metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Češi zapomínají na úroky, banky dál nabízejí odklady

  5:57
Přestože už skončil plošný odklad splátek, poskytovatelé úvěrů se dál snaží klientům pomoci v těžké době.

Třetina dlužníků se vrátila se začátkem listopadu ke splácení svých úvěrů. Další, kteří mají v důsledku vládních opatření spojených s pandemií koronaviru potíže s pravidelnými splátkami, mají hledat řešení u poskytovatelů.

„V tuto chvíli dáváme přednost individuálním dohodám dlužníků se svými věřiteli. Podle údajů bank by mělo mít problémy s obnovením splácení zhruba deset až patnáct procent klientů, kteří využili dosavadní možnosti odkladu splátek,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Také podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona podniknou banky sdružené v této asociaci všechny možné kroky, aby byl klientům, kteří to potřebují, nabídnut ve splácení jejich úvěrů individuální přístup. „Důležitá je především včasná komunikace s bankou. V případě odmítnutí žádostí o individuální přístup ve splácení se mohou klienti obracet i na ombudsmany svých bank, případně na Poradnu při finanční tísni, kterou banky zřídily. Ta v minulosti pomohla statisícům dlužníků v problémech se splácením,“ uvádí Salomon.

Povolení od jara

  • Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad běžných spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem, a to do konce července či do konce října.
  • Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů. Pro klienty bylo dobrovolné. Banky přijaly 400 tisíc žádostí o odklad splátek, schválily 360 tisíc.

Pomocnou ruku nabídly některé banky oficiálně. Komerční banka (KB) individuální přístup slíbila v říjnu. „Řešení budeme hledat společně s klienty a obvykle bude postavené na snížení splátek,“ uvedl předseda představenstva KB Jan Juchelka.

Klienti Skupiny Moneta mohou požádat o tříměsíční pozastavení splátek půjček včetně poplatků a pojistného. „Jsme odhodláni pomoci všem, kteří se kvůli dopadům pandemie ocitli v obtížné situaci. Zároveň jsme ale povinni takové restrukturalizace zveřejňovat v úvěrovém registru, což může mít vliv na případné poskytnutí půjček či úvěrů v budoucnu. Proto bychom rádi naše klienty vyzvali, aby předtím, než požádají o restrukturalizaci půjčky, využili pojistné plnění svého pojištění schopnosti splácet,“ radí mluvčí Skupiny Moneta Zuzana Filipová.

Air Bank do konce roku poskytuje k novým nebo nově převedeným půjčkám možnost vzít si každý rok dva měsíce splátkové prázdniny. Pro stávající klienty tato výhoda platí, pokud si půjčku sloučí s jinou nebo tu dosavadní navýší. Půjčku ale banka dál úroční úrokovou sazbou, jakou má klient ve smlouvě.

Ostatně při výběru nového spotřebitelského úvěru je pro dvě třetiny klientů klíčová výše úroku a roční procentní sazba nákladů. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Sberbank. Až jako další ukazatele se objevila výše měsíčních splátek a délka splácení. Podle mluvčí Sberbank Radky Černé většina lidí splácí každou půjčku zvlášť. Přitom banky nabízejí sloučení. „Konsolidací lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích,“ dodává Černá. Průzkum ukázal, že každý druhý Čech má nesplacený úvěr. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy