metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Čechy baví exotické země. Ale pozor na horečky

  5:45
Zimních cest za exotikou přibývá. Pokud se chystáte do vzdálených krajů, nezapomeňte si zjistit, jaká jsou v dané oblasti potřebná očkování.
Příletová karta a teploměr, který dokáže změřit pacienta, aniž by se ho lékař dotkl (21. října 2014). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Cestování do Asie, Afriky či Jižní Ameriky je trendem posledních několika let – převažuje tzv. „blízká“ exotika. „Růst prodejů nyní vykazují Spojené arabské emiráty, Egypt, Kapverdy či Omán,“ říká Tereza Picková, výkonná ředitelka Českých cestovních kanceláří a agentur, a dodává, že prodej zájezdů do Karibiku je vlivem hurikánů mírně ve stagnaci. 

A co děti?

Rodiče často podceňují cestování s malými dětmi.

- Při cestě s malými dětmi by se člověk měl předzásobit vhodnými léky a prostředky v lékárničce, určitě nezapomenout repelentní přípravky proti hmyzu, moskytiéry, pokrývky hlavy a podobně.

- Podle primářky Hany Roháčové jsou častým případem průjmová onemocnění těch nejmenších.

Čechy táhne čím dál víc i exotika vzdálená. „Meziročně sledujeme mírný nárůst zájmu o cestovní pojištění do těchto zemí. S ­ohledem na období dešťů v ­Asii více cestovatelů vyráží přesně na podzim, v ­zimě nebo na začátku jara. Takto v­ posledních letech vyčnívají například individuální cesty do Indie, zejména v ­prvních měsících roku,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Ta poslední dobou asistovala u několika případů malárie a ­horečky dengue.

Dobré je sledovat webové stránky ministerstva zahraničních věcí, kde jsou zveřejňována upozornění o epidemii či jiném nebezpečí v ­dané zemi. Nutné je sjednat si cestovní pojištění a zvážit jeho výši, aby v případě potřeby pokrylo léčebné výlohy.

„Ze zkušenosti víme, že v­ odlehlých regionech bez infrastruktury, exotičtějších, případně zaostalých nebo naopak velmi vyspělých zemích limit jednoho milionu korun prostě nestačí, a to ani třeba na zlomeninu jedné končetiny,“ upozorňuje Svobodová. Podle Státního zdravotnického ústavu se loni v Česku vyskytlo 123 případů horečky dengue, 38 případů malárie, 21 případů amébózy či dva případy horečky chikungunya.

„Na rozdíl od malárie se dengue častěji než na venkově vyskytuje ve městech a její přenašeč, komár egyptský, má denní aktivitu. Oblasti jejího výskytu se překrývají s­ podobnou nemocí, horečkou chikungunya,“ říká docent Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a­ ochrany veřejného zdraví lékařské fakulty v Ostravě. Chikungunya se navíc aktuálně usídlila i na území Evropy, zejména v městech Antio, Latina a Řím v regionu Lazio. U­ malárie roste také počet komplikovaných případů. Loni jich tak na jednotce intenzivní péče skončil rekordní počet a dva lidé nemoci podlehli. „Měli jsme případ mladé ženy, která odjela na svatební cestu do malarické oblasti Afriky a bohužel se vrátila s těžkou tropickou formou malárie, na kterou zemřela. Na dotaz, proč se to nezajistilo, byla odpověď, že jim řekli, že stačí repelenty – prý když si je koupí v Německu, tak to bude fungovat a­ nic se nestane,“ popisuje Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

V Evropě se v posledních letech rozšířila také západonilská horečka, kterou sem přináší migrující ptáci a jež se prostřednictvím místních komárů šíří do lidské populace. Zdravotní hrozbou je podle docenta Maďara Madagaskar, kde se vyskytuje epidemie moru přesahující tisíc nakažených osob a činí z­ něj nejvíce takto postiženou zemi na světě.

Základem prakticky pro všechny cesty do zahraničí včetně vyspělých oblastí je vakcinace proti virové hepatitidě A+B a kontrola platnosti očkování proti tetanu. Do rozvojových zemí se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a dále podle lokálních a individuálních faktorů. Vakcinaci stačí podstoupit dva až tři týdny před odletem, jindy je třeba i několik měsíců. 

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek