metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Oslav 17. listopadu se opět zúčastní Zdeněk Svěrák.
Větší foto
Oslav 17. listopadu se opět zúčastní Zdeněk Svěrák. | foto: MAFRA

Festival, který připomíná váhu svobody

5. listopadu 2018  17:43 Marek Peška Metro.cz
Příští týden v sobotu si Česko připomene další důležité události novodobé historie.

Státní svátek Den boje za svobodu a demokracii se blíží – 17. listopadu se na několika místech v Praze bude různými akcemi připomínat, jak je důležité si zachovat svobodu a demokracii. Celý festival zároveň provází hlasování Klíčové otázky pro Česko, které připravil ve spolupráci s Institute for Democracy 21.

Ve veřejném hlasování jsou lidem pokládány různé otázky. Například co Čechy spojuje, jestli má Česko hrdinu nebo jaké největší výzvě společnost v současnosti čelí. Hlasovat a vyjadřovat se můžete na www.festivalsvobody.cz právě do 17. listopadu. Kam můžete ve státní svátek zajít? Najdete v boxu.

Přehled akcí konaných ve svátek 17. listopadu

  • Od 10 hodin – Korzo Národní (Díky, že můžem!) je živou pouliční slavností pořádanou současnými studenty na Národní třídě. Cílem je poděkování a vzdání cti účastníkům 17. listopadu 1939 a1989 a vytvoření atraktivní a důstojné tradice oslav tohoto státního svátku do dalších let. Na čtyřech pódiích zahrají The Tap Tap a hosté, slovenská písničkářka Katarzia, jazzový hudebník Jiří Stivín, pěvecký sbor Festa Academica, kytarista Luboš Andršt se svou skupinou Energit, mladá brněnská kapela Ghost of You, Adrian T. Bell a další. V prostoru DUP 39 soubor Spitfire Company uvede svou úspěšnou alternaci Havlovy Audience s názvem Antiwords. Národní divadlo představí inscenaci s legionářskou tematikou
  • Plukovník Švec. Připraveny jsou také debaty, čtení z knih Václava Havla. Předčítat budou známé osobnosti kulturního a společenského života – například Zdeněk Svěrák, Anna Geislerová, Olga Sommerová či Michael Žantovský.
  • Od 16.30 začne na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost. Vystoupí například Pražský výběr, Prago Union, Barbora Poláková, minus123minut. Se svými řečmi se uvede například novinář Marek Wollner, herečka Eva Holubová, ekonom Tomáš Sedláček a další.
  • Už ve 13 hodin se chystá Sametové posvícení – satirický karnevalový průvod. Začne na náměstí Republiky a půjde Celetnou přes Karlův most na Kampu, kde bude defilé masek. Pak zamíří na Národní přes Příkopy a zpět na náměstí Republiky. Karneval se hravou formou vyjadřuje k současným společenským problémům.
  • V 11 hodin se lidé sejdou na Albertově. Tam studenti pořádají celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii.
  • Od 10 hodin se v kostele sv. Ludmily uskuteční Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 29 let svobody. Hlavním celebrantem bude Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., pomocný biskup pražský. Po skončení mše se můžete připojit k průvodu k památníku 17. listopadu na Národní třídě.
  • Od 14 do 16 hodin se na Hradčanském náměstí chystá akce Proti lži a nenávisti. Tématy akce budou sílící vlna xenofobie, rasismu a homofobie. Bude se mluvit o vlivu na tyto tendence z Pražského hradu. Můžete se zúčastnit průvodu, který povede Nerudovou přes Karlův most, Smetanovo nábřeží, Karolíny Světlé a Ostrovní směrem na Václavské náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám