metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 31 °C

Neděle, 19. srpna 2018. Svátek má Ludvík.
Tento dům je ve staré kolonii ve Střešovicích. Působí tu spolek Medáci.
Tento dům je ve staré kolonii ve Střešovicích. Působí tu spolek Medáci. | foto: Marek Peška, Metro.cz

Poznávejte Prahu, která je skrytá

1. září 2017  15:16 Lucie Mottlová Metro.cz
Vydejte se po stopách Franze Kafky, podzemím Vyšehradu, do tajemných Střešovic i za Emou Destinnovou.

Také rádi objevujete zapomenuté kouty Prahy? V rámci Vlastivědných vycházek je můžete díky průvodcům z Prague City Tourism společně poznávat.Od vyhlídky Emy Destinnové na Kolčavu se můžete vydat už zítra. „Trasa začínající na rozhraní Střížkova a Proseka nabídne nejen krásné výhledy, ale také procházku kolem Proseckých skal nebo vinice Máchalka. Podél bobové dráhy se vydáme do parku v Podviní, kde se nachází originální dětské hřiště. Odtud půjdeme po břehu Rokytky až ke staré usedlosti Kolčavka,“ láká průvodkyně Eva Sokolová. Sraz je ve 14.30 hodin na stanici Čertův vršek.

V neděli se můžete podívat do minulosti a současnosti Klánovic. „Vycházka nás zavede do míst, která byla pojmenována po zakladateli původní osady, písaři zbraslavského okresního soudu Václavu Klánovi. Rozsáhlá lesní lokalita se postupně přeměnila na vyhledávanou lázeňskou a rekreační zónu s kolonádou, bazénem, řadou zahradních kaváren a dokonce i golfovým hřištěm,“ zve průvodkyně Marie Hátleová na prohlídku Klánovic. Vychází se ve 14 hodin od vlakové zastávky Klánovice.

Do podzemí vyšehradského areálu, kasemat, podzemních chodeb někdejší barokní pevnosti a sálu Gorlice, kde jsou umístěny některé originály soch z Karlova mostu, se můžete podívat v sobotu 9. září. Sraz je ve 14 hodin u Táborské brány.

Znáte staré Střešovice a Střešovičky? „Pojďte s námi poznávat bývalou dělnickou kolonii, ze které se dodnes zachovalo malebné místo uprostřed velkoměsta, v současnosti vyhlášené památkovou zónou. Povídat si budeme o starých Střešovicích a Střešovičkách a o tom, jak vznikala zdejší malebná zástavba. Připomeneme si stávající kostel sv. Norberta i začátkem 20. století postavený dům Norbertinum,“ popisuje vycházku naplánovanou na 17. září průvodkyně Marie Hátleová. Začátek akce je ve 14 hodin na zastávce Baterie.

Zajímavostí je, že tu stále působí dobročinný spolek Medáci, který pořádá kulturní akce a usiluje o ochranu, obnovu a oživení starých Střešovic. Tato oblast je jednou z posledních pražských enkláv, které připomínají někdejší venkovský život za hranicemi hlavního města.

Pro milovníky secese a kubismu je připravená na 25. září prohlídka za dílem Emila Kralíčka. Začátek prohlídky je v 16.30 hodin na Jungmannově náměstí u sochy J. Jungmanna.

Pražského rodáka Franze Kafku připomene 26. září vycházka po okolí Staroměstského náměstí. „Ukážeme si, kde se narodil i které školy navštěvoval. Povíme si, co bylo předmětem jeho studia a čím se ve svém zaměstnání zabýval. Neopomeneme ani na jeho rodinu a na útočiště, ve kterých hledal potřebný klid pro svou tvorbu. Jednotlivá místa a události v Kafkově životě si doplníme literárními ukázkami z jeho prací,“ říká průvodkyně Dana Kratochvílová. Sraz je v 17 hodin u staroměstského kostela sv. Mikuláše na náměstí Franze Kafky.

Pokud dáváte přednost přírodě, zajděte si 30. září do Divoké Šárky. Procházka Šáreckým údolím připomene tuto lokalitu nejen jako dějiště známé pověsti, ale i jako místo osídlené Slovany již v 7. století. Projdete se soutěskou Džbán, kolem Čertova mlýna a lesního divadla zpět k vodní nádrži Džbán. Začátek procházky je ve 14 hodin na zastávce Divoká Šárka.

Prohlídky mají omezenou kapacitu, proto je lepší využít předprodeje, kde máte druhou vstupenku za polovinu. Více na www.prazskevychazky.cz.Komentáře

Hlavní zprávy

Češi skončili třetí na EcoRun 1000 jezer

Česká posádka Marek Tomíšek a David Kazda zcela vlevo.
vydáno 19. srpna 2018  14:40

Česká posádka Marek Tomíšek a David Kazda se finské soutěže v úsporné jízdě Suurajot EcoRun, která se jezdí na šotolinových tratích a používá podtitulek...  celý článek

Skútr je bonbon, zloděj vosa

Piaggio Medley
vydáno 19. srpna 2018  11:55

Od doby, kdy platí, že s řidičským průkazem můžeme automaticky řídit motorky o objemu do 125 kubických centimetrů, se české silnice plní stroji, které...  celý článek

Plavání posiluje zádové svaly a perfektně odbourává stres

Plavání je zdravé
vydáno 19. srpna 2018  9:10

Pohyb ve vodě se dá provozovat celoživotně a doporučuje se i jako forma rehabilitace.  celý článek

Češi jsou nakupující maniaci, těží z toho realitní magnáti

Ilustrační snímek
vydáno 18. srpna 2018  13:56

V Česku je kolem tří stovek nákupních center a parků. Vyrostou ještě další.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám