metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Úterý, 16. října 2018. Svátek má Havel.
Studánka Svákov na Slovanském hradišti u Soběslavi podle pověsti léčí slepotu....
Dalších 12 fotografií v galerii
Studánka Svákov na Slovanském hradišti u Soběslavi podle pověsti léčí slepotu. Když sem přivedl velitel soběslavských kanonýrů Rouvroy svou nemocnou ženu, okamžitě se uzdravila. Z vděčnosti tu nechal postavit kapli. | foto: Archiv JCCRMetro.cz

Léčivé prameny vám vrátí i zrak. Tipy na magická místa v Česku

17. září 2017  8:14 Lucie Mottlová Metro.cz
Přinášíme vám tipy na kouzelné studánky a místa, kde odhazují mrzáci berle.

O pramenech se vyprávějí legendy, ale zázraky potvrzují i očitá svědectví. Deník Metro si společně s kraji a Asociací turistických informačních center ČR pro vás připravil ty nejzajímavější. Seznam magických míst najdete dole pod článkem.Fotogalerie

Více než tři sta zázraků eviduje poutní místo Neratov s léčivým pramenem a zázračnou soškou Panny Marie. „Do knih zázraků a vyslyšených proseb byly zapsány jen ty, které byly potvrzeny nezávisle další osobou,“ říká farář Neratova Josef Suchár.

Dnes v Neratově stojí majestátní chrám Nanebevzetí Panny Marie s dechberoucí částečně prosklenou střechou, která podtrhuje zdejší pozitivní energii. Na boku kostela vyvěrá nenápadný léčivý pramen, který prý uzdravuje či plní přání. Navíc tu můžete zajít do Neratovské hospůdky, kde pracují lidé s postižením. A kousek odtud fungují chráněné dílny Kopeček, kde dbají na to, aby jejich výrobky byly využitelné.

Poutníci začali do Neratova proudit už v 70. letech 17. století, kdy se roznesl příběh o zázračném uzdravení ženy z Rokytnice. Zázračná moc sošky Panny Marie a léčivá síla vodního pramene podnítily výstavbu malých lázní. Sošku vyřezal rokytnický farář Kryštof Florián Blažej Drick podle svého snu. Dne 15. srpna 1661 byla soška za velké slávy přenesena v procesí z Rokytnice do Neratova, kde byla postavena na oltář dřevěného kostelíka.

V podhůří Orlických hor najdete také pramen, který podle legendy uzdravil slepého lesníkova synka. Kaple s léčivou studánku leží na poutním místě Rokole v Bohdašíně nedaleko Nového Hrádku.

Zázračná uzdravení popisuje také pamětní kniha pramene v poutní kapli Panny Marie Pomocné na Horách u České Třebové. Právě tady se umyl v prameni chromý ubožák a poté vyskočil zdráv. Berle pak pověsil na památku na strom. Od té doby si sem chodí lidé léčit nemocné oči, uši, ale také svrab, nemoci kostí, bolesti žaludku, zubů, hlavy a dalších orgánů.

Pod zámkem Lemberk najdete Zdislavinu studánku, jejíž vodou prý léčila nemoci očí svatá Zdislava. Protipólem této „živé vody“ je asi tři sta metrů vzdálené tmavé jezírko s „mrtvou vodou“ a přilehlou jeskyní.

Další kouzelná místa, kam se vydat

Studánka Svákov na Slovanském hradišti u Soběslavi podle pověsti léčí slepotu. Když sem přivedl velitel soběslavských kanonýrů Rouvroy svou nemocnou ženu, okamžitě se uzdravila. Z vděčnosti tu nechal postavit kapli.

Dobrá voda v kapli Panny Marie Klokotské v Táboře stojí na místě, kde se zjevila pasáčkům dívka v bílém – Panna Marie. Od té doby tu mají léčivý pramen.

V kapli sv. Rozálie v Borovanech u Bernartic vyvěrá léčivá voda. Pomohla prý dívce vrátit zrak, když jí nasypali písek do očí vojáci a ona oslepla.

Dobrá Voda u Milejovic nedaleko Volyně v barokní kapli také léčí. Pitná voda obsahuje více než trojnásobný obsah radonu. Obsah dusičnanů je na hodnotě kojenecké vody.

Pramen Panny Marie u Čestic na Strakonicku navrátil zrak nevidomé holčičce. Od 19. století tu stojí jako poděkování kaplička.

Kapli sv. Máří Magdalény u Chelčic nechali postavit nad pramenem, kterému byla odpradávna přičítána léčivá moc. Podle pověsti se tu nemocným poutníkům ukázal anděl, který pramen požehnal. Podle rozboru vody provedeného v roce 2006 se svým složením i díky vysokému obsahu vápníku a hořčíku hodně blíží vodě minerální. Voda obsahuje vysoký obsah kamence, síranů, železa a manganu. Léčí vyrážky, kožní choroby, dnu, rachitidy a další.

Na poutním místě Maleniska u Provodova nedaleko Luhačovic pramení voda, která vrátila zrak mlynářce, ale uzdravila například i hraběte Wolfganga Serenyie.

Léčivý pramen a poutní kostel Navštívení Panny Marie najdete ve Skočicích u Strakonic. Skočický léčivý pramen vyvěrá v kapličce za dvorkem.

Studánka v pražských Lysolajích má prý zázračnou moc uzdravovat nemocné. 

Léčebný pramen v Hrdějovicích a poutní kaple Panny Marie Lurdské na Těšíně u Českých Budějovic je oblíbené místo poutníků. Už v 16. století byla u léčivé studánky postavena roubená svatyně, ke které přicházeli lidé postižení nejrůznějšími nemocemi.

Na vrchu Průhoně v Jarově kousek od Berouna byla zbudována kaplička nad studánkou, která má zázračné účinky a řada lidí se zde uzdravila. Říká se tu U Boží vody. Lidé sem pro vodu putují celoročně a prý je opravdu léčivá.

Pokud místo není označeno tabulkou pitná voda, jde o pití na vlastní nebezpečí. Označit lze jen ty zdroje, které mají pravidelné odběry vody pro rozbor akreditovaným pracovištěm podle vyhlášky.Komentáře

Hlavní zprávy

Modřany mají nový rybník, má tu usnadnit problémy se suchem

Kolem rybníka ještě vyrostou olše, duby, jilmy a javory.
vydáno 16. října 2018  9:31

Biotop dostal jméno Lipiny podle místního názvu z roku 1840.  celý článek

Před 50 lety dostali okupanti svolení k pobytu

Čechoslováci se cítili být zrazeni.
vydáno 16. října 2018  7:30

Necelé dva měsíce od obsazení republiky byl pod nátlakem podepsán důležitý dokument.  celý článek

Dort byl zraněn při nehodě, nepřežil

Zachránění papoušci
vydáno 16. října 2018  5:55

Pražští strážníci i hasiči řeší často kuriózní případy.  celý článek

„Na názvy stanic nám nesahejte!“

metro - Praha
vydáno 15. října 2018  15:25

Jen máloco dokáže vyvolat v Praze takovou vlnu nevole, jako jsou výrazné změny v MHD. To potvrzují události posledních dní, kdy pražští radní vzali na...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám