metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Pátek, 23. března 2018. Svátek má Ivona.
Benátský karneval vás přenese do slunné Itálie.
Dalších 7 fotografií v galerii
Benátský karneval vás přenese do slunné Itálie. | foto: AquapalaceMetro.cz

Divadlo v sauně. Skot i Kleopatra vás budou ovívat nad žhavými kameny

6. listopadu 2015  8:06 Lucie Poštolková Metro.cz
Saunování nemusí být jen nuda. Už jste někdy potkali mezi prostěradly břišní tanečnici nebo třeba temného druida?

Sauny v Praze

Kam mohou zajít amatéři, romantici i požitkáři:● Dejvická KC Klubovna v ulici Generála Píky je maximálně pro čtyři osoby, platí se jednorázová cena 120 korun za hodinu a půl. Osvěžení poskytuje káď na zahradě.

Lázně na lodi nabízejí výhled na Hrad a ochlazení přímo ve Vltavě. Letos si tam připravili nové interiéry.

● Lehce punkové prostředí najdete v iSauně ve Vršovicích a na Vinohradech, kde máte celodenní vstup za 100 Kč. V pondělí se specializují na saunování dětí a najdete tu i „parní nárazy.“

● Soukromí najdete v Infinitu na zámečku v Krči. Kapacita sauny je sedm osob.

● Zážitkové saunování během celého roku nabízí Aquapalace v Čestlicích a Saunie v Butovicích a na Hostivaři.

Představte si, že sedíte v sauně, ve které voní skotská whisky, hrají dudy a okolo vás tančí Skot! Zážitkové saunování v sobě spojuje divadelní představení, hru světel, vonné esence a často i hudbu a světelné efekty. Především návštěvníci získávají průvodce, který je doprovází zdravým saunováním.

Během ceremoniálu se nezvyšuje teplota v sauně, ale roste vlhkost. „Proto je návštěvníkům pocitově větší horko. Pára z uhlíků stoupá ke stropu, saunér pomocí ručníků sráží vlhkost dolů, do nižších vrstev. A ovíváním dostává vlhkost k návštěvníkům,“ popisuje Pavel Hofrichter z české asociace saunérů. Odhání ručníkem chladný vzduch, který se drží okolo lidí jako krunýř.

Mezi posledními trendy v saunování se objevují tři směry. První je zmiňované zážitkové saunování, kdy si saunéři připravují krátký příběh, ke kterému sladí hudbu, světlo, vůně, kostým a další artefakty. Přenesou vás tak na jiný konec světa.

Druhým typem je relaxační a meditační ceremoniál, při kterém mají saunéři za úkol vytvořit velmi příjemné prostředí s klidnou hudbou, třeba s tibetskými mísami. Saunování nebývá tolik intenzivní, probíhá i při nižších teplotách.

Posledním trendem jsou beauty procedury a peelingy, oblíbené zvláště u žen. Probíhají v parních lázních při nižších teplotách s vyšší vlhkostí. Využívá se solná kosmetika, ale i bylinné, jogurtové, bahenní či medové přípravky, vhodné pro detoxikaci organismu.

Zdravé saunování

Alespoň třikrát byste měli absolvovat cyklus teplo – chlad. Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění a unavení. Aby mělo saunování smysl, choďte se potit minimálně jednou týdně. Zároveň byste neměli být hladoví, ale ani přejedení nebo fyzicky unavení.

Nezapomínejte na pitný režim během relaxace. Ale alkoholu a cigaretám se vyhněte, protože byste přišli o léčivé účinky sauny.

Saunér je navíc takovým průvodcem zdravým saunováním. Odpovídá na všetečné dotazy začátečníků a upozorňuje na možné chyby. Při pravidelném saunování, ke kterému patří i relaxace, posilujete organismus. Do prohřívárny byste měli vstupovat umytí a osušení. Doporučuje se dýchat nosem. Při pocitu pálení vzduchu při dýcháná můžete překrýt noc i ústa dlaní. Při pocení si můžete otírat pokožku, pomáhá to otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z těla. Poté byste se měli ochlazovat postupně, ne skokem do bazénku. Po sérii prohřívání byste měli relaxovat minimálně dvacet minut.

Do zítřka probíhá Týden saunování, do kterého se zapojila řada center po celé republice. Vyzkoušet si tak můžete na vlastní kůži saunování pod vedením indiánky, Skota, Mexičana anebo se vrátit do dětství s příběhy z Večerníčků. Každé centrum si připravilo vlastní speciální program. Řada míst také nabízí zlevněné vstupy a pobytové balíčky.

V Praze si můžete zážitkové saunování vyzkoušet v Aquapalace v Čestlicích, Saunii v Nových Butovicích nebo v Parku Hostivař. Dnes se můžete zaposlouchat do melodií muzikálu Chicago nebo se saunovat se Skotem či Kleopatrou v Aquapalace. Sobotní večer patří Příběhům z Večerníčku a tanečnímu Dance Split inspirovanému latinskoamerickými tanci. V Saunii můžete vyzkoušet solný peeling, dynamický i relaxační ceremoniál.

Týden saunování

Kde všude si můžete prohřát kosti:

  • Zvýhodněné vstupy a balíčky i pro děti nebo cukrové, medové, bylinné a solné rituály pro páry si připravil Relax Club Namasté v Brně.
  • Prohřát kosti si můžete ve finské a infra sauně plaveckého stadionu ve Strakonicích.
  • Valašský rituál mají třikrát denně v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Při něm saunéři používají k polévání horkých kamenů pravou valašskou slivovici a k potírání těla je nabízen jako peeling olej s drcenými jalovčinkami.
  • Saunový ráj v Holicích si na pátek a sobotu připravil speciální saunové rituály i pro děti.
  • Saunové ceremoniály si můžete vyzkoušet i v Městském bazénu Mladá Boleslav, Aqualand Moravia v Pasohlávkách, ve Vodním světě Kolín, Wellness hotelu Kolštejn, Sportovních zařízeních města České Budějovice a v mnoha dalších centrech.
  • www.tydensaunovani.cz


Komentáře

Hlavní zprávy

Krátké výluky. Z Florence na Palmovku to nepojede

Kudy dál z Anděla poradí informátoři.
vydáno 23. března 2018  15:51

Pražskou MHD čeká v těchto dnech několik krátkodobých tramvajových výluk. Od zítřka do pondělí bude například přerušen provoz tramvají z Palmovky na...  celý článek

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Děkujeme!

Tomáš Hauptvogel
vydáno 23. března 2018  13:13

Takový politik, ten se má. Když v práci něco nestihne nebo udělá špatně, co se mu stane? Většinou nic. To je i případ zákona na ochranu osobních údajů....  celý článek

Nové záchytné parkoviště vyroste na Černém Mostě

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. března 2018  11:54

O dalším parkovišti P+R v metropoli včera rozhodli pražští zastupitelé. Magistrát koupí volné pozemky na Černém Mostě podél Chlumecké ulice. Parcely jsou...  celý článek

Petřín či orloj nejsou vidět přes lešení

Spuštění virtuálního orloje - LED obrazovky, umístěné po dobu rekonstrukce...
vydáno 23. března 2018  9:58

Lešení v letošní turistické sezoně zakrývá významné pražské památky. Rok 2018 není pro návštěvníky Prahy, alespoň co se týče prohlídky památek, právě tím...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám