metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Uveden bude i film Bohu žel od Saši Dlouhého.
Větší foto
Uveden bude i film Bohu žel od Saši Dlouhého. | foto: AEROFILMSMetro.cz

Festival Finále Plzeň uvede několik premiér

18. dubna 2018  14:45 Metro.cz
Přehlídka proběhne od čtvrtka v Měšťanské besedě i Depu2015.

Festival Finále Plzeň, jehož 31. ročník potrvá od čtvrtka do příštího úterý, nabídne divákům mimo jiné v rámci sekce První úlovek i pět premiér či předpremiér.Speciální uvedení si pro diváky nachystalo dva seriálové maratony – Dabing Street a Kafe & Cigárko. Prostřednictvím dohromady čtrnácti programových sekcí a bohatého doprovodného programu tak festival pokrývá pestrou škálu kinematografických žánrů a oslovuje diváky napříč generacemi, neopomínaje ty dětské.

V číslech

142

  • Tolik snímků bude během šestidenního festivalu promítnuto. Z nich bylo 51 nominováno do soutěže dramaturgickým předvýběrem.
  • Ceny Zlatý ledňáček budou rozděleny také v kategoriích: celovečerní filmy hrané i animované, dokumenty, internetové projekty, seriály a nově i studentské filmy do 40 min. Řada snímků bude oceněna i Cenou studentské poroty.

„Mohu prozradit, že jednou z předpremiér bude například dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel, sledující šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v České republice,“ uvedl programový ředitel této přehlídky Peter Badač.

Slavnostního zahájení se spolu s pořadateli zhostí Ondřej Havelka, který do Plzně přijede se svým dlouho očekávaným režijním debutem s názvem Hastrman. Vstupenky na tuto projekci byly vyprodány během pár minut.

Hlavní tepnou festivalu se opět stane novorenesanční Měšťanská beseda s několika promítacími sály a dvěma kavárnami. Filmoví fanoušci zde budou moci potkat velké hvězdy českého filmu a nasát festivalovou atmosféru. Festival ale ožije i na dalších místech. Papírna nabídne koncerty, autorská čtení nebo oblíbený filmový pubquiz, Depo2015 bude zasvěceno dokumentu a dalšímu doprovodnému programu, Anděl Music Bar chystá koncerty a afterparty, Café Regner bude hostit studentské filmy. Prostor Plzeňského Prazdroje se pak stane jedinečnou kulisou unikátního filmového projektu Kinoautomat z roku 1967. Nebudou chybět ani oblíbené diskuse s tvůrci.

Archivní sekce bude letos věnována dvěma 100letým výročím. Jedna část vzdá hold Miroslavu Horníčkovi, dramatikovi, glosátorovi, spisovateli i plzeňskému rodákovi, který by letošní rok oslavil sté narozeniny. Druhá část s dovětkem Ať žije republika prostřednictvím filmů zachycujících historické události připomene vznik republiky. V rámci Festival Zoom budou promítnuty vítězné filmy ze zahraničních festivalů a národních přehlídek.Komentáře

Hlavní zprávy

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám