metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Parkovací automat působí, jako by byl v provozu. | foto: Metro.cz

Covidový režim parkingu platí dál v nákupácích

  12:01
Automaty i závory se lesknou novotou. „Vybírat poplatky ale zatím neplánujeme,“ tvrdí vedení centra na Černém Mostě.

Využívat obchodní centra v hlavním městě jako celodenní „odkladiště“ pro své vozy není v dnešní době příliš výhodná záležitost. Za stání se ve většině z nich platí po první hodině či hodinách zdarma poplatky v řádech několika desetikorun. Ty pak ale mohou během dne pořádně nabobtnat.

Světlou výjimkou, posledním mohykánem velkých nákupáků zdarma, je doposud Obchodní centrum Černý Most. To s nápadem zpoplatnit parkování ve svých prostorách sice koketuje řadu let, k činu se však odhodlalo teprve nedávno.

„Závory a platební automat na parkovné obalené igelitem se tu objevily již loni. Pak ale přišla pandemie, centrum bylo poloprázdné a nic se tu během té doby tedy neplatilo. V posledních týdnech je však na první pohled patrné, že je systém již provozuschopný a připravený ke spuštění,“ popisuje situaci v nákupním centru čtenář Lukáš Jelínek.

Odložené parkovné
Deník Metro se na místo vypravil, aby si nové automaty a závory vyfotil. Podle dalších návštěvníků centra, se kterými jsme měli možnost hovořit, vedení centra vyčkává, až se opět po hubených pandemických měsících nákupák po okraj naplní. Pak teprve poplatky zavede. Vedení centra deníku Metro odmítlo prozradit cokoliv konkrétnějšího.

„Parkoviště Centra Černý Most v tuto chvíli zůstávají našim zákazníkům bezplatně přístupná podle doposud platných pravidel,“ sdělilo deníku Metro vedení centra s tím, že v případě změn v režimu parkovného bude zákazníky i deník Metro předem informovat.

Domněnky místních o zavedení parkovného v následujících měsících nicméně částečně potvrdila mluvčí Prahy 14 Veronika Berná.

„Co vím, tak od nich dříve zaznívalo, že jsou připraveni uplatnit regulaci v předvánočním období, pokud by jim nestačila kapacita parkoviště. O tom, že by se měly nějaké změny odehrávat přímo nyní, však nic nevíme,“ svěřila deníku Metro Berná.

Pandemická doba hájení
Rozhodnutí o případném zpoplatnění parkování v centru mělo původně padnout již loni. Vedení centra se však dle svých dřívějších vyjádření na poplatcích nakonec neshodlo a jejich plán definitivně smetla ze stolu druhá vlna pandemie koronaviru.

Trend parkování zdarma od Centra Černý Most během pandemie odkoukala i nepříliš vzdálená Galerie Harfa. Ač se zde před pandemií parkovné standardně platilo, a během konání akcí v sousední O2 areně si řidiči dokonce připláceli, nyní je zde již od loňska stání zdarma. K tomuto vstřícnému kroku vedení centra přistoupilo i přesto, že zde parkují také lidé, kteří následně vyrážejí nikoliv nakupovat, ale nechat se naočkovat do blízké haly O2 universum. „Parkování je u nás zdarma, a to až do odvolání,“ uvádí vedení Galerie Harfa na svém webu.

Zcela zadarmo zaparkujete už jen v Obchodním centru Šestka v Praze 6. Zde však nejde o koronavirový režim. Parkující jsou zde totiž většinou zároveň zákazníky. Neslouží tak jako záchytné parkoviště.

Opožděná P+R
Pokud by se parkování v nákupáku na Černém Mostě zpoplatnilo, nebyli by o pár korun lehčí jen jeho zákazníci. 3122 parkovacích míst v parkovacím domě, na střešním nebo v podzemním parkovišti centra totiž využívají také přespolní jako záchytné P+R. Vedení centra jim to dosud nemělo za zlé. Magistrát, respektive jeho současné vedení, totiž na začátku svého mandátu slibovalo, že do konce svého působení navýší kapacity pražských P+R o dva apůl tisíce míst, tedy na nějakých 12 tisíc aut. Již nyní je však téměř jisté, že své sliby nebude schopné splnit.

Výstavba parkovacích domů v Nových Butovicích nabírá zpoždění, ve skluzu je i plánované P+R na Zličíně. Situace na Černém Mostě je však suverénně nejhorší, protože jsou ulice plné aut Středočechů, kteří dříve parkovali na záchytném P+R Černý Most s označením 1. Na jeho místě nyní stojí hrubá stavba parkovacího domu, jež se má otevřít na podzim a nabídnout má 880 míst. Už na začátku volebního období v roce 2019 nicméně náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr přiznával, že je zde situace kolem parkování více než akutní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy