metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Škoda 15T ForCity (Praha)
Škoda 15T ForCity (Praha) | foto: Patrik Kotas - atelier designu a architektury

Splatí Praha nové tramvaje? O garancích se rozhodne až po volbách

18. června 2014  13:52 ČTK
O garancích za závazky, které má pražský dopravní podnik vůči strojírenské firmě Škoda Transportation, bude zřejmě rozhodovat až nová politická garnitura, která vzejde z podzimních komunálních voleb. Informoval o tom primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Město by jako vlastník podniku mělo ručit za odložené splátky na dodávku tramvají, jejíž celková hodnota je přes 19,2 miliardy korun. Před volbami by se podle primátora pro rozhodnutí patrně nenašla podpora.

Pražský dopravní podnik a strojírenská firma na konci května po několikaměsíčním vyjednávání podepsaly dohodu o úpravě problematické smlouvy. Kontrakt z minulosti znamenal pro zadlužený dopravní podnik, který je největší městskou společností v ČR, velkou finanční zátěž. Vedení Prahy mluvilo dokonce o krachu podniku.Tramvaje budou mít klimatizaci a Wi-Fi

Dohodu obě strany slavnostně podepsaly, bez garancí města, které si Škoda Transportation vyžádala, ale pozbude platnosti. Praha má ručit za to, že dopravní podnik závazky do roku 2022 splatí. Finanční ředitelka dopravního podniku Magdalena Češková na dnešním jednání k efektivní veřejné správě uvedla, že toto rozhodnutí bude pro politiky "velmi problematické". "Jiné řešení ale neexistuje," uvedl Filip Rybín, který úpravy smluv za Prahu dojednává. Město má na rozhodnutí čas do konce roku.

Kromě rozložení splátek a zachování ceny se podnik a strojírenská firma dohodly na lepší výbavě tramvají. Výrobce dodá soupravy s klimatizací a připojením Wi-Fi. Zároveň prodlouží záruku pro již dodané poruchové tramvaje. Pro Škodu Transportation to znamená zvýšení nákladů o miliardu.

250 tramvají, které město nepotřebovalo

  • V původním kontraktu z roku 2006 se město pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS) zavázalo odebrat 250 tramvají 15T ForCity, které byly vyvinuty speciálně pro Prahu.
  • Každý rok to znamenalo investici přesahující dvě miliardy korun.
  • Člen představenstva dopravního podniku Petr Vychodil na dnešní debatě navíc uvedl, že podnik soupravy objednával v době, kdy je vůbec nepotřeboval.
  • Nízkopodlažní tramvaje mimo to od začátku vykazovaly technické problémy a jejich údržba bude po uplynutí záruky velice nákladná, tvrdí Vychodil.
  • Hospodaření podniku negativně ovlivňuje řada zakázek uzavřených v minulosti, některé z nich prověřuje policie.


Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám