metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Pátek, 19. července 2019. Svátek má Čeněk.
Akvárium, designová součást interiéru
Větší foto
Akvárium, designová součást interiéru | foto: akvaria-na-miru.czMetro.cz

Akvárium jako protiváha televize

19. října 2018  11:55 David Halatka Metro.cz
Akvárium doporučují nejen oční lékaři nebo psychologové.

Pohyblivý obraz. Právě ten nejvíc připomínají současná nástěnná akvária. Mají podobné rozměry, jejich tloušťka je jen o něco větší a v noci vám ještě posvítí na cestu. Instalace je snadná, údržba také a jejich „program“ se – na rozdíl od obrazu či televize nebo krbu – neustále mění. „Řada lidí, kteří se přijdou zeptat na akvárium, přiznává, že se rozhodují, zda si pořídí krb, nebo právě akvárium,“ uvádí Tomáš Macháček z pražské firmy Akvaria-na-miru.cz.

„Akvárium považuji za perfektní moderní náhražku koukání do ohně. Pozorovat klidné a pomalé dění mezi rybičkami přirozeně zklidňuje mozek a doslova zpomaluje mozkové frekvence. S pomalejším vlněním mozkových vln pomáhá i tmavě modrá barva, která v akváriích často dominuje,“ vysvětluje psycholožka Alžběta Protivanská. Na rozdíl od ohně, jenž klidnou atmosféru navozuje až po chvíli jeho vnímání, akvárium funguje hned. „Už jeho samotná instalace v místnosti přitahuje pozornost a alespoň na takové okamžiky přirozeně zklidňuje lidskou mysl,“ pokračuje psycholožka.

Instalaci a pozorování doporučují i lékaři z dalších oborů. Pohled na akvárium, je-li přiměřeně osvětlené, je také velmi zdravý pro oči. „Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb mezi rostlinami a kameny je pro náš zrak relaxující,“ navazuje přednosta sítě očních klinik Pavel Stodůlka, světová kapacita a průkopník nových postupů laserových operací očí.

Na rozdíl od laiků je však Stodůlka také schopen vysvětlit, v čem konkrétně je sledování akvária zdravější než sledování televize. „Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. Světlo je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě,“ přibližuje. Monitory elektronických zařízení navíc září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Zvláště větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus.

Lékaři si zjevně příznivé působení akvárií – která ve své nástěnné nebo vestavěné podobě již nemají vůbec nic společného s malými akvárii z „pet shopů“ – uvědomují a sami si je pořizují.

„Máme mezi zákazníky řadu zubařů a psychologů či psychiatrů, kteří si akvária pořídili do čekáren, aby jemně uklidňovala jejich pacienty,“ potvrzuje Tomáš Macháček. Podle jeho zkušeností si nástěnná nebo vestavěná akvária pořizují často také právníci. Zájem je rovněž o sladkovodní i mořské vodní nádrže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Osobáky trpí obezitou, nejvíc však silnice ničí kamiony

ilustrační snímek
vydáno 19. července 2019  16:47

Za třicet let auta ztěžkla o stovky kil.  celý článek

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Příběh úžasných fotografií. 50 let od přistání na Měsíci

Buzz Aldrin
vydáno 19. července 2019  10:18

Dne 20. července 1969 se stal realitou velký kolektivní sen. Symbolizuje jej stopa v prachu na Měsíci, kterou tam svým krokem zanechal první americký...  celý článek

Dustinova kšiltovka i plavky paní Wheelerové. Seriál Stranger Things boduje i v obchodech

Vzorované košile i džíny s vysokým pasem. El, Mike a ostatní udávají módní...
vydáno 19. července 2019  5:56

Očekávaná třetí řada oblíbené série založené na hororové retro atmosféře Stranger Things láme rekordy nejen ve sledovanosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám