metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Znásilnění a vraždy! Panenky Barbie a Ken si vyřizují poválečné účty

  10:51aktualizováno  14:46
Nová výstava fotografii v galerii Artwall představí masakry a mučení německého civilního obyvatelstva v roce 1945. Jejich aktéry se stala panenka Barbie a její druh Ken.
Buková hora, 1. červenec 1945

Buková hora, 1. červenec 1945 | foto: Lukáš Houdek

Na výřezu černobílé fotografie si panenka Barbie svléká šaty. Ken v uniformě, s puškou pověšenou přes rameno, se na ni usmívá svým věčným, plastovým úsměvem. Další panenky v okolí si zjevně hrají na znásilnění. Situace, ve které se hračky ocitly, je opatřena legendou: "Žatec, červen 1945".

Pomocí panenek zrekonstruoval masakry

Lanškroun, 17. květen 1945

Praha – Bořislavka, 9. květen 1945

I další fotografie prezentované v prostorách galerie Artwall ukazují podobně situace. "Výstava Lukáše Houdka nazvaná Umění zabíjet se věnuje problematice vysídlení českých Němců po skončení 2. světové války. Umělec vytvořil soubor fotografií, na kterých pomocí panenek zrekonstruoval některé případy masakrů a mučení německého civilního obyvatelstva," upřesňuje Markéta Dolejšová, koordinátorka a spolukurátorka projektu.

Lukáš Houdek při rekonstrukcích vycházel z archivních dokumentů, historických analýz, dobových materiálů a výpovědí pamětníků, které dále rozvíjel a vizuálně upravoval. Jeho svébytné rekonstrukce se však zakládají na skutečných událostech. Výstava je rozdělena do dvou částí: V galerii Artwall je vystaveno sedm výřezů fotografií, jejichž kompletní soubor, čítající 25 snímků, je současně k vidění v přízemí budovy Národní technické knihovny.

Češi se uznání nepříjemných historických faktů brání

Umění zabíjet

Téma vysídlení českých Němců a uznání vlastní odpovědnosti za poválečné zločiny je nadále pro značnou část veřejnosti tabu. "Na rozdíl od německého prostředí, které už několik desítek let prochází kontinuální reflexí vlastní minulosti, se české prostředí, podobně jako to slovenské, uznání nepříjemných historických faktů brání," říká k projektu Lenka Kukurová, spolukurátorka výstavy.

Výstava je sérií 25 fotografií, které jsou rekonstrukcí vybraných masakrů německého civilního obyvatelstva v Česku roku 1945. V galerii Artwall bude k vidění od 7. února do 27. března.  Na specifickém venkovním prostoru galerie Artwall  (nábřeží Edvarda Beneše a nábřeží Kapitána Jaroše) budou představeny velkoformátové výřezy 7 fotografií.  

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Přátelství se Sověty? Nebylo. Pryč s plastikou v metru, burcuje student

vydáno 26. dubna 2024  13:02

Šestnáctiletý student chce nechat odstranit ikonickou plastiku v pražském metru. A založil petici. Ve vestibulu stanice Anděl mu vadí nápis „Moskva -...  celý článek

Číšník, údržbář i pradlena v jednom. Personál malého kempu musí umět vše

vydáno 26. dubna 2024  13:02

Číšník, pomocník v kuchyni, údržbář, nákupčí nebo pradlena. To jsou mimo jiné činnosti, které musí v sezoně zvládat Roman Straka, provozovatel Relax Kempu...  celý článek