metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Uveden bude i film Bohu žel od Saši Dlouhého.
Větší foto
Uveden bude i film Bohu žel od Saši Dlouhého. | foto: AEROFILMSMetro.cz

Festival Finále Plzeň uvede několik premiér

18. dubna 2018  14:45 Metro.cz
Přehlídka proběhne od čtvrtka v Měšťanské besedě i Depu2015.

Festival Finále Plzeň, jehož 31. ročník potrvá od čtvrtka do příštího úterý, nabídne divákům mimo jiné v rámci sekce První úlovek i pět premiér či předpremiér.

Speciální uvedení si pro diváky nachystalo dva seriálové maratony – Dabing Street a Kafe & Cigárko. Prostřednictvím dohromady čtrnácti programových sekcí a bohatého doprovodného programu tak festival pokrývá pestrou škálu kinematografických žánrů a oslovuje diváky napříč generacemi, neopomínaje ty dětské.

V číslech

142

  • Tolik snímků bude během šestidenního festivalu promítnuto. Z nich bylo 51 nominováno do soutěže dramaturgickým předvýběrem.
  • Ceny Zlatý ledňáček budou rozděleny také v kategoriích: celovečerní filmy hrané i animované, dokumenty, internetové projekty, seriály a nově i studentské filmy do 40 min. Řada snímků bude oceněna i Cenou studentské poroty.

„Mohu prozradit, že jednou z předpremiér bude například dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel, sledující šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v České republice,“ uvedl programový ředitel této přehlídky Peter Badač.

Slavnostního zahájení se spolu s pořadateli zhostí Ondřej Havelka, který do Plzně přijede se svým dlouho očekávaným režijním debutem s názvem Hastrman. Vstupenky na tuto projekci byly vyprodány během pár minut.

Hlavní tepnou festivalu se opět stane novorenesanční Měšťanská beseda s několika promítacími sály a dvěma kavárnami. Filmoví fanoušci zde budou moci potkat velké hvězdy českého filmu a nasát festivalovou atmosféru. Festival ale ožije i na dalších místech. Papírna nabídne koncerty, autorská čtení nebo oblíbený filmový pubquiz, Depo2015 bude zasvěceno dokumentu a dalšímu doprovodnému programu, Anděl Music Bar chystá koncerty a afterparty, Café Regner bude hostit studentské filmy. Prostor Plzeňského Prazdroje se pak stane jedinečnou kulisou unikátního filmového projektu Kinoautomat z roku 1967. Nebudou chybět ani oblíbené diskuse s tvůrci.

Archivní sekce bude letos věnována dvěma 100letým výročím. Jedna část vzdá hold Miroslavu Horníčkovi, dramatikovi, glosátorovi, spisovateli i plzeňskému rodákovi, který by letošní rok oslavil sté narozeniny. Druhá část s dovětkem Ať žije republika prostřednictvím filmů zachycujících historické události připomene vznik republiky. V rámci Festival Zoom budou promítnuty vítězné filmy ze zahraničních festivalů a národních přehlídek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám