metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 28 °C

Sobota, 18. srpna 2018. Svátek má Helena.
Stanice metra Olbrachtova
Další 4 fotografie v galerii
Stanice metra Olbrachtova | foto: Metroprojekt a.s.

Partnerem výstavby déčka se má stát Penta. Opozice je proti

12. února 2018  7:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Partnerem pražského dopravního podniku (DPP) pro povrchovou výstavbu nad osmi stanicemi chystané trasy metra D by se mohla stát skupina Penta. O dalším postupu bude v ­tomto týdnu jednat představenstvo DPP.

Dopravce by měl s kyperskou skupinou, která je Pražanům známa především díky plánované desetimiliardové výstavbě kolem Masarykova nádraží, vytvořit společný podnik, který mimo jiné usnadní výkup pozemků. Město totiž nesmí pozemky vykupovat za vyšší cenu, než uvádí odhad. Výkup pozemků by měl vyjít na sedm miliard korun.„Celý záměr bude ještě projednán na zastupitelstvu hlavního města Prahy a schválen jeho radou, která vykonává akcionářská práva k DPP, což už dříve avizovala i paní primátorka Adriana Krnáčová. Teprve potom budeme moci zahájit vlastní právní kroky k založení a vzniku společného podniku,“ říká generální ředitel a­ předseda představenstva dopravce Martin Gillar.

Proti záměru se však ostře staví opozice. Té vadí především neprůhlednost postupu při plánování společného podniku, jenž může pro Prahu představovat závažná rizika. Penta by v něm totiž měla mít 51 procent, tedy většinu, což by dopravní podnik a­ hlavní město dostalo do menšinové pozice.

Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské navíc nebyla předložena ani důvodová zpráva, ekonomický rozbor či plán financování a výnosů. Jedině tak by podle ní bylo možno garantovat, že projekt bude pro Prahu výhodný a právně zabezpečený.

„Se svobodným přístupem k informacím se nepočítá. Při spolupráci se soukromou společností nesmíme rezignovat na transparentnost a veřejnou kontrolu. Na projekt musí zastupitelé i občané vidět stejně, jako kdyby jej realizoval dopravní podnik sám. Smlouvy musí být přístupné v oficiálním registru a společnost se musí podřídit zákonu o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla pro deník Metro Kolínská.

Podle informací DPP má společný podnik fungovat maximálně 15 let. Pak chce Pentu vyplatit a vrátit jí vstupní investici. Podmínky jsou však podle kritiků nastaveny tak, že Penta prakticky nemůže na rozdíl od města na projektu tratit.

Metro D

  • Do výběrového řízení na partnera dopravního podniku se přihlásilo šest firem.
  • Trasa metra D podle územního rozhodnutí zahrnuje deset stanic, z toho osm je určeno pro rozvojový potenciál společného podniku. Výkupy, zábory pozemků a výstavbu nadzemních částí stanic by měl řídit společný podnik. Stavbu tunelů a podzemních částí stanic, stejně jako nákup vlaků a zabezpečovacích zařízení, si ohlídá dopravce sám.
  • Investiční náklady na výstavbu trasy metra D se odhadují na 40 miliard korun, z toho společný podnik bude zajišťovat investice zhruba ve výši 6,5 miliardy korun. Nedávno otevřené stanice metra A do Motola vyšly na zhruba 20 miliard korun.
  • Metro D má spojit centrum Prahy s jižní částí města. Nejprve se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi zbylé dvě stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru.
  • Penta Investments je kyperský podnik, dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Je aktivní na více než deseti trzích napříč Evropou. Předloni zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun.Komentáře

Hlavní zprávy

Češi jsou nakupující maniaci, těží z toho realitní magnáti

Ilustrační snímek
vydáno 18. srpna 2018  13:56

V Česku je kolem tří stovek nákupních center a parků. Vyrostou ještě další.  celý článek

Chrápání jen nebezpečím pro obě pohlaví

Chrápání lze léčit.
vydáno 18. srpna 2018  11:55

Odborníci uvádí, že chrápáním trpí až 40 procent mužů a ve středním a starším věku postihuje i poměrně významné procento žen.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Lekce z historie

Petr Just, politolog Metropolitní univerzita Praha
vydáno 18. srpna 2018  9:55

Podle této logiky by zásluhy za osvobození Evropy měla sklízet Gruzie, píše ve svém sloupku politolog Petr Just.  celý článek

Vyměnil Prahu za kosu

Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny.
vydáno 18. srpna 2018  5:55

Šestatřicetiletý Petr Kucka sekl s prací v Praze a odstěhoval se do maringotky ve Valašských Kloboukách, kde žije se ženou a ročním synem. Pracuje pro...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám