metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Redaktor zkouší chvat.
Větší foto
Redaktor zkouší chvat. | foto: Metro.cz

Házeli se mnou, jak s rytířem

19. července 2018  6:07 Marek Hýř Metro.cz
Na vlastní kůži. Zkusili jsme zápasit podle spisů ze středověku.

Klečím na žíněnkách a modlím se ke svatému Michaelovi, ochránci vojsk. Dnes si zkusím trénink ringenu a parta, která mě vzala mezi sebe, se hlásí k tradici cechů, které měly za patrony svaté. Modlitba má být i takovou meditací a přípravou mysli na to, že se jde trénovat. 

Ringen Club Praha se zabývá studiem a rekonstrukcí historického zápasu. Takového, který ve středověku využívali rytíři v boji nebo pak i lidé jako sport a kratochvíli. Laik by to přirovnal  k judu a řeckořímskému zápasu.

Po modlitbě následuje jóga. Nikoliv proto, že by ji snad rytíři před bojem dělali, ale je to prostě ten nejlepší způsob, jak se protáhnout.

Protože se při ringenu často padá, po rozcvičce následují kotouly, přemety, hvězdy a stojky. Od zdi ke zdi. Hala je dlouhá zhruba třicet metrů, a tak se mi točí svět. Tolik kotrmelců jsem udělal naposledy na základní škole.

Jak začít

  • Pokud si chcete vyzkoušet, jak se zápasilo ve středověku, tak si na Facebooku najděte stránku Ringen Club Praha.
  • Jsou zde kontakty na vedoucí klubu a také fotky z pár tréninků.
  • Parta trénuje každé úterý v Centru sportu ministerstva vnitra v Bubenči. 

Po leteckém okénku jdeme zkoušet kusy. Tedy chvaty. Mě si do parády bere jeden z vedoucích klubu, Robert. Protože ho zajímá historie medicíny a pracuje jako fyzioterapeut, tak mu ale všichni říkají Felčar. 

Navzájem se držíme a soupeř dává svou levou nohu za moji pravou, levou rukou mě bere za levé stehno a tělem jde pode mě. Mou levou nohu bere i pravou rukou a já letím na zem. Bez použití síly, jen kvůli tomu, že jsem vyveden z rovnováhy. Já vstávám rychle, ale rytíř v těžkém brnění by ležel asi déle a to se mu asi v bitevní vřavě stalo osudným.

Co se jak dělá, kluci z klubu vyčetli ze starých německých spisů. Například Fabian von Auerswald v šestnáctém století vydal obrázkovou knihu Umění zápasu. Nadšenci  z oddílu si ji nastudovali.

Zkouším chvat neboli kus i já. Noha, ruka, švih, a o patnáct kilo těžší soupeř leží na zemi. Super. Bylo to snadné.

Následuje zase trochu létání. Kluci se rozdělí na dvě party. Lehčí a těžší. Doprostřed tělocvičny se dají dvě žíněnky a zápasníci své soupeře házejí na ně. Je to sranda. Párkrát padám na záda, párkrát hodím se soupeřem.

Blíží se konec tréninku, a tak se jde zápasit. Cíl je soupeře srazit a donutit ho se vzdát. Jako frajer vyzývám jednoho z kluků. Chytneme se a jdeme na to. Vzpomínám na chvaty, které jsem se učil jako malý na judu, ale soupeř se zahákovat nenechá. Zkouším tedy jeden z kusů, který jsem dnes trénoval. Chytám soupeře za stehno, ten však využívá, že mám ruce dole, a začne mě škrtit. Ano, i to se může. Však je cílem zneškodnit soupeře. Souboj rychle vzdávám. Zdá se, že se soupeř ani nezapotil. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám