metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 17 fotografií v galerii
Nejkrásnějším mládětem podle čtenářů metro.cz byla Růženka. Nosorožčí slečna se v plzeňské zoo na rodila 5. února a po porodu vážila 47 kilogramů. | foto: Kateřina Misíková, Zoo PlzeňMetro.cz

ANKETA: Velemyš, zebra i velbloud. Hlasujete o nejhezčí mládě v českých zoo

  7:54
Jaro je tady a mláďat v českých zoo je čím dál tím víc. Velbloud, lemur, vydry i velemyš obláčková, to jsou letošní březňátka. Podívejte se na jejich fotky a hlasujte o nejkrásnější mládě tohoto měsíce. Anketa bude otevřena do 30. dubna.

Lemur kata, Zoo Olomouc
V olomoucké zoo byl březen na přírůstky štědrý. Narodila se tu hned tři mláďata lemurů kata, ale také tři jehňata ovcí kamerunských, mládě se vylíhlo u sov pálených a vak opustil další klokan rudý.

Do ankety nám přišly snímky mláďata lemurů kata. Tento druh tu chovají už od roku 2012. „Jako základ chovu jsme přivezli tři samičky ze Zoo Ostrava a samce ze Zoo Opole. Už v následujícím roce se všem třem samicím narodilo mládě a o rok později jsme odchovali naše první dvojčata a dokonce hned dvoje. Od té doby se u nás tito lemuři pravidelně rozmnožují,“ vysvětluje Karla Břečková, mluvčí Zoo Olomouc.

Lemur tmavý, Zoo Brno
Mládě lemura tmavého (Eulemur macaco) se narodilo v březnu v Brně. „Jméno nemá, jedná se pravděpodobně o samičku, ale s určitostí to zatím nevíme,“ říká Gabriela Tomíčková, mluvčí zoo Brno.

Orlosup bradatý a velbloud dvouhrbý, Zoopark Chomutov
Mládě orlosupa bradatého se vylíhlo pod rodiči 7. března po 58 denní inkubaci. Osmnáctiletý rodičovský pár museli chovatelé bedlivě pozorovat. Přestože vejce snesla samice již před třemi lety, jedná se o první mládě, které společně se samcem odchovává. V prvních dnech po vylíhnutí mláděte s krmením pomáhali chovatelé. Cílem bylo zachovat přirozený odchov, který je pro dravce nejlepší. „Hodně nám pomohla kamera umístěna na hnízdě. Mohli jsme pozorovat, jak se rodičovský pár k mláděti chová, jestli již začal s krmením a jestli mládě prospívá,“ vysvětluje zoolog Miroslav Brtnický. Nyní již probíhá odchov bez našich zásahů, mládě se má k světu.

V neděli 26. března se velbloudici dvouhrbé Matyldě narodilo mládě, sameček. Pětiletá Matylda odchovává již své druhé mládě. Při péči o malého velblouda ji bedlivě hlídá osmnáctiletý samec Kublaj. On i samice jsou velmi nervózní z návštěvníků, kteří se pohybují příliš blízko výběhu. „Matka s mládětem je v expozici a návštěvníci mohou celou skupinu bez problémů pozorovat z návštěvnických cest. Každé přiblížení mimo návštěvnické cesty mládě, samici i samce velice stresují, starý samec může být i agresivní,“ upozornil zoolog Miroslav Brtnický. „Návštěvníci by se proto poblíž expozice měli chovat ohleduplně,“ doplnil.

Orlosup bradatý, Zoo Ostrava

Mezinárodní záchranný projekt Návrat oslosupa bradatého do Alp se daří úspěšně plnit ostravská zoo. Bezplatně poskytuje odchovaná mláďata tohoto majestátního dravce pro vypuštění do alpské přírody.

Samice staršího páru, který obývá lesní voliéru, snesla na přelomu roku dvě vejce. První pravděpodobně 31. prosince 2016, termín snesení druhého se objevilo v rozmezí 4.-7. ledna 2017. „První vejce během inkubace odumřelo, protože těsně před termínem možného líhnutí puklo na hnízdě. Po zjištění této skutečnosti jsme proto druhé vejce odebrali do líhně,“ vysvětluje Šárka Nováková, mluvčí zoo. Mládě se vylíhlo 1. března 2017. Několik dní zůstalo v péči chovatelů, po pěti dnech rozkrmování bylo 7. března podloženo na hnízdo zpět svým rodičům, kteří je bez problémů přijali. „Dalo by se říct, že je vlastně „adoptovali“. Mláděti se daří dobře, takže věříme, že i toto bude za pár měsíců létat ve volné přírodě,“ dodává Nováková.

Víte, že..

Ovce euessantská je nejmenší plemeno ovce na světě, ale produkuje nejvíce vlny ze všech evropských plemen.

V současnosti se s ní můžeme setkat všude po světě, původně ale pochází z malého ostrova francouzské Bretagne – Ouessant, který leží přes deset mil od pobřeží. Plemeno se tak muselo přizpůsobit specifickému, velmi drsnému podnebí.

Ovce ouessantská, Zoo Tábor
Jehně ovce ouessantské se narodilo 26. března. „Ačkoli je samička ještě velmi mladá, je velmi aktivní a čilá. Běhá, skáče, dobře prospívá, bez problémů pije mléko od matky a dokonce už i zkouší ochutnávat seno. To ale samozřejmě jen tak na zkoušku, aby zjistila, čím že se to krmí maminka. Ona sama zatím dává přednost mateřskému mléku,“ říká zástupce vedoucího ošetřovatele Ivana Nováková. Zatím je ovečka s matkou oddělena od zbytku stáda. Až se ještě trochu oteplí a jehňátko povyroste, připojí se k ostatním ve volném výběhu.

Velemyš obláčková, Zoo Ústí nad Labem

Odkud má své jméno..

Velemyš obláčková je endemitem ostrova Luzon na Filipínách, někdy se lze setkat s dřívějším názvem krysa obláčková podle anglického názvu „cloud rats“. Oproti levhartům obláčkovým, souvisí její název s prostředím, kde tento druh žije, neboť zejména na severu ostrova Luzon jsou horské lesy ponořeny do vrstvy mraků. Patří ke stromovým hlodavcům se soumračnou či noční aktivitou.

Je největším zástupcem čeledi myšovití, dosahuje hmotnosti přes dvě kila. Patří mezi býložravce, její potravu tvoří části rostlin, listy a plody.

Ve čtvrtek 2. března se narodilo mládě velemyši obláčkové, zajímavého hlodavce, který žije pouze na ostrově Luzon na Filipínách. „Mládě jsme zahlédli v dřevěné boudičce, každý z páru má jednu a slouží jim k odpočinku, občas si je dokonce střídají. Druhý den po porodu samice vylezla ven a mládě nechala odložené v budce, takže jsem je mohla vyfotografovat a zkontrolovat,“ říká chovatelka Lucie Brožová o prvoodchovu tohoto druhu v ústecké zoo.

Kate II. předvádí velice zajímavou vlastnost, která je pro velemyši typická. „Mládě se přisaje k jednomu ze struků, které má samice umístěné úplně vzadu na břiše, a pokud ta vyleze pro krmení či se pohybuje na větvích v expozici, mládě ji v pevném spojení všude musí následovat. Je s podivem, že nespadne, někdy to vypadá skutečně krkolomně,“ popisuje Lucie Brožová.

Vydra hladkosrstá, Zoo Praha
Zoo Praha se podařil unikátní odchov hned sedmi mláďat vyder hladkosrstých.Roztomilá rodinka vyder hladkosrstých dovádí na souši i ve vodě v pavilonu Indonéská džungle. Roztomilé hemžení rodičů Kiri a Scottyho a všech sedmi mláďat je navíc unikátem – mláďata tohoto druhu se povedlo odchovat poprvé v kontinentální Evropě. Malým vydrám brzy naroste hustý a krátký kožíšek, který jim zajistí ještě lepší ochranu před vodou.

Exotická mláďata každý měsíc

  • Na galerii fotografií právě narozených mláďat ze zoologických zahrad v České republice se můžete nově těšit každý měsíc na našich stránkách www.metro.cz
  • V této anketě můžete hlasovat až do 23.30 hodin 30. dubna.

Zebra bezhřívá, takinové čínští a sambra skvrnitý, Zoo Liberec
V liberecké zoo se narodili tři mláďata zlatých sudokopytníků, takinů čínských. Dále se můžeme pochlubit dalším přírůstkem zebry bezhřívé. Jedná se o samečka, který dostal jméno Kito. Nejvzácnějším přírůstkem je ale mládě sambara skvrnitého. Sambar skvrnitý je ohrožený filipínský endemit a v současnoti jsme jediná zoo v ČR, která tyto vzácné filipínské sudokopytníky množí. V ZOO Liberec se jedná o prvoodchov tohoto vzácného druhu. Jedná se opět o samečka, který si od svých ošetřovatelů vysloužil jméno Bongat.

Které březnové mládě se vám nejvíce líbí?

celkem hlasů: 746

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 2. května 2017. Anketa je uzavřena.

Vydra hladkosrstá, Zoo Praha
Vydra hladkosrstá, Zoo Praha 183
Ovce ouussantská, Zoo Tábor
Ovce ouussantská, Zoo Tábor 143
Lemur kata, Zoo Olomouc
Lemur kata, Zoo Olomouc 60
Velemyš obláčková, Zoo Ústí nad Labem
Velemyš obláčková, Zoo Ústí nad Labem 56
Takini čínští, Zoo Liberec
Takini čínští, Zoo Liberec 47
Orlosup bradatý, Zoopark Chomutov
Orlosup bradatý, Zoopark Chomutov 46
Lemur tmavý, Zoo Brno
Lemur tmavý, Zoo Brno 43
Orlosup bradatý, Zoo Ostrava
Orlosup bradatý, Zoo Ostrava 43
Sambar skvrnitý, Zoo Liberec
Sambar skvrnitý, Zoo Liberec 43
Velbloud dvouhrbý, Zoopark Chomutov
Velbloud dvouhrbý, Zoopark Chomutov 42
Zebra bezhřívá, Zoo Liberec
Zebra bezhřívá, Zoo Liberec 40

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek