metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Dalších 8 fotografií v galerii
Tabule na Karlově náměstí s ptá lidí, čeho by chtěli dosáhnout. | foto: David Sedlecký

Chci mít orgasmus a svatý pokoj! Lidé píší na zeď Otce vlasti své životní cíle

  15:48
Chcete se ostatním svěřit se svými plány a touhami? Máte jedinečnou možnost na nové zdi Otce vlasti. Ale křídu si musíte přinést. Těžko říct, jestli ji už fanoušci černé tabule celou vypsali, nebo se někde ztratila. Každopádně na místě ji dnes kolemjdoucí hledali marně.

"Na zeď Otce vlasti mohou lidé psát svá životní přání a své cíle. Některá přání jsou originální, jiná poněkud nesrozumitelná," upozornil náš čtenář David Sedlecký. Obě tabule překypují ambiciózními i méně ušlechtilými cíli. Jenže i kdyby na nich bylo místo, není čím psát, chybí křídy. Někteří lidé si nezvyklou atrakci prohlíží a fotí, většina jich ale projde bez povšimnutí.

Tabule na Karlově náměstí se ptá lidí, čeho by chtěli dosáhnout.
Tabule na Karlově náměstí se ptá lidí, čeho by chtěli dosáhnout.

Jedna strana je anglicky a druhá česky.

Jedna z tabulí je určena pro Čechy, druhá pro turisty, kteří češtinu neovládají. V záhlaví obou je vyzdviženo několik odkazů, o které se Karel IV. zasloužil. Právě ty nás mají inspirovat k formulování a dosažení našich životních cílů. „Aby se mohly naplnit, musí být definovány,“ říká iniciátor akce Ondřej Chrást.

Za projektem stojí sám ďábel

10 nej vzkazů

Já chci dokázat...

  • ...mít život plný přátel.
  • ...mít vlastní rodinu.
  • ...každý den se usmívat.
  • ...být dobrým člověkem.
  • ...že svět je krásný.
  • ...mít ráda sama sebe.
  • ...mít hodně peněz a alkoholu.
  • ...hodně všeho.
  • ...mít svatý pokoj.
  • ...mít orgasmus.

Ne všichni ale projekt ocení. „Je to hrozné, jen to ukazuje sobeckost lidí, za kterou stojí ďábel, a zkaženost dnešního světa,“ podotýká znechuceně postarší pán na cestě z kostela. "Nám se projekt líbí, ale je to vážně spíš jen taková atrakce. Chtěli jsme tam také něco napsat, ale chybí křída," říká Jakub Kaufman, který se u tabulí zastavil s přítelkyní.

Pokud nebude opět nedostatek pisátek, budete moct svá přání na Zeď psát až do 12. července. Pak tabule poputují dál. Nějaké místo se pro vás snad předtím ještě uvolní. "Popsaná tabule je vždy vyfotografována a smazána," podotýká Chrást.

Sedmisté výročí začíná za 700 dní

Někomu možná není jasné, proč oslavy začaly s dvouletým předstihem. Projekt má ovšem lehce poetický přesah. Zeď byla totiž nainstalována sedm set dní před sedmistým výročím narození českého krále a císaře Svaté říše římské. To bude Česká republika slavit v květnu 2016. Zeď Karla IV. je jen jednou z řady celostátních a několik stovek menších akcí, které se během následujících dvou let budou konat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy