Mezi takové filuty patří zastupitel městské části Praha-Koloděje Martin Vlček, kterého štval stále větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách. Nechal tam proto zhotovit a umístit takzvané špačníky – ptačí boudičky, do kterých místo ptáků mají „lítat“ oharky.
„Původ názvu špaček sice přímo nesouvisí s tímto hmyzožravým ptákem, jisté však je, že to jsou též škůdci. A to pořádní, kam se na ně živý špaček obecný hrabe. Jsou nenápadní, ale jedovatí. Škodí přírodě opravdu ve velkém. Známý kolodějský zámečník pan Chaloupka proto nedávno dle mého návrhu vyrobil pro tyto špačky budky,“ říká pro deník Metro Vlček, podle kterého se nápad zatím osvědčuje.
Koše na vajgly vypadají i jako terče, třeba ve Stodůlkách
|
„Kuřáci sem špačky vhazují. Už se jich tu mnoho zabydlelo. Když už uškodily jim, ať alespoň neškodí ostatním,“ dodává Vlček a vysvětluje, že název si Kolodějští vypůjčili od ornitologů. Špačníky se vyvěšují na zahradách od sedmnáctého století, aby tito upovídaní ptáci navozovali veselou atmosféru a hubili škůdce.
Karlínské ekobudky
Nedostatek košů s típátky a popelníků ve veřejném prostoru vyburcoval k činnosti také tým projektu Bez vajglu. Ten se rozhodl umisťovat do ulic vlastní popelníky, které budou chytré, vtipné, a hlavně české. Nejprve začali v malém. Pod značkou Bezvajglu.cz prodávali nesmradlavé popelníčky do kapsy, díky nimž nedopalky kuřák nemusí nikam házet. Nápad jim svého času pomáhala propagovat Praha 4. Letos na jaře se jim však konečně povedlo dostat vlastní nápad do ulic. „Město ani příroda tvůj vajgl nepotřebuje. Vajgl není hnojivo, patří do popelníku,“ zněl vzkaz, který našli na jednom ze svých oblíbených míst kuřáci z firem sídlících v kancelářské budově Karlína. Nad ním visela takzvaná bouda na špačka. „Malý otvor a úplná těsnost zaručí vhození pouze vajglu a to, že se vajgly nevznítí,“ uvádí tým Bez vajglu.
Marketingový trik
Deník Metro obdržel na téma kreativních popelníků mnoho postřehů čtenářů. Ti by byli mnohdy raději, kdyby se místo budování alternativ, kam s nedopalky, více pokutovalo. Podle některých jsou pak boudičky na nedopalky vyloženě marketingový trik. „Místo aby městští strážníci pokutovali bezohledné nekuřáky, bude se utrácet za speciální koše – zpočátku desetitisíce, pak statisíce,“ míní čtenářka Blanka Hladíková.