metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 5 °C

Pondělí, 8. března 2021. Svátek má Gabriela.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Až čtvrtinu kapesného dají mladiství za cigarety nebo alkohol

23. října 2018  15:29 Pavel Hrabica Metro.cz
Kam jdeš, kdy přijdeš, s kým jdeš? Dospělí by měli rádi kontrolu nejen nad kamarády a aktivitami svých dětí. Polovina z nich si sice dělá obavy, jak zacházejí s penězi, které jim pravidelně dávají, ve skutečnosti ale nemají přehled, co si děti za kapesné nakonec pořizují. Byli by překvapení.

Ze zjištění agentury STEM/MARK vyplývá, že ti mladiství, kteří si kupují kuřivo nebo alkohol, za něj vydají asi čtvrtinu svého kapesného. Obvykle platí hotově, protože v drtivé většině dnes děti i mladiství dostávají od rodičů peníze v hotovosti. 

V ideální situaci jim rodiče ukládají půlku kapesného na jejich účet. To se ale týká jen jednoho rodiče z deseti. Jak ale udržet pod kontrolou, co si potomci kupují, případně mít možnost volbu ovlivnit nebo omezit? Tak jako existuje rodičovský zámek na televizi nebo blokace nevhodných stránek, lze dětem zřídit speciální platební kartu. Ta funguje vlastně jako stravenka, lze na ni kupovat pouze potraviny a nealkoholické nápoje. „Karta umožňuje rodičům mít přehled, kolik a konkrétně za co jejich děti utrácejí,“ říká Lukáš Malík, manažer Gusto karty. Podle průzkumu totiž mladší i starší děti většinou doma mlží, jak s penězi nakládají.

Na kapesném se v českých domácnostech nevydávají až tak malé sumy. Patnácti- až sedmnáctiletí si přijdou v průměru na dvě stě korun týdně, starší dostávají zhruba tisícovku měsíčně. Někteří vyplácejí své děti častěji, i několikrát týdně, část kapesného dostávají děti i jako odměnu za domácí práce. „Rodiče ale do těchto částek nezapočítávají náročnější položky jako například výdaje na sportování,“ potvrzuje Jan Burianec z agentury STEM/MARK. V celkovém úhrnu vydají domácnosti ročně na kapesném několik miliard. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné šťourání v nose či plivání do kelímku. Koronavirus vyčenichá pes. Test proběhl v Troji

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče.
vydáno 8. března 2021  5:13

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. Testování je méně invazivní, zato stejně úspěšné jako metoda PCR. V...  celý článek

Doma míváme načančáno, ale venku jsme jako čuňátka

Není mezi těmito plechovkami i některá „vaše“?
vydáno 7. března 2021  17:49

Plechovka letí do křoviska, nedopalek na zem. V obýváku bychom vajgla do koberce zřejmě netípli.  celý článek

Sběratel. Příběhy hodinek někdy dojmou chlapy k slzám

Vzácné kapesní hodinky
vydáno 7. března 2021  11:58

Sběratelství je neodolatelná vášeň. Muž, říkejme mu třeba Vladimír, dokáže o hodinkách, které sbíral, vyprávět hodiny a hodiny. O tom, jak k jednotlivým...  celý článek

Nevypadá to jako respirátor, do krámu vás nepustím! Majitelé nanošátků mají problém

Nanošátek FFP2
vydáno 7. března 2021  6:24

Vyjít z domu znamená vybavit se mnoha lejstry. A mít papíry i od výrobce nákrčníků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám