metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Trojmezí
Větší foto
Trojmezí | foto: Petr Vilgus - Wikimedia Commons

Zeleň v Trojmezí nahradí bytovky

30. srpna 2018  6:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Zástavbou kontroverzního brownfieldu chce Praha řešit problém s nedostatkem bydlení.

Rozsáhlý volný prostor na území desáté, jedenácté a patnácté městské části, jehož součástí je chráněné území Meandr Botiče či Přírodní park Hostivař-Záběhlice, považují místní za nedotknutelnou oázu. Na boji proti zástavbě takzvaného Trojmezí si postavila kariéru řada zdejších politiků, o slovo se v minulosti hlásil také stejnojmenný občanský spolek. Nyní se zdá, že o osudu kontroverzního území o rozloze asi sto hektarů rozhodl pražský magistrát. Ten totiž brownfield vytipoval jako jednu z více než padesáti lokalit, kde má v budoucnu vzniknout takzvané dostupné bydlení.

„Jedná se o nevyužívané a zanedbané území, které má zároveň dobrou dopravní dostupnost a také ohromný potenciál. Město potřebuje vlastní dostupné byty, jež může za zvýhodněných podmínek dávat k dispozici těm, kteří ne- jsou schopní zaplatit běžný komerční nájem,“ říká radní pro správu majetku Karel Grabein Procházka.

Zástavba Trojmezí

  • O stavbě jednali radní také v říjnu 2015. Návrh změny využití pozemků, na nichž chtěl developer stavět domy, školy a obchody, ale radní zamítli. 
  • Místní situace se nejvíce vyhrotila před zhruba sedmi lety. Zaměstnanci firmy najaté jinou developerskou firmou k ostraze bránili místním ve vstupu do parku. Šlo o protestní gesto.

Proti developerům, kteří zde chtěli v minulosti stavět, se stavěla nejen radnice, ale i magistrátní opozice. Město nyní vlastní asi čtyřicet procent potřebných pozemků, na zbytek musí odbor hospodaření s majetkem zpracovat analýzu a začít pracovat na jejich výkupu. 

Magistrát místní chlácholí tím, že cílem využití nově získaných pozemků nebude výstavba solitérních domů, ale naopak moderního urbanistického celku. Ten má vedle bydlení zajistit také dostatečnou občanskou vybavenost, zachovat zelené plochy a sportoviště i dobré dopravní napojení. 

„Bydlení bude sloužit mladým rodinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným osobám a také zaměstnancům, které naše město nutně potřebuje, ale nedokáže je zaplatit,“ doplňuje náměstek primátorky Petr Dolínek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám