metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Strop podzemních prostor v areálu školy na Černém Mostě se zřítil
Větší foto
Strop podzemních prostor v areálu školy na Černém Mostě se zřítil | foto: iDNES.cz

Jáma u školy na Černém Mostě nevede do protiatomového krytu

4. dubna 2018  7:54 Filip Jaroševský Metro.cz
„Voláte kvůli naší slavné díře?“ Tahle věta se v těchto dnech ozývá ze sluchátka poté, co někdo vytočí jedno z telefonních čísel adresáře Základní školy Bratří Venclíků v čtrnácté městské části. V pondělí se tu v prostorách zahrady propadl strop domnělého protiatomového krytu, který není zanesen v žádné databázi.

Podle zástupkyně ředitelky Zuzany Kafkové tak museli místní učitelé jako jednu z prvních věcí po včerejším příchodů do učeben napsat dětem do žákovských knížek vzkaz pro rodiče. „Píše se zde například to, že se událost stala v době, kdy nebyla zahrada využívána, a že jsou v místě pozůstatky technické stavby, a to i přesto, že tudy nevedou žádné inženýrské sítě či podzemní tunely,“ řekla deníku Metro Kafková a doplnila, že je autorem vzkazu pro rodiče ředitelka školy spolu se starostou čtrnácté městské části.

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky strop 4 x 5 metrů, který se propadl tři metry do hloubky, nepatřil protiatomovému krytu. Vyvrátil tak domněnky médií, která o tajném útočišti pro případ jaderné hrozby začala obratem spekulovat.

„Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení hasičů hlavního města Prahy nikdy v evidenci krytů výše uvedený prostor neměl. Ten navíc svými parametry tlakově odolnému krytu vůbec neodpovídá,“ vysvětluje Kavka.

Podle radnice by mohlo jít o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště na Černém Mostě budováno. Spolu s báňskými záchranáři ještě včera na místě zjišťovali podrobnosti i zástupci magistrátu a městské části. Pozemek je nyní uzavřen a nikdo včetně žáků na něj nesmí vstoupit. „Místo je pod kamerami a do minuty tam jsou policajti. V pondělí se tam šla podívat paní ředitelka a hned ji kontrolovali, zda sem patří,“ dodává zástupkyně Kafková.

Družina školy nyní chodí na procházky místo na své pozemky raději do okolí. Sama zástupkyně však deníku Metro přiznala, že se bojí, aby děti přísný zákaz vstupu zastavil. „Víme, že plot se dá snadno přelézt. Hlavně aby tam nešel někdo večer na průzkum. Já být dítě, tak se budu chtít v nestřeženou chvíli na věc podívat pěkně zblízka,“ strachuje se Kafková.

Pod Prahou se nachází celkem 768 krytů, do kterých by se v případě potřeby vešlo až 150 tisíc osob. Jen Praha 14 jich má podle svého webu celkem 25. Domnělý kryt v ulici Bratří Venclíků na seznamu pochopitelně chybí. Nejznámější a také největší se nacházejí v ulici Kapitána Stránského a Ocelkově ulici. Do každého z těchto krytů vlastněných magistrátem se vejde 2600 lidí. Fenomén tajných podzemních prostor je v pražském folkloru oblíbený odnepaměti, proto lze dle odborníků očekávat, že šíření mýtů propad opět podpoří.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavolam na cestu, v metru lze hádat stanice z piktogramů

Tahák je jednoduchý. Pořadí stanic je pravdivé.
vydáno 13. listopadu 2018  5:55

Reklama ve vagonech baví Pražany. Hloubětín je podle ní díra.  celý článek

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám