metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 2 °C

Čtvrtek, 22. února 2018. Svátek má Petr.
Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při...
Další 2 fotografie v galerii
Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při předříkávání slov: kámen, nůžky, papír, ale zapomeňte. Mistrovství se koná v takzvané královské (nebo mazácké) střižbě. | foto: www.strizba.czMetro.cz

Střižba opět pozná mistra světa

5. září 2017  10:46 Pavel Urban Metro.cz
První ročník světového šampionátu vyhrála desetiletá holka. Dnes se koná už počtvrté, tentokrát v Praze.

Střihání o cokoliv zná asi každý. Kámen, nůžky či papír jsou možnosti, které ukážete pomocí ruky proti soupeři. Že se v této disciplíně koná od roku 2012 mistrovství světa, ale asi ví málokdo.Fotogalerie

„Na začátku byla touha dvou borců stát se světovým šampionem v soutěži, ve které mohou mezi sebou navzájem měřit síly všichni bez ohledu věku, pohlaví a kilogramů. Prvního ročníku se účastnilo 112 borců a zvítězila tehdy desetiletá Viktorie Vjecková z Hradce Králové,“ přibližuje začátky Jiří Rejman z pořadatelského týmu.

Mistroství světa ve střižbě

  • Šampionát se konal už v letech 2012 až 2014.
  • Hra pochází z 18. století z Japonska.
  • Používají se v ní tři symboly: kámen (sevřená pěst), nůžky (natažený ukazovák a prostředníček, oba prsty jsou od sebe, ostatní prsty jsou schované v dlani) a papír (natažená dlaň, napnuté prsty, které mají vedle sebe kontakt navzájem).

Dnes od 18 hodin se v­ Kayak Beach Baru v Praze rozjede už čtvrtý ročník mistrovství světa. Ve startovní listině je také bývalý snowboardový reprezentant Michal Novotný. Dříve se turnaje zúčastnili třeba i skifařka Mirka Knapková nebo skikrosař Tomáš Kraus.

Šanci vyhrát má ostatně každý. Stačí přijít a zapsat se. „Ve startovní listině ještě volná místa zůstávají, ale pořadatelé nemohou každému příchozímu garantovat účast. Kdo přijde včas, tak má šanci se MS aktivně zúčastnit,“ uvádí Rejman. Vítěz si přijde na finanční odměnu ve výši deset tisíc korun a titul mistra světa.

Na tradiční formu střižby, tedy se třemi pohyby ruky nahoru a dolů při předříkávání slov: kámen, nůžky, papír, ale zapomeňte. Mistrovství se koná v takzvané královské (nebo mazácké) střižbě.

Začíná se dotekem pěstí soupeře a pak se máchne jen jednou. Účastníci se tak musí rozhodnout okamžitě, kterou možnost zvolí. „Královská střižba je ze všech disciplín v tomto sportu nejnáročnější. Na rozdíl od jiných dostává diváky okamžitě do děje,“ pochvaluje si Rejman.

Kdo vyhraje v této zkrácené verzi třikrát, je vítězem. Nejdříve budou účastníci rozřazeni do šestičlenných skupin, kde se utká každý s ­každým. Za výhru získá účastník bod. Vítězové postoupí do vyřazovacího play-off. Při rovnosti bodů ve skupině rozhodne takzvaný Zlatý střih, kdy bude stačit už jen jeden vítězný švih.

Soutěžit by se mělo na Výtoni zhruba v 19.30 hodin a ­nový mistr světa by měl být známý o dvě hodiny později.Komentáře

Hlavní zprávy

Zachraňte jelena z Kvildy, šíří se podpora internetem

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.
vydáno 22. února 2018  17:10

Kvůli útoku na turistu v návštěvnickém centru měl být samec utracen. Proti tomu se zvedla vlna nevole.  celý článek

V Brně otevřeli největší coworkingové centrum v Evropě

Impact Hub v Cyrilské ulici
vydáno 22. února 2018  14:20

Sdílení je trendem současné doby. Sdílejí se auta, kola, zahrádky, jídlo, doprava nebo i pracovní prostory. Místům, v nichž si můžete pronajmout svoji...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Slabší pohlaví?

Julie Červená
vydáno 22. února 2018  13:13

Opravdu nechápu, že si na nás muži po staletí dovolují.  celý článek

Léky poslední naděje. Změní se paragraf 16?

Všeobecná zdravotní pojišťovna, VZP.
vydáno 22. února 2018  11:50

V poslední době několikrát kapitulovaly u soudů zdravotní pojišťovny. Pacienti nebo jejich rodiny se úspěšně soudili o zaplacení léků, které jinak...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám