Pro CPA je důležitý kvalifikovaný personál. Porodní asistentky zde pracují samostatně, samy diagnostikují a rozdělují ženu dle rizikovosti. „Nízkorizikové“ ženy, tedy ty s hladce probíhajícím těhotenstvím, zůstávají v jejich péči, ostatní přecházejí do další návazné péče. „Připravují se turnusy specializovaného zahraničního vzdělávání, které je specifické pro práci v porodním centru, které připravujeme ve spolupráci s Evropskou sítí porodních domů a center,“ říká Natalie Sedlická, holistická porodní asistentka a spoluzakladatelka Asociace pro porodní domy a centra, z. s. (APODAC).
Podle Sedlické v českém kontextu vzdělávání chybí primární zaměření na to, jak má těhotenství a přirozený porod správně fungovat. Jak pomoci rodící ženě tento zdravý stav udržet, případně vrátit do normálu a předejít například císařskému řezu.
Centrum porodní asistence je pilotní projekt Nemocnice Na Bulovce
|
„Ve vzdělávání není běžně zahrnuté abdominální vyšetření, což je zevní vyšetření, kdy pohmatem porodní asistentka pomocí dlaní, určuje, jak roste děloha, polohu dítěte, jeho vstupování a další parametry,“ vysvětluje Sedlická a dodává: „Když zjistí, že dítě není v nejvhodnější poloze, může se ženou pracovat ještě před porodem na tom, aby se dostalo do té pro porod výhodnější polohy a podobně.“
V současné době může kdokoli podpořit vzdělávání pro centra v crowdfundingové sbírce At žijí! na nfpomoci.cz. „Cílová částka je 307 692 korun a díky ní můžeme uskutečnit odborné semináře pro 21 porodních asistentek,“ uzavírá Sedlická. „Autonomie porodních asistentek u nás zatím z mé zkušenosti moc nefunguje. I když v jiných státech, jako je třeba Velká Británie, kde jsem rodila své první dítě, jsou taková pracoviště běžná a jsou převážnou volbou pro ženy,“ říká Lilia Khousnoutdinová, patronka projektu, jež zvýší vybranou částku o 60 procent. „I když se nevybere celá suma, tak se projekt uskuteční a já jej zadotuji,“ dodává patronka.