metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 17 °C

Středa, 18. října 2017. Svátek má Lukáš.
Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při...
Další 2 fotografie v galerii
Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při předříkávání slov: kámen, nůžky, papír, ale zapomeňte. Mistrovství se koná v takzvané královské (nebo mazácké) střižbě. | foto: www.strizba.czMetro.cz

Střižba opět pozná mistra světa

5. září 2017  10:46 Pavel Urban Metro.cz
První ročník světového šampionátu vyhrála desetiletá holka. Dnes se koná už počtvrté, tentokrát v Praze.

Střihání o cokoliv zná asi každý. Kámen, nůžky či papír jsou možnosti, které ukážete pomocí ruky proti soupeři. Že se v této disciplíně koná od roku 2012 mistrovství světa, ale asi ví málokdo.Fotogalerie

„Na začátku byla touha dvou borců stát se světovým šampionem v soutěži, ve které mohou mezi sebou navzájem měřit síly všichni bez ohledu věku, pohlaví a kilogramů. Prvního ročníku se účastnilo 112 borců a zvítězila tehdy desetiletá Viktorie Vjecková z Hradce Králové,“ přibližuje začátky Jiří Rejman z pořadatelského týmu.

Mistroství světa ve střižbě

  • Šampionát se konal už v letech 2012 až 2014.
  • Hra pochází z 18. století z Japonska.
  • Používají se v ní tři symboly: kámen (sevřená pěst), nůžky (natažený ukazovák a prostředníček, oba prsty jsou od sebe, ostatní prsty jsou schované v dlani) a papír (natažená dlaň, napnuté prsty, které mají vedle sebe kontakt navzájem).

Dnes od 18 hodin se v­ Kayak Beach Baru v Praze rozjede už čtvrtý ročník mistrovství světa. Ve startovní listině je také bývalý snowboardový reprezentant Michal Novotný. Dříve se turnaje zúčastnili třeba i skifařka Mirka Knapková nebo skikrosař Tomáš Kraus.

Šanci vyhrát má ostatně každý. Stačí přijít a zapsat se. „Ve startovní listině ještě volná místa zůstávají, ale pořadatelé nemohou každému příchozímu garantovat účast. Kdo přijde včas, tak má šanci se MS aktivně zúčastnit,“ uvádí Rejman. Vítěz si přijde na finanční odměnu ve výši deset tisíc korun a titul mistra světa.

Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při předříkávání slov: kámen, nůžky, papír, ale zapomeňte. Mistrovství se koná v takzvané královské (nebo mazácké) střižbě.

Začíná se dotekem pěstí soupeře a pak se máchne jen jednou. Účastníci se tak musí rozhodnout okamžitě, kterou možnost zvolí. „Královská střižba je ze všech disciplín v tomto sportu nejnáročnější. Na rozdíl od jiných dostává diváky okamžitě do děje,“ pochvaluje si Rejman.

Kdo vyhraje v této zkrácené verzi třikrát, je vítězem. Nejdříve budou účastníci rozřazeni do šestičlenných skupin, kde se utká každý s ­každým. Za výhru získá účastník bod. Vítězové postoupí do vyřazovacího play-off. Při rovnosti bodů ve skupině rozhodne takzvaný Zlatý střih, kdy bude stačit už jen jeden vítězný švih.

Soutěžit by se mělo na Výtoni zhruba v 19.30 hodin a ­nový mistr světa by měl být známý o dvě hodiny později.Komentáře

Hlavní zprávy

Střelničná a Křižíkova. Také sem vyrážejí senioři

V počítačových kurzech Života 90 se senioři mimo jiné dozvědí, jak pracovat s...
vydáno 18. října 2017  5:18

Praha nabízí širokou škálu akcí, kurzů a seminářů. Většina je pro seniory zdarma nebo za symbolickou cenu.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Poklona úředníkům

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 17. října 2017  13:16

Samozřejmě že jsou to lidé se svými silnými i slabými stránkami.  celý článek

Zaplní auta Písnici a Libuš? Na jihu Prahy se kříží opravy

Takový obrázek budou řidiči zažívat na silnici I/17 u Stradouně celý týden.
vydáno 17. října 2017  10:53

Po kritice starosty Libuše požene Středočeský kraj řidiče přes Dolní Břežany.  celý článek

Auta bobtnají, normy stárnou. Ulice se zúžily až o půl metru

Valdštejnova ulice, v úseku Májová - Evropská zřejmě vznikne modrá zóna pro
vydáno 17. října 2017  7:08

Normy určující šířku vozovek a ­míst k ­parkování jsou dnes nedostačující, odpovídají škodovkám stodvacítkám.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám