za ním je například Velká Británie nebo Španělsko a kupodivu daleko před námi je i Polsko, které platí spíše za zemi zaslíbenou vodce a dalšímu tvrdému alkoholu. Češi uvaří ročně v rámci evropského svazku asi pět procent celkové unijní produkce. Na druhou stranu je Česká republika relativně velkým producentem nealkoholického piva, v Evropské unii figuruje na páté pozici za Německem. Na hlavu se ovšem piva bez alkoholu nejvíc uvaří v Nizozemsku, a to třináct a půl litru.

Mýty. Konzumujeme jako ti ostatní
Čtvrtina spotřeby alkoholu v Česku připadá podle průzkumu agentury Nielsen na turisty a zahraniční pracovníky. Statistiky totiž většinou nerozlišují, kolik se na území toho kterého státu vypije podle státní příslušnosti. „Konzumace alkoholu u nás nevybočuje z průměru jiných evropských národů,“ vysvětluje Pavel Hortig z oddělení marketingu Českého statistického úřadu. To se pochopitelně vztahuje na všechny druhy alkoholických nápojů, tedy i na pivo. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek