metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Takto to vypadá, když řidič nezvládne autobus s harmonikou. | foto: Profimedia.cz

Autobusy s harmonikou špatně zvládají náledí. Ujíždí jim zadek

  15:27
Vyjet s harmonikou na náledí není pro řidiče autobusu žádná legrace. Každoročně takto neukočíruje svůj vůz nejeden řidič. Také včera měli řidiči na silnicích Prahy problémy. Podle dopravního podniku je někdy lepší raději nevyjet a počkat na sypače.

Kloubové autobusy dělají v zimě řidičům vrásky. Mají totiž pohon na zadní kola a na náledí se tak špatně ovládají. "V zatáčkách zadní část autobusu často ulítne," popisuje Petr Kučera, dispečer autobusového dopravce Martin Uher. V takovém případě se může autobus v harmonice "zlomit". Řidiči pak svůj vůz jen těžko uřídí.

V Řepích blokoval autobus dopravu

Včera si nevýhody kloubového autobusu na vlastní kůži vyzkoušelo hned několik řidičů. "V pondělí jsem dvě zlomený harmoniky viděl v Řepích a v Ohrobci. Autobus 180 nevyjel ze zastávky Slánská okolo poledne, zlomil se v kopci a zablokoval na 30 minut dopravu," popisuje čtenář Metra včerejší zážitek.

Také dopravní podnik si je problému vědom. "Pokud je vozovka nesjízdná, tak je rozumné vyrozumět náš centrální dispečink a v jízdě nepokračovat. Složky dopravního podniku jsou schopny zajistit posyp a další opatření, aby bylo možné pokračovat v jízdě," vysvětluje Aneta Řehková z tiskového oddělení dopravního podniku. Ta dodává, že řidiči zastavením jízdy a zavoláním dispečinku může předejít zbytečným škodám.

Starší autobusy se řídí hůř

Téměř všechny kloubové autobusy dopravního podniku mají k tomu speciální protiskluzové systémy. "S těmito systémy se dá bezpečně rozjet tak, aby nedošlo ke koliznímu stavu, nebo nehodě," dodává Řehková.

Starší autobusy některých dopravců však moderní protiskluzové systémy nemají. Občas se proto vyplatí, když se na linku nasadí místo "harmoniky" klasický autobus s menší kapacitou. "Loni se nám jednou stalo, že jsme museli nasadit na náledí normální autobusy. Vše se ale musí nejdříve projednat a nahlásit," říká Kučera.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy