metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Pondělí, 22. října 2018. Svátek má Sabina.
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku | foto: MF DNES

Z Nemocnice Na Františku chce mít radnice peníze

28. září 2017  13:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Městská část Praha 1 chce pronajmout Nemocnici Na Františku. Zájem mají i velcí investoři.

Sídlo na luxusních pozemcích nedaleko Pařížské ulice má pro investory v hlavním městě ten správný zvuk. Toho se rozhodla využít radnice Prahy 1, která hledá zdroj financí pro místní Nemocnici Na Františku. Ta ji, coby provozovatel, nyní nabízí soukromé firmě. Podmínky smlouvy ale kritizují někteří zastupitelé.Pět milionů na jipku

  • Nemocnice Na Františku obdrží od města pět milionů korun. Tento měsíc o tom rozhodlo zastupitelstvo.
  • Částka bude použita na zajištění provozu nemocnice, zejména pro bezodkladnou intenzivní péči při úrazech a jiných náhlých zdravotních příhodách.

„Město ji nyní chce nabídnout k pronájmu za velmi nevýhodných podmínek,“ nechal se slyšet pražský zastupitel za zelené Petr Kučera.

V textu připravované smlouvy se soukromý investor zavazuje mimo jiné k tomu, že nebude mít v budoucnu možnost žádná stávající oddělení zrušit. Pokud by tak v případě prodělečných oddělení přesto učinil, zaplatil by podle smlouvy dva miliony korun. Ačkoliv jde dle odborníků z pohledu velké firmy o zanedbatelnou sumu, radnice první městské části je považuje za dostatečné.

„Smluvní pokuta se ukládá za každé jednotlivé porušení smlouvy. Rovněž touto pokutou není nijak omezeno právo městské části vymáhat případnou náhradu škody způsobenou tímto postupem provozovatele,“ řekl deníku Metro místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek.

Na ovládnutí nemocnice si brousí zuby několik společností, mezi nimi i skupina Penta. Podle ředitele nemocnice Roberta Zelenáka jsou dnes téměř všechny obory v nemocnici ztrátové. Příjemcem peněz od cizinců by ale v případě nájemního vztahu přesto nebylo město, ale soukromý investor.

Podle mluvčí Prahy 1 je vše teprve ve fázi příprav a jednání. „Nic není ještě odsouhlasené, pan advokát Dáňa připravil návrh koncesionářské smlouvy, o kterou by se mělo jednat,“ vysvětluje Blažková.Komentáře

Hlavní zprávy

Sociální žraloci z Česka učí s Facebookem i Gruzínce

Petr Andrýsek založil agenturu před deseti lety. Nyní úspěšně prosperuje.
vydáno 22. října 2018  13:12

Třicetiletý Petr Andrýsek v roce 2008 založil agenturu Socialsharks. Od té doby jsou největší agenturou specializující se na sociální sítě v Česku. Tento...  celý článek

Sloupek Ondřeje Hrabce: Gamifikace

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 22. října 2018  11:11

Realita je brána jako něco, co opravíme natlačením do herních pozlátek.  celý článek

Nevejdou se do dílny, tak si staví novou

Práce v chráněné dílně
vydáno 22. října 2018  8:45

Po rekonstrukci bude moci vyrábět ozdobičky o sedm zájemkyň víc.  celý článek

Pozor! Do chaty vleze zloděj i myš

Ilustrační snímek
vydáno 22. října 2018  5:55

Na co nesmíte zapomenout při zazimování letní haciendy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám