metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Studánka Svákov na Slovanském hradišti u Soběslavi podle pověsti léčí slepotu....
Dalších 12 fotografií v galerii
Studánka Svákov na Slovanském hradišti u Soběslavi podle pověsti léčí slepotu. Když sem přivedl velitel soběslavských kanonýrů Rouvroy svou nemocnou ženu, okamžitě se uzdravila. Z vděčnosti tu nechal postavit kapli. | foto: Archiv JCCRMetro.cz

Léčivé prameny vám vrátí i zrak. Tipy na magická místa v Česku

17. září 2017  8:14 Lucie Mottlová Metro.cz
Přinášíme vám tipy na kouzelné studánky a místa, kde odhazují mrzáci berle.

O pramenech se vyprávějí legendy, ale zázraky potvrzují i očitá svědectví. Deník Metro si společně s kraji a Asociací turistických informačních center ČR pro vás připravil ty nejzajímavější. Seznam magických míst najdete dole pod článkem.Fotogalerie

Více než tři sta zázraků eviduje poutní místo Neratov s léčivým pramenem a zázračnou soškou Panny Marie. „Do knih zázraků a vyslyšených proseb byly zapsány jen ty, které byly potvrzeny nezávisle další osobou,“ říká farář Neratova Josef Suchár.

Dnes v Neratově stojí majestátní chrám Nanebevzetí Panny Marie s dechberoucí částečně prosklenou střechou, která podtrhuje zdejší pozitivní energii. Na boku kostela vyvěrá nenápadný léčivý pramen, který prý uzdravuje či plní přání. Navíc tu můžete zajít do Neratovské hospůdky, kde pracují lidé s postižením. A kousek odtud fungují chráněné dílny Kopeček, kde dbají na to, aby jejich výrobky byly využitelné.

Poutníci začali do Neratova proudit už v 70. letech 17. století, kdy se roznesl příběh o zázračném uzdravení ženy z Rokytnice. Zázračná moc sošky Panny Marie a léčivá síla vodního pramene podnítily výstavbu malých lázní. Sošku vyřezal rokytnický farář Kryštof Florián Blažej Drick podle svého snu. Dne 15. srpna 1661 byla soška za velké slávy přenesena v procesí z Rokytnice do Neratova, kde byla postavena na oltář dřevěného kostelíka.

V podhůří Orlických hor najdete také pramen, který podle legendy uzdravil slepého lesníkova synka. Kaple s léčivou studánku leží na poutním místě Rokole v Bohdašíně nedaleko Nového Hrádku.

Zázračná uzdravení popisuje také pamětní kniha pramene v poutní kapli Panny Marie Pomocné na Horách u České Třebové. Právě tady se umyl v prameni chromý ubožák a poté vyskočil zdráv. Berle pak pověsil na památku na strom. Od té doby si sem chodí lidé léčit nemocné oči, uši, ale také svrab, nemoci kostí, bolesti žaludku, zubů, hlavy a dalších orgánů.

Pod zámkem Lemberk najdete Zdislavinu studánku, jejíž vodou prý léčila nemoci očí svatá Zdislava. Protipólem této „živé vody“ je asi tři sta metrů vzdálené tmavé jezírko s „mrtvou vodou“ a přilehlou jeskyní.

Další kouzelná místa, kam se vydat

Studánka Svákov na Slovanském hradišti u Soběslavi podle pověsti léčí slepotu. Když sem přivedl velitel soběslavských kanonýrů Rouvroy svou nemocnou ženu, okamžitě se uzdravila. Z vděčnosti tu nechal postavit kapli.

Dobrá voda v kapli Panny Marie Klokotské v Táboře stojí na místě, kde se zjevila pasáčkům dívka v bílém – Panna Marie. Od té doby tu mají léčivý pramen.

V kapli sv. Rozálie v Borovanech u Bernartic vyvěrá léčivá voda. Pomohla prý dívce vrátit zrak, když jí nasypali písek do očí vojáci a ona oslepla.

Dobrá Voda u Milejovic nedaleko Volyně v barokní kapli také léčí. Pitná voda obsahuje více než trojnásobný obsah radonu. Obsah dusičnanů je na hodnotě kojenecké vody.

Pramen Panny Marie u Čestic na Strakonicku navrátil zrak nevidomé holčičce. Od 19. století tu stojí jako poděkování kaplička.

Kapli sv. Máří Magdalény u Chelčic nechali postavit nad pramenem, kterému byla odpradávna přičítána léčivá moc. Podle pověsti se tu nemocným poutníkům ukázal anděl, který pramen požehnal. Podle rozboru vody provedeného v roce 2006 se svým složením i díky vysokému obsahu vápníku a hořčíku hodně blíží vodě minerální. Voda obsahuje vysoký obsah kamence, síranů, železa a manganu. Léčí vyrážky, kožní choroby, dnu, rachitidy a další.

Na poutním místě Maleniska u Provodova nedaleko Luhačovic pramení voda, která vrátila zrak mlynářce, ale uzdravila například i hraběte Wolfganga Serenyie.

Léčivý pramen a poutní kostel Navštívení Panny Marie najdete ve Skočicích u Strakonic. Skočický léčivý pramen vyvěrá v kapličce za dvorkem.

Studánka v pražských Lysolajích má prý zázračnou moc uzdravovat nemocné. 

Léčebný pramen v Hrdějovicích a poutní kaple Panny Marie Lurdské na Těšíně u Českých Budějovic je oblíbené místo poutníků. Už v 16. století byla u léčivé studánky postavena roubená svatyně, ke které přicházeli lidé postižení nejrůznějšími nemocemi.

Na vrchu Průhoně v Jarově kousek od Berouna byla zbudována kaplička nad studánkou, která má zázračné účinky a řada lidí se zde uzdravila. Říká se tu U Boží vody. Lidé sem pro vodu putují celoročně a prý je opravdu léčivá.

Pokud místo není označeno tabulkou pitná voda, jde o pití na vlastní nebezpečí. Označit lze jen ty zdroje, které mají pravidelné odběry vody pro rozbor akreditovaným pracovištěm podle vyhlášky.Komentáře

Hlavní zprávy

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článek

„Tohle vám nikdy nezapomenu!“

Ivo Hudec ve Vinohradské ulice, 22. srpen 1968.
vydáno 21. srpna 2018  5:48

Deník Metro se setkal s pamětníkem 21. srpna 1968, který tyto dny prožil ve Vinohradské ulici.  celý článek

„Strach jsem neměla. Byla jsem spíš nas..ná,“ vzpomíná hlasatelka

Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
vydáno 20. srpna 2018  18:54

„Naklonil se ke mně plukovník, úst mu zavanul odporný vzduch a řekl mi důrazně, že mám okamžitě ukončit moderování. Samopalníci mě pak vyvedli ze studia,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám