metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav
Budova Klementina | foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons

Archeologové se podívají pod podlahu Klementina

  12:22
Do areálu Národní knihovny opět míří archeologové a dělníci. Podle archeologů se pod podlahami a dvory Klementina nacházejí pozůstatky z různých etap historického vývoje města od 10. do 16. století.

V létě bude pokračovat oprava rozlehlého historického areálu Klementina, kde sídlí Národní knihovna. "Konkrétní datum zatím nevíme, probíhají organizační přípravy a samotná rekonstrukce bude zahájena v letních měsících," slibuje mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Pod podlahou uvidí, jak vznikalo staré město

Ještě před začátkem oprav proběhne v Klementinu archeologický výzkum. Odborníci se podívají pod dlažbu studentského nádvoří a pod podlahy západního křídla, sousedícího s Křížovnickým náměstím.

"Ještě čekáme, až knihovna vybere stavební firmu, která demontuje podlahy, a můžeme začít," říká archeolog Jan Havrda z Národního památkového ústavu.
Podle archeologů se pod podlahami a dvory Klementina nacházejí pozůstatky z různých etap historického vývoje města od 10. do 16. století, které zakonzervovala jezuitská stavební činnost v barokní době. 

Z historie

  • Areál Klementina, sídlo Národní knihovny, je druhým největším památkovým areálem v Praze.
  • Původně byl jezuity vystavěn jako kolej, poté, co je roku 1556 pozval do Prahy císař Ferdinand I.
  • Jezuité vystavěli areál na místě dominikánského kláštera. Dominikáni se zde usadili v roce 1227 při kostele sv. Klimenta. Podle něj má areál svůj název.
  • Hlavní část areálu vznikla v letech 1653–1726. Součástí kolejí byla i škola, později povýšená na univerzitu.
  • V roce 1622 sem byla přemístěna knihovna Karlových kolejí, která pak dala základ dnešní Národní knihovně, založené v roce 1781. Celý areál slouží jen knihovně od roku 1930, kdy ho opustila Karlova univerzita.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek