metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Málokdo ví, že legendární baletní představení Romeo a Julie, mělo světovou...
Málokdo ví, že legendární baletní představení Romeo a Julie, mělo světovou premiéru před necelými osmdesáti lety právě v Brně. | foto: Archiv RRBMetro.cz

Balet Romeo a Julie se vrací domů. Do Brna

4. prosince 2016  7:34 Radek Babička, Metro.cz
Málokdo ví, že legendární baletní představení Romeo a Julie, mělo světovou premiéru před necelými osmdesáti lety právě v Brně. Nyní se pod Špilberk vrací v podání souboru Royal Russian Ballet, který jej uvede 15. prosince v pavilonu P na brněnském výstavišti.

Ruský Royal Russian Ballet je považován za jeden z nejvytíženějších baletních souborů světa. Během své existence vystupoval na všech světových kontinentech a vysloužil si respekt a uznání od diváků i kritiků. „Royal Russian Ballet v Brně představí kvalitu a prestiž ruské baletní školy, která je považována za nejlepší na světě. Za tím stojí dlouhá tradice výuky klasických ruských choreografií, a především tvrdá dřina a píle tanečníků pod vedením uměleckého šéfa souboru, Anatolije Kazatskije,“ říká mluvčí akce Martin Zvoníček.

Balet Romeo a Julie je jedním z nejpopulárnějších baletních představení vůbec. Představení na motivy divadelní hry Williama Shakespeara v Brně jako první uvedl úspěšný tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota. Dnes již ikonickou hudbu složil jeden z nejvýraznějších hudebních skladatelů počátku 20. století Sergej Prokofjev.

„Balet složil původně pro leningradské divadlo, to ale nakonec od projektu upustilo, stejně jako legendární Velké divadlo v Moskvě. Prokofjevova hudba jim připadala příliš novátorská a moderní,“ připomíná historii Zvoníček. Primabalerína souboru prý dokonce prohlásila, že na tuto hudbu neumí tančit.

Světově úspěšný tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota, jehož jméno je spjato s velkými baletními soubory jako Ballets Russes nebo newyorskou Metropolitní operou, se moderní hudby nezalekl a vytvořil originální choreografii tohoto revolučního představení.

Světová premiéra se uskutečnila 30. prosince 1938 právě v Brně. Letos v prosinci se do Brna toto slavné představení po více než 75 letech vrátí. Vstupenky v cenách od 750 korun jsou k dispozici v rámci distribuční sítě Ticketportal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám