metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
KFC
KFC | foto: ČTK

Do KFC chodí Češi už 20 let. Mekáč je tu o dva roky déle

21. prosince 2014  11:49 ČTK
První restaurace Kentucky Fried Chicken známá spíše pod zkratkou KFC byla v Česku otevřena před 20 lety - 22. prosince 1994 ve Vodičkově ulici v Praze. Dnes má po celém Česku 67 podniků, které provozuje společnost AmRest. Stejná firma zastřešuje i sítě Pizza Hut, Burger King nebo kavárny Starbucks.

KFC se v posledních letech zaměřila na posilování poboček v regionech, které pokrývají také hlavní dálniční tahy. Restaurace KFC za 20 let v ČR obsloužily na 160 milionů strávníků, kteří zkonzumovali mimo jiné přes 30 tisíc tun kuřecího masa.

Historie KFC

  • Firmu založil kolonel Harland Sanders, který začal prodávat smažená kuřata ve své restauraci již na počátku 30. let (jeho podobizna tvoří logo KFC).
  • V roce 1940 vytvořil směs 11 různých druhů bylinek a koření nazvanou Original Recipe, která se údajně používá dodnes.
  • Svou recepturu začal posléze nabízet i dalším restauracím a se svým přítelem Petem Harmanem, kterému také prodal recept, si v roce 1952 otevřeli první provozovnu KFC.

Společnost McDonald’s ČR byla do obchodního rejstříku zapsána 27. května 1991. První tuzemská restaurace pak otevřela své brány 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici, kde mohli všichni zájemci poprvé ochutnat pravý „kapitalistický hamburger“. V současnosti má firma McDonald’s v Česku přes 90 restaurací, což z ní činí největšího hráče na zdejším trhu rychlého občerstvení.

Historie McDonald’s

  • První restauraci s rychlým občerstvením, která byla předchůdkyní budoucí sítě McDonald’s, otevřeli 15. května 1940 bratři McDonaldové, Richard a Maurice zvaný Mac, v San Bernardinu v Kalifornii.
  • V roce 1955 prodali právo k provozování restaurací obchodníkovi a potomkovi českých emigrantů Rayovi Krocovi, který v roce 1955 otevřel v Des Plaines v Illinois první podnik McDonald’s.
  • Úspěšný koncept se rozšířil do celého světa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám