metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. února 2018. Svátek má Patrik.
Tento dům je ve staré kolonii ve Střešovicích. Působí tu spolek Medáci.
Tento dům je ve staré kolonii ve Střešovicích. Působí tu spolek Medáci. | foto: Marek Peška, Metro.cz

Poznávejte Prahu, která je skrytá

1. září 2017  15:16 Lucie Mottlová Metro.cz
Vydejte se po stopách Franze Kafky, podzemím Vyšehradu, do tajemných Střešovic i za Emou Destinnovou.

Také rádi objevujete zapomenuté kouty Prahy? V rámci Vlastivědných vycházek je můžete díky průvodcům z Prague City Tourism společně poznávat.Od vyhlídky Emy Destinnové na Kolčavu se můžete vydat už zítra. „Trasa začínající na rozhraní Střížkova a Proseka nabídne nejen krásné výhledy, ale také procházku kolem Proseckých skal nebo vinice Máchalka. Podél bobové dráhy se vydáme do parku v Podviní, kde se nachází originální dětské hřiště. Odtud půjdeme po břehu Rokytky až ke staré usedlosti Kolčavka,“ láká průvodkyně Eva Sokolová. Sraz je ve 14.30 hodin na stanici Čertův vršek.

V neděli se můžete podívat do minulosti a současnosti Klánovic. „Vycházka nás zavede do míst, která byla pojmenována po zakladateli původní osady, písaři zbraslavského okresního soudu Václavu Klánovi. Rozsáhlá lesní lokalita se postupně přeměnila na vyhledávanou lázeňskou a rekreační zónu s kolonádou, bazénem, řadou zahradních kaváren a dokonce i golfovým hřištěm,“ zve průvodkyně Marie Hátleová na prohlídku Klánovic. Vychází se ve 14 hodin od vlakové zastávky Klánovice.

Do podzemí vyšehradského areálu, kasemat, podzemních chodeb někdejší barokní pevnosti a sálu Gorlice, kde jsou umístěny některé originály soch z Karlova mostu, se můžete podívat v sobotu 9. září. Sraz je ve 14 hodin u Táborské brány.

Znáte staré Střešovice a Střešovičky? „Pojďte s námi poznávat bývalou dělnickou kolonii, ze které se dodnes zachovalo malebné místo uprostřed velkoměsta, v současnosti vyhlášené památkovou zónou. Povídat si budeme o starých Střešovicích a Střešovičkách a o tom, jak vznikala zdejší malebná zástavba. Připomeneme si stávající kostel sv. Norberta i začátkem 20. století postavený dům Norbertinum,“ popisuje vycházku naplánovanou na 17. září průvodkyně Marie Hátleová. Začátek akce je ve 14 hodin na zastávce Baterie.

Zajímavostí je, že tu stále působí dobročinný spolek Medáci, který pořádá kulturní akce a usiluje o ochranu, obnovu a oživení starých Střešovic. Tato oblast je jednou z posledních pražských enkláv, které připomínají někdejší venkovský život za hranicemi hlavního města.

Pro milovníky secese a kubismu je připravená na 25. září prohlídka za dílem Emila Kralíčka. Začátek prohlídky je v 16.30 hodin na Jungmannově náměstí u sochy J. Jungmanna.

Pražského rodáka Franze Kafku připomene 26. září vycházka po okolí Staroměstského náměstí. „Ukážeme si, kde se narodil i které školy navštěvoval. Povíme si, co bylo předmětem jeho studia a čím se ve svém zaměstnání zabýval. Neopomeneme ani na jeho rodinu a na útočiště, ve kterých hledal potřebný klid pro svou tvorbu. Jednotlivá místa a události v Kafkově životě si doplníme literárními ukázkami z jeho prací,“ říká průvodkyně Dana Kratochvílová. Sraz je v 17 hodin u staroměstského kostela sv. Mikuláše na náměstí Franze Kafky.

Pokud dáváte přednost přírodě, zajděte si 30. září do Divoké Šárky. Procházka Šáreckým údolím připomene tuto lokalitu nejen jako dějiště známé pověsti, ale i jako místo osídlené Slovany již v 7. století. Projdete se soutěskou Džbán, kolem Čertova mlýna a lesního divadla zpět k vodní nádrži Džbán. Začátek procházky je ve 14 hodin na zastávce Divoká Šárka.

Prohlídky mají omezenou kapacitu, proto je lepší využít předprodeje, kde máte druhou vstupenku za polovinu. Více na www.prazskevychazky.cz.Komentáře

Hlavní zprávy

Kde domov můj? V háji, parku i zahradě, slibují nové projekty pro bydlení

Výstavba v lokalitě Milíčovský háj - jih a východ
vydáno 19. února 2018  11:55

Češi touží bydlet tam, kde to voní lučním kvítím. A developeři podle toho místa pojmenovávají.  celý článek

Povodeň hrozí u Botiče

Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.
vydáno 19. února 2018  9:55

Hostivařská přehrada dostane bezpečnostní přeliv za 115 milionů. Ten tu měl stát již osm let.  celý článek

Tunel Blanku postavili za rok!

Michael J. Fox před Hradem – přijel zachránit Česko.
vydáno 19. února 2018  7:30

Filmař Michal Orsava zachraňuje v populárním videu Česko před neblahou budoucností.  celý článek

Kafe v tramvaji i v letadle, pořád jste ale v centru Prahy

Provozní Pavlína v kavárně Ježkovy voči v ulici Ve Smečkách.
vydáno 19. února 2018  5:55

Pár schodů dolů a jste v kavárně plné netradičního posezení. Tedy aspoň na kavárnu.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám