metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při...
Další 2 fotografie v galerii
Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při předříkávání slov: kámen, nůžky, papír, ale zapomeňte. Mistrovství se koná v takzvané královské (nebo mazácké) střižbě. | foto: www.strizba.czMetro.cz

Střižba opět pozná mistra světa

5. září 2017  10:46 Pavel Urban Metro.cz
První ročník světového šampionátu vyhrála desetiletá holka. Dnes se koná už počtvrté, tentokrát v Praze.

Střihání o cokoliv zná asi každý. Kámen, nůžky či papír jsou možnosti, které ukážete pomocí ruky proti soupeři. Že se v této disciplíně koná od roku 2012 mistrovství světa, ale asi ví málokdo.Fotogalerie

„Na začátku byla touha dvou borců stát se světovým šampionem v soutěži, ve které mohou mezi sebou navzájem měřit síly všichni bez ohledu věku, pohlaví a kilogramů. Prvního ročníku se účastnilo 112 borců a zvítězila tehdy desetiletá Viktorie Vjecková z Hradce Králové,“ přibližuje začátky Jiří Rejman z pořadatelského týmu.

Mistroství světa ve střižbě

  • Šampionát se konal už v letech 2012 až 2014.
  • Hra pochází z 18. století z Japonska.
  • Používají se v ní tři symboly: kámen (sevřená pěst), nůžky (natažený ukazovák a prostředníček, oba prsty jsou od sebe, ostatní prsty jsou schované v dlani) a papír (natažená dlaň, napnuté prsty, které mají vedle sebe kontakt navzájem).

Dnes od 18 hodin se v­ Kayak Beach Baru v Praze rozjede už čtvrtý ročník mistrovství světa. Ve startovní listině je také bývalý snowboardový reprezentant Michal Novotný. Dříve se turnaje zúčastnili třeba i skifařka Mirka Knapková nebo skikrosař Tomáš Kraus.

Šanci vyhrát má ostatně každý. Stačí přijít a zapsat se. „Ve startovní listině ještě volná místa zůstávají, ale pořadatelé nemohou každému příchozímu garantovat účast. Kdo přijde včas, tak má šanci se MS aktivně zúčastnit,“ uvádí Rejman. Vítěz si přijde na finanční odměnu ve výši deset tisíc korun a titul mistra světa.

Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při předříkávání slov: kámen, nůžky, papír, ale zapomeňte. Mistrovství se koná v takzvané královské (nebo mazácké) střižbě.

Začíná se dotekem pěstí soupeře a pak se máchne jen jednou. Účastníci se tak musí rozhodnout okamžitě, kterou možnost zvolí. „Královská střižba je ze všech disciplín v tomto sportu nejnáročnější. Na rozdíl od jiných dostává diváky okamžitě do děje,“ pochvaluje si Rejman.

Kdo vyhraje v této zkrácené verzi třikrát, je vítězem. Nejdříve budou účastníci rozřazeni do šestičlenných skupin, kde se utká každý s ­každým. Za výhru získá účastník bod. Vítězové postoupí do vyřazovacího play-off. Při rovnosti bodů ve skupině rozhodne takzvaný Zlatý střih, kdy bude stačit už jen jeden vítězný švih.

Soutěžit by se mělo na Výtoni zhruba v 19.30 hodin a ­nový mistr světa by měl být známý o dvě hodiny později.Komentáře

Hlavní zprávy

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám