metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Čtvrtek, 18. října 2018. Svátek má Lukáš.
Vilma Marešová
Větší foto
Vilma Marešová | foto: MHW

Spalničky. Nejhůř je na tom Praha

16. května 2018  7:51 Marek Hýř Metro.cz
V Praze přibylo začátkem května případů spalniček. Nemocných tu od ledna bylo 79, nejvíc v Česku. V celé republice bylo na konci dubna přes sto případů spalniček. Jak to, že se toto infekční onemocnění začalo šířit, vysvětlila deníku Metro Vilma Marešová z Infekční kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Měl jsem pocit, že jsou spalničky už vymýcené. Jak to, že se zase šíří?Snížený počet případů spalniček byl díky tomu, že byla společnost dobře proočkovaná. Jenže v současné době je to horší. Nejhůř je na tom například Praha. Tady proočkovanost klesla pod devadesát procent.Taky jsem si myslel, že spalničky jsou dětská nemoc, ale mluví se i o nemocných dospělých. Jak to je?
Nejtěžší formy onemocnění byly a jsou u dětí, proto je také očkujeme už v útlém věku. Ale dospělí je samozřejmě mohou mít také.

Proč jsou spalničky riziko?
Se spalničkami souvisí i různé komplikace. Například jedna z chronických forem zánětu mozkových blan. Když se ještě na začátku 20. století neočkovalo, tak se u jednoho z tisícovky nakažených dětí objevoval zánět mozku. Při 200 tisících nemocných, jako tomu bývalo při epidemii, to už bylo dvě stě dětí. Z nich třetina umírala, třetina zůstávala s následky a třetina se uzdravila.

Zmiňme i jiná onemocnění. Například tetanus. Hrozí nám dnes ještě?Očkování proti tetanu nebude moci být nikdy ukončeno. Je to zoonóza, zdrojem onemocnění jsou například hospodářská zvířata, u nichž se spóry tetanu vyskytují v trávicím traktu. Takže když si hnojíte zahradu a píchnete se tam o hřebík, tak si zaděláváte na toto onemocnění.

Tetanus zabíjel hodně při první světové válce a vyskytuje se v oblastech s horkým a vlhkým klimatem. V Česku už asi lidé nevědí, jak se projevuje.
Příznaky jsou například křeče a ztráta koordinace svalových pohybů. Na počátku se objevují obtíže a bolesti při otvírání úst. V této fázi nemocný člověk obvykle nemívá žádné jiné potíže ani teplotu. Postupně se ale zvýšené napětí rozšiřuje na krk a ostatní svaly, dochází k rozvoji celkových křečí. Nebezpečné je ochabnutí dýchacích svalů, které může vést k udušení.

Co tedy dělat pro to, aby se infekční nemoci nešířily? Tedy kromě očkování.
Chybí takzvané serologické přehledy. Dřív se kontrolovalo, jaké jsou protilátky v populaci každý rok. Za 20 let se přehledy dělaly dvakrát. Takové přehledy jsou velmi cenné. Díky nim jsme například věděli, že v generaci dvanáctiletých bylo nejméně protilátek proti příušnicím, a proto se přidalo jedno očkování třináctiletým.

Letošní novinky

  • Očkování se změnilo. Změnil se například počet dávek hexavakcíny, která chrání děti proti šesti různým nemocem. Dosud dostávaly čtyři dávky, nyní postačí tři. Podle České vakcinologické společnosti je nová varianta stejně účinná, šetrnější i ekonomicky výhodnější.
  • Stát také začal hradit očkování proti papilomaviru i chlapcům. Dosud vakcínu měly zdarma jen dívky.
  • Senioři nad 65 let mají zdarma očkování proti chřipce a nyní nově také proti pneumokokovým infekcím.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Julie Červené: Jsem stará matka

Julie Červená
vydáno 18. října 2018  11:11

Vědci přišli na to, že starší matky mají v pozdějším věku lepší paměť, píše Julie Červená ve svém sloupku.  celý článek

Čechy na Marsu trápí jazyky

Kosmonauti
vydáno 18. října 2018  9:30

Ambiciózní sci-fi o pobytu na rudé planetě postrádá děj. Přesto stojí za povšimnutí.  celý článek

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

Ležící elektrokoloběžka v Karlíně.
vydáno 18. října 2018  7:30

Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.  celý článek

Králové zlodějů - nikdy nejste staří

Michael Caine
vydáno 18. října 2018  5:55

Michael Caine rozhodně není, co se zločinu týká, žádným začátečníkem. V roce 1969 provedl jako Charlie Crocker jednu z nejhezčích loupeží ve filmu Italian...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám