metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....
Větší foto
Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14. prosince 2017) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Cestu z Dejvic na Smíchov tunelem otestují figuranti

21. března 2018  15:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Ve Strahovském tunelu se bude o některém z následujících víkendů za plného provozu evakuovat autobus plný cestujících. Půjde o společnou akci magistrátu a dopravního podniku, která zde plánuje s pomocí figurantů a školených expertů prověřit, zda by pod Strahovem mohla v budoucnu pravidelně jezdit autobusová linka.

„Než rada finálně rozhodne o zavedení linky, musí se prověřit, že jsme ve finále schopni vyvést lidi bezpečně z tunelu,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.Tunelem by měla v první fázi jezdit nejprve autobusová linka číslo 126 ze Smíchova na Hradčanskou. Kdy by však mohla reálně vyjet, město zatím nerozhodlo.

„Dotčené městské části, Praha 5 a 6, zatím naši snahu kvitovaly s povděkem,“ dodává Dolínek. V budoucnu má být linka prodloužena až na Prahu 8. To jsou však podle předsedy magistrátního výboru pro dopravu Martina Stropnického zatím jen plány do budoucna. „Jsme teprve v půlce,“ doplňuje Stropnický.

Důvodem, proč vedení města zavedení autobusů ve Strahovském tunelu zvažuje, je nynější a budoucí uzavření vestibulů metra B a také výluky tramvají.

O zavedení spojů projíždějících tunely městského okruhu se mluví již delší čas. Pokud rada a zastupitelstvo schválí linku vedenou pod Strahovem, uskuteční se podle Dolínka později v tunelech Blanky stejná cvičení, jaká jsou v plánu ve Strahovském tunelu.

Městská hromadná doprava pod Strahovem i v Blance

  • Cestování ze Smíchova do Dejvic by se s novou „tunelovou“ linkou zrychlilo asi o devět a půl minuty.
  • Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, navrhla pro Prahu tři různé varianty, které by přicházely reálně v úvahu. Ve všech třech případech se počítá s desetiminutovým intervalem ráno a patnáctiminutovým dopoledne. Autobusy by jezdily pouze od 6 do 20 hodin.
  • Náklady ve zkušebním provozu jsou spočítány na 1,4 milionu, roční pak na 10 milionů korun.
  • V první fázi by autobus jezdil pouze mezi pátou a šestou městskou částí. Následně bude Praha s Ropidem a dopravním podnikem jednat o prodloužení spoje do tunelového komplexu Blanka a dále na Prahu 8.
  • Z Dejvic trvá cesta autem na Prosek asi 10 minut, MHD zabere asi půl hodiny. Řada Pražanů tak dle statistik volí pohodlnější a rychlejší variantu.
  • Autobus, jenž by stejnou cestu ujel za 15 až 20 minut, by mohl řadu lidí přesvědčit, aby své auto nechali doma.
  • Vpustit MHD do tunelů Pražského okruhu v minulosti zástupci Ropid odmítali. Podle původních plánů města přitom měly autobusy jezdit například Blankou hned po jejím otevření. Ukázalo se však, že by byl jejich provoz pro město až příliš nákladný.Komentáře

Hlavní zprávy

Chceme zdravou Prahu, říká Jan Čižinský

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
vydáno 24. září 2018  14:11

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článek

Pošlu vaše nahé fotky kolegům, hrozí vyděrač

Ilustrační snímek
vydáno 24. září 2018  11:11

„V telefonu máte software, přes který dokážu vašim přátelům a kolegům poslat fotky, na kterých masturbujete“.  celý článek

Na seniory se nemůžeme zlobit, že šíří mailové spamy, říká šéf Elpidy

Jan Bartoš
vydáno 24. září 2018  9:45

Vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš se věnuje vzdělávání seniorů. „Senioři netuší, že nevyžádaná zpráva může být nebezpečná,“ říká v rozhovoru pro deník...  celý článek

Lukáš Veverka: Moje příští práce je pro mě větší ocenění než Český lev

Lukáš Veverka
vydáno 24. září 2018  7:55

Práce držitele Českého lva za nejlepší filmový plakát, režiséra a designéra znělek televizních pořadů a reklamních spotů Lukáše Veverky je v posledních...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám