metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Úterý, 26. ledna 2021. Svátek má Zora.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zkrachují hospody a lidé se nahrnou do fastfoodů. Vydavatelé stravenek bijí na poplach

1. října 2020  14:49 Pavel Hrabica Metro.cz
„Stravenkový paušál, který byl měl být zavedený místo stravenek, naruší vážným způsobem systém podpory stravování zaměstnanců v České republice,“ varuje Daniel Čapek, generální ředitel Sodexo, jednoho z provozovatelů stravenkového systému. Situace ale není tak tragická a jednoznačná. „Jen šest procent lidí by peníze k výplatě navíc, určené na jídlo, utratilo za stravování v restauraci. Nic jim tak nezabrání, aby si za ně nakoupili tabák a alkohol,“ argumentuje Čapek.

Podle průběžných průzkumů chodí stravenkáři na obědy do restaurací třikrát častěji než lidé, jimž zaměstnavatelé tento benefit neposkytují. Jenže v mnoha firmách vlastní kantýny s dotovanými obědy a stravenky vůbec nemají. V řadě kancelářských budov jsou moderně vybavené kuchyňky, kde si lidé připravují jídla přinesená z domova. Jich se obědy v restauracích netýkají.

Paušál už od ledna?

  • Stravovací paušál, daňově odečitatelný jako stravenky, by měl v Česku fungovat od začátku příštího roku.
  • Jeho zavedení schválila vláda i rozpočtový výbor Sněmovny. Schválen by měl být společně se státním rozpočtem na rok 2021.
  • Přibližně třetina uživatelů vydává stravenky ne za jídlo v restauracích, ale za nákup potravin.
  • Podle Asociace hotelů a restaurací podporuje paušál 60 procent jejích členů.

Někteří výživoví poradci varují, že když stát zruší stravenky, začnou si lidé kupovat buď méně kvalitní potraviny, nebo se nahrnou do rychlých občerstvení. Jak ale sami provozovatelé fastfoodů dokládají, patří klienti se stravenkami k naprosté menšině jejich zákazníků. „Stravenky u nás využívá přibližně osm procent zákazníků,“ uvedla pro deník Metro Jitka Pajurková, mluvčí McDonald’s.

Podle zjištění gastronomické společnosti Red Castle Hospitality Group se lidé v restauraci zdravě nestravují, ani když mají možnost. „V restauraci jsou nezdravá jídla často vyprodaná jako první,“ připomíná Luboš Kastner, manažer Red Castle. Nebojí se ale ani krachu hospod kvůli tomu, že by se stravenky zrušily. V Česku je nadbytek gastronomických zařízení, čtyřicet tisíc na deset milionů obyvatel. Šedesátimilionová Velká Británie jich má „jen“ padesát tisíc. Čapek ze Sodexa říká, že do stravenkového stravování je v Česku zapojeno asi dvacet tisíc zařízení. „U mnohých tvoří stravenky čtyřicet až padesát procent tržeb během oběda,“ vypočítává.

S takovou argumentací však nesouhlasí ministryně financí Alena Schillerová. „Stravenkový paušál už v roce 2021 plánují zavést dva z pěti zaměstnavatelů,“ uvádí ministryně. Rozporuje i to, že když stát stravenky zruší, podstatně zdraží i jídla ve firemních kantýnách (Sodexo uvádí zdražení ze 30 na 100 korun). „Stravenkový paušál je alternativa k závodnímu stravování, to navíc převažuje právě nad stravenkami,“ upozorňuje Schillerová. Nemyslí si ani, že lidé přestanou obědvat v restauracích. „Na oběd chodíme, když máme hlad. Poukázky na oděvy také nedostáváme a nazí přitom nechodíme,“ míní ministryně financí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Někde očkují, jiní čekají. Včeličky umí také radnice

V Praze 2 už se čile očkuje.
vydáno 26. ledna 2021  8:14

V Praze 7 stihli naočkovat většinu seniorů. Na trojce chtějí zvládnout čtyři sta lidí denně.  celý článek

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě.  Zelenečský časopis
vydáno 26. ledna 2021  5:58,  aktualizováno  7:58

„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.   celý článek

Politých počítačů je teď o něco více

Petr Kozák
vydáno 25. ledna 2021  18:32

Děti ho musí mít k výuce a na home office je zapnutý každý den několik hodin. Co ale dělat, když nás počítač zradí? Jedním z řešení je i branický nonstop...  celý článek

Kopačky, dres a test na covid. Pojišťovny ho asi budou platit

ilustrační snímek
vydáno 25. ledna 2021  11:20

„Lóže vpravo dole, prosím potvrzení o testu na covid,“ říká uvaděčka. Jedna z variant, která by mohla platit, pokud by divadla opět začala hrát.  celý článek

Vaše fotky z Prahy