metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Málokdo ví, že legendární baletní představení Romeo a Julie, mělo světovou...
Málokdo ví, že legendární baletní představení Romeo a Julie, mělo světovou premiéru před necelými osmdesáti lety právě v Brně. | foto: Archiv RRBMetro.cz

Balet Romeo a Julie se vrací domů. Do Brna

4. prosince 2016  7:34 Radek Babička, Metro.cz
Málokdo ví, že legendární baletní představení Romeo a Julie, mělo světovou premiéru před necelými osmdesáti lety právě v Brně. Nyní se pod Špilberk vrací v podání souboru Royal Russian Ballet, který jej uvede 15. prosince v pavilonu P na brněnském výstavišti.

Ruský Royal Russian Ballet je považován za jeden z nejvytíženějších baletních souborů světa. Během své existence vystupoval na všech světových kontinentech a vysloužil si respekt a uznání od diváků i kritiků. „Royal Russian Ballet v Brně představí kvalitu a prestiž ruské baletní školy, která je považována za nejlepší na světě. Za tím stojí dlouhá tradice výuky klasických ruských choreografií, a především tvrdá dřina a píle tanečníků pod vedením uměleckého šéfa souboru, Anatolije Kazatskije,“ říká mluvčí akce Martin Zvoníček.

Balet Romeo a Julie je jedním z nejpopulárnějších baletních představení vůbec. Představení na motivy divadelní hry Williama Shakespeara v Brně jako první uvedl úspěšný tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota. Dnes již ikonickou hudbu složil jeden z nejvýraznějších hudebních skladatelů počátku 20. století Sergej Prokofjev.

„Balet složil původně pro leningradské divadlo, to ale nakonec od projektu upustilo, stejně jako legendární Velké divadlo v Moskvě. Prokofjevova hudba jim připadala příliš novátorská a moderní,“ připomíná historii Zvoníček. Primabalerína souboru prý dokonce prohlásila, že na tuto hudbu neumí tančit.

Světově úspěšný tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota, jehož jméno je spjato s velkými baletními soubory jako Ballets Russes nebo newyorskou Metropolitní operou, se moderní hudby nezalekl a vytvořil originální choreografii tohoto revolučního představení.

Světová premiéra se uskutečnila 30. prosince 1938 právě v Brně. Letos v prosinci se do Brna toto slavné představení po více než 75 letech vrátí. Vstupenky v cenách od 750 korun jsou k dispozici v rámci distribuční sítě Ticketportal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám