metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR
Větší foto
Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR | foto: Exekutorská komora ČRMetro.cz

Paradox. Do insolvence míří dokonce už i sami exekutoři

20. května 2018  13:49 Pavel Hrabica Metro.cz
Změny v legislativě a nižší odměny ubírají státním vymahačům práci a taky výdělky.

Počet nově zahajovaných exekucí klesá dlouhodobě už od roku 2011, pouze s malou výjimkou roku 2014. Před sedmi lety dosáhly soudně nařízené exekuční výkony svého vrcholu, kdy se pohybovaly kolem jednoho milionu. V loňském roce jich bylo o téměř čtyřicet procent méně. Znamená to snad, že dlužníci začali víc platit a lidé méně riskovat?

„Příčin pozitivního vývoje je hned několik,“ upřesňuje nedávno zvolený prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „Pokud jde o ukončené exekuce, jejich počet roste, dochází k vyřízení starších případů z předchozích let,“ vysvětluje prezident exekutorů. Za poklesem stojí i změny v zákonech. Projevil se přísnější zákon o spotřebitelském úvěru, který nedovoluje věřitelským firmám dlužníky tolik ždímat a nastavovat přehnaně vysoké splátky a úroky z prodlení.

Velkým problémem se pro exekutory stalo výrazné snížení odměn, které začalo platit na jaře loňského roku. V průměru klesly jednotlivé úkony až o třiatřicet procent. „Ministr spravedlnosti chtěl původně až šedesát šest procent,“ říká Plášil. V praxi to znamená, že například minimální odměna i za ten nejjednodušší výkon už nejsou tři, ale dva tisíce korun.

Snížení plateb a menší počet zahajovaných exekucí vede k tomu, že se členové komory potýkají s omezenými financemi. Mají málo peněz na vybavení, exekutorské úřady snižují počty zaměstnanců. „Dva exekutoři už skončili v insolvenčním řízení,“ prozradil viceprezident komory Jan Mlynarčík.

Exekutoři ale nutnost změn uznávají, do potíží se dostávají hlavně ti, kteří věřitelům slibují nesplnitelné vymožení dluhů od lidí a firem, jež už nemají z čeho své závazky plnit. Komora usiluje o zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů, i proto, aby případ z Aše nevyřizoval exekutor z Ostravy, což zatěžuje jak samotného exekutora, tak dlužníka. Jedním z návrhů, jak snížit náklady na vymáhání, je podle prezidenta exekutorské komory snížení sazby DPH. Ta je nyní 21 procent, původně byla jen pět procent. V Česku je aktuálně 158 exekutorů.

Exekutoři přibrzdili

  • Počet nařízených exekucí v roce 2017 byl 612 tisíc. Je to o téměř čtyři sta tisíc méně než před sedmi lety.
  • K nejmarkantnějšímu poklesu exekucí došlo loni v Jihočeském kraji. Soudy tam vyhlásily o 18 procent méně případů než o rok dříve. Druhý v pořadí byl Karlovarský kraj.
  • Jediný kraj, kde loni zahájili exekutoři víc případů, byly severní Čechy. Tam jich přibylo o pět procent.
  • Největší pokles v období od roku 2011 do roku 2017 zaznamenaly statistiky v hlavním městě. Počet nově zahajovaných exekucí spadl z více než 180 tisíc na necelých 90 tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám