metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Českem nás vozili králové kempů. Podzim jim sluší

  5:14
Nebuďte smutní, že už léto skončilo. Vždyť podzimní tripy s obytnými auty jsou ty nejlepší! Příroda už není jen nudně zelená, vzduch je konečně jak z větráku a paprsky slunce mají hřejivou měkkou barvu. Vzali jsme čtyři dodávky s vestavěnými pelestmi a kuchyněmi a vydali se objevovat nová místa. Inspirujte se. Buďte in, jeďte taky out!

CADDY MAXI LIFE
Nejmenší z dodávek, co jsme v našem čtyřlístku měli. Ačkoli se zdá docela malá, místa je v ní překvapivě dost. Volkswagen Caddy v prodloužené verzi je jako stvořená pro vestavbu, která ve vysouvacím modulu skrývá dva plynové vařiče se čtyřmi malými bombami, dva 12litrové kanystry napojené na malou baterii i s umyvadlem a zásuvku pro cestovní ledničku. V tomto případě vestavbu vyrobila bílovická firma Egoé nest, cena osmdesátikilového dílu i s rozkládací matrací na 110 cm širokém a dva metry dlouhém lůžku přišla na 90 tisíc. 

Caddy Maxi Life

K přednostem Caddy patří to, že lednice funguje díky schopné autobaterii i při vypnutém motoru. Stejně tak můžete pustit vodu. Autu však chybělo nezávislé topení, tak si na podzimní bivak v autě vezměte pořádné spacáky. Auto s dieselovým 150koňovým čtyřválcem vyjde na 811 tisíc, přičemž má plno příplatkové výbavy. Tohle je zajímavá volba, vestavba z nábytkářské překližky je kvalitní a odolná, auto zase překvapilo motorem, který je nejsilnějším z nabídky a přitom chce jen 6 litrů nafty na sto kilometrů.

Karlštejnsko

Na Karlštejn v létě? Holý nesmysl. Ušlapou vás davy turistů. Kolem řeky Berounky je skvělé zakempovat v září či říjnu, kdy je ještě relativně teplo, ale cesty na hrad nepřipomínají Václavák. Skvělá volba je autokemp přímo ve vesnici, je majetkem města a správce se o něj příkladně stará. Za normální ceny máte možnost teplé sprchy, všude jsou ohniště, tráva je posekaná, pronajmout si můžete hřiště na beachvolejbal, a pokud raději sportujete vsedě, kiosek je skvěle vybaven. Z Karlštejna můžete jet vlakem do Berouna a udělat si výlet přes Svatý Jan pod Skalou, hornický skanzen Solvayovy lomy a Srbsko, kde můžete navštívit malinký pivovárek Srbský lok. Ten je uprostřed dalšího kempu, to kdyby vás omrzel ten na Karlštejně. 

TOYOTA PROACE NOMAD
Další dodávka, ze které vestavba udělala domeček na čtyřech kolech, nám k testu putovala z Toyoty. Model Proace Verso Family s delším rozvorem ve verzi L2 dostal modul Tripper 310 od firmy Egoé. Jeho cena je 109 tisíc korun a oproti menší verzi ve Volkswagenu Caddy má tu výhodu, že rozkládací lůžko má 2020 mm oproti 1950 mm. Je navíc rozkládací i do stran, takže po krajích postele nevzniká nepříjemná „fuka“. Šířka i s bočnicemi je 140 centimetrů. Také jsou tu nad moduly s ledničkou a vařiči další šuplíky navíc, kam se vejde docela dost věcí. Nádobí pro čtyřčlennou rodinu na víkend do nich dáte jako nic, akorát hrnec a pánvička musí putovat do tašky v kabině vozu. 

Toyota Proace Nomad

K nevýhodám Nomada patří to, že když chcete spustit čerpadlo na vodu z dvou 12litrových kanystrů nebo nechat puštěnou ledničku, musíte nastartovat motor. Jinak je model Proace na kempingovou úpravu skvělý, ideálně je to však zábava pro dva lidi. Když si rozestelete, stále máte od hrany postele k předním sedadlům 70cm vzdálenost, což je dost na hromadu bagáže. Naši Toyotu proháněl dvoulitrový diesel se 180 koňmi a osmistupňovým automatem, což je ideální volba. Nomada máme rádi, ale co naplat, stan na střeše mu chybí. I ten se však dá do auta dodatečně dodělat.

Pod Troskami

Čepovaný Rohozec nebo Svijany, ale také skvělé domácí limonády, zákusky, výborná káva a čerstvé kremrole nebo… sekačka. K tomu milá obsluha a domácí atmosféra. Hospoda U Mamuta v Troskovicích je jak zjevení z jiného světa. Nedaleký kemp Svitačka má štěstí, že tu hospůdku s přidruženým krámkem má. I to milému kempu kilometr vzdálenému od zříceniny hradu Trosky přihrává body. Dalším plusem místa, kde můžete píchnout obytný vůz na elektřinu a vedle něj rozdělat oheň, je to, že leží v těsné blízkosti přírodní rezervace Apolena. Je to nádherné klidné místo plné skal a borůvčí. Oficiálně je sem zákaz vstupu, ale když nahlédnete jen na okraj, snad tu hnízdící výry, poštolky a kavky nevyplašíte. Kemp je skvělým výchozím místem nejen na Trosky a k Mamutovi, ale také k rybníku Nebákov, kde je v blízkosti krásný vodopád a další zřícenina. 

CALIFORNIA OCEAN
Stačí mít na boku nápis Peace & Love, nad maskou chladiče znak hippies – a kdekdo na vás bude vesele mávat. Volkswagen California Ocean s výklopným stanem na střeše a vestavěnou kuchyní je za cenovku 2,8 milionu v Česku to nejvíc, co lze v segmentu obytných dodávek sehnat. Konkurovat jí může jenom Mercedes Marco Polo s podobně nastavenou cenovkou v nejvyšší výbavě. Je to v podstatě ekonomický nesmysl, cena auta se pomalu blíží velkým karavanům, které už ale mají vlastní koupelnu. Ta tady chybí, třebaže si můžete po vyklopení zadních dveří píchnout sprchu na kohoutek s vodou a při ignorování kolemjdoucích vykonat hygienu. Když ale strávíte v autě pár dní, California Ocean zjistíte, že tady o peníze nejde. 

California Ocean

To auto vás nejdřív zaujme, pak potěší, chytne a nakonec nepustí. A všechny ty příplatkové detaily budete oceňovat. Přední křesla jdou otočit, takže si uvnitř můžete udělat rodinný obývák, lednice je dostatečně velká pro celou rodinu, plynová bomba, do skříněk se vám vejde oblečení i nádobí, stan na střeše vyklápí elektronika, je zde nádrž na vodu a nezávislé topení vás nenechá ani v říjnu na tripu zmrznout. Auto je pro čtyři – spodní lůžko má sice kvůli vestavbě rozměr pouze 2 x 1,14 metru, což je méně než u ostatních dodávek, ale to střešní má 2 x 1,2 metru. Dvě kempingové židle jsou schované v zadním víku kufru, stolek je v bočních dveřích. Z tohoto luxusu by se hipíci zbláznili. O dvousetkoňovém motoru a sedmistupňovém automatu nemluvě.

Vlčí rokle

Jelikož měla California nádrž na vodu, kuchyňku s čerpadlem a osvětlením, které nebylo závislé na autobaterii, ale energii z přídavné baterie, rozhodli jsme se využít fenoménu Bezkempu.cz. Nedaleko Nové Olešky na Děčínsku jsme si od místního farmáře za 1000 korun na dvě noci pronajali kus jeho louky mezi pískovcovými skalami. Čistá kadibudka byla 200 metrů nedaleko, hned vedle ohrady s jeho koňmi. S takovým autem je možnost legálního přespávání v přírodě bez kempů skvělá volba. Nedaleko Staré Olešky jsme navíc objevili nádhernou a tajemnou Vlčí rokli. Před sto lety se zde po vzoru tehdy nové atrakce – plavby v nedalekých soutěskách Kamenice a Křinice – rozhodl místní turistický bund v čele se sedlákem a hostinským Willym Bendlem realizovat na místním potoce plavby na lodičkách. Potok nazývaný Olešnička už mnohokrát ukázal svou sílu a nyní je z rokle dokonalý přírodní urbex se zbytky hrází a náznaky tehdejší senzace.

PEUGEOT EXPERT COMBI
Je paradoxem, že Peugeot Expert budil během našich výletů s obytnými dodávkami nejvíce pozornosti. A to díky výklopnému střešnímu stanu, který nebyl upevněn na střešních nosičích, jak je běžné, ale byl integrovaný přímo do auta. U Volkswagenu California jsou na střešní stan lidé zvyklí, ale u dodávek z trojlístku Peugeot Traveller či Expert, Toyota Proace nebo Citroën Spacetourer už ne, automobilky je totiž nedělají a všechny stany, které na těchto dodávkách uvidíte, jsou dílem externích firem. Expert v tomto případě měl dlouhý rozvor L3 a namontovat na něj stan přišlo na 167 tisíc korun. Velikost horního lůžka je 197 × 125 centimetrů, přičemž matrace samotná měří 187 × 100 centimetrů. 

Peugeot Expert Combi

Investice se vyplatí, protože jedině se stanem se z Experta může stát kempovací dodávka pro čtyřčlennou rodinu. Zda si necháte střechu nalakovat v barvě vozu, záleží na vás. Samotný Peugeot Expert se jako kempovací dodávka také snažil. Byl v něm shodný modul od firmy Egoé jako v případě Toyoty Nomad, s lednicí, sprškou, vařiči a rozkládacím roštem na postel velkou 202 × 140 centimetrů. Stálo by však za zvážení vyřešit nabíjení čerpadla vody a lednice, i v tomto případě musí běžet motor.

Potěšilo nás však nezávislé topení. Co se samotného auta týká, dvoulitrový diesel s výkonem 150 koní vynikal nízkou spotřebou a skvělým zátahem. Expert Combi v dlouhé verzi přijde bez zálesáckých výbav na 645 tisíc korun, Peugeot však nabízí různé akční slevy.

Nová Rabyně

Autokemp Nová Rabyně je v létě zavalen lidmi, kteří vyžívají vln Slapské přehrady k osvěžení. Na podzim však z něj vyprchává život – a to je právě signál pro nomády našeho typu, aby se sem vypravili na výlet bez lidí. Třebaže areál už pěknou řádku let chátrá, lampy moc nesvítí, dříve vyhlášené bary se rozpadají a v hlavní restauraci dostanete maximálně klobásu nebo rozmraženou pizzu, je to stále zajímavé místo jen 40 minut od Prahy. Můžete si zde rozdělat oheň, i tu elektrickou přípojku dostanete. Okolní příroda je jak stvořená na malé výlety – Konopiště, Dobříš nebo jen pěšky na vyhlídku či přímo na Slapskou přehradu. Vyrazit můžete i parníkem na celodenní výlet do Solenic a zpět. Přístaviště lodí je přímo vedle pláže. Na podzim se však spíše zaměřte na houby a pořádný oheň s buřty, slaninou a cibulí na špízu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy