metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Úterý, 22. října 2019. Svátek má Sabina.
KFC
KFC | foto: ČTK

Do KFC chodí Češi už 20 let. Mekáč je tu o dva roky déle

21. prosince 2014  11:49 ČTK
První restaurace Kentucky Fried Chicken známá spíše pod zkratkou KFC byla v Česku otevřena před 20 lety - 22. prosince 1994 ve Vodičkově ulici v Praze. Dnes má po celém Česku 67 podniků, které provozuje společnost AmRest. Stejná firma zastřešuje i sítě Pizza Hut, Burger King nebo kavárny Starbucks.

KFC se v posledních letech zaměřila na posilování poboček v regionech, které pokrývají také hlavní dálniční tahy. Restaurace KFC za 20 let v ČR obsloužily na 160 milionů strávníků, kteří zkonzumovali mimo jiné přes 30 tisíc tun kuřecího masa.

Historie KFC

  • Firmu založil kolonel Harland Sanders, který začal prodávat smažená kuřata ve své restauraci již na počátku 30. let (jeho podobizna tvoří logo KFC).
  • V roce 1940 vytvořil směs 11 různých druhů bylinek a koření nazvanou Original Recipe, která se údajně používá dodnes.
  • Svou recepturu začal posléze nabízet i dalším restauracím a se svým přítelem Petem Harmanem, kterému také prodal recept, si v roce 1952 otevřeli první provozovnu KFC.

Společnost McDonald’s ČR byla do obchodního rejstříku zapsána 27. května 1991. První tuzemská restaurace pak otevřela své brány 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici, kde mohli všichni zájemci poprvé ochutnat pravý „kapitalistický hamburger“. V současnosti má firma McDonald’s v Česku přes 90 restaurací, což z ní činí největšího hráče na zdejším trhu rychlého občerstvení.

Historie McDonald’s

  • První restauraci s rychlým občerstvením, která byla předchůdkyní budoucí sítě McDonald’s, otevřeli 15. května 1940 bratři McDonaldové, Richard a Maurice zvaný Mac, v San Bernardinu v Kalifornii.
  • V roce 1955 prodali právo k provozování restaurací obchodníkovi a potomkovi českých emigrantů Rayovi Krocovi, který v roce 1955 otevřel v Des Plaines v Illinois první podnik McDonald’s.
  • Úspěšný koncept se rozšířil do celého světa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaká pravidla platí při zranění v MHD? Kolik mohou poškození dostat? Deník Metro poradí

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2019  13:39

Ať už v Praze dojde k úrazu při nehodě tramvaje, autobusu či trolejbusu, zranění mají vždy právo na odškodnění. Odpovídající finanční částku pak většinou...  celý článek

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
vydáno 21. října 2019  8:32

Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.  celý článek

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

Martin Vopěnka
vydáno 20. října 2019  14:20

Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie....  celý článek

Homo homo autostradus aneb život s dálnicí pod nosem

Miroslava Lobotková se synem pozorují ruch na autostrádě často.
vydáno 20. října 2019  5:32

Zahrádka s výhledem na svodidla. Místo zpěvu ptáků motory a šustění gum. Protihluková stěna? To je živý plot. Jak se žije lidem u dálnice?   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám