Akce byla kampaní projektu Čistou stopou Prahou, který je financován Státním fondem životního prostředí České republiky. Jejím cílem je upozornit na výsledky měření, v němž se zjistilo, že vzduch v kabinách aut obsahuje dvakrát více škodlivých částic než vzduch na chodníku o několik metrů dále.
„Mnoho lidí se mylně domnívá, že jsou v autě více chráněni před škodlivými látkami, než kdyby se po městě pohybovali bez auta. Studie ze zahraničí ale dokládají, že je tomu přesně naopak. Například v Kodani naměřili až čtyřikrát vyšší emise v kabině auta než při jízdě na kole,“ řekl Lukáš Eršil, koordinátor projektu Čistou stopou Prahou. A jeho slova potvrzují i výsledky nedávného měření v Praze. Při cestě autem bylo naměřeno průměrně 51 600 částic na cm3, při cestě metrem a následné chůzi to bylo pouze 27 600 částic na cm3.
Silniční doprava je hlavním zdrojem prachových částic PM10 a PM2,5 i dalšího znečištění. „Částice ze spalovacích motorů jsou pro lidské zdraví zvláště rizikové. Jsou vypouštěny uprostřed ulic, kde lidé dýchají. Obsahují rakovinotvorné, mutagenní a jinak škodlivé látky a jsou tak malé, že jsou okem neviditelné. Lidský organismus proti nim nemá účinné obranné mechanismy. Takové částice se s vysokou účinností usazují v plicních sklípcích, odkud pronikají do krevního oběhu. Mohou také pronikat podél čichového nervu z nosu rovnou do mozku,“ upřesnil Michal Vojtíšek z Fakulty strojní ČVUT.