metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

České kuřačky umírají stále častěji než muži

  5:55
Doháníme Západ. Bohužel nikoli v platech, ale v onemocnění rakovinou.
Kouření (ilustrační foto) | foto: SXC

Odpuzující obrázky na cigaretových krabičkách zatím české vyznavače nikotinu neodpuzují. Kuřáků u nás klesá jen mírným tempem, přibývá však kouřících žen. I když v absolutních počtech za muži zaostávají, rychle je dohánějí.

Za posledních 40 let vzrostl počet českých žen, které si denně zapálí cigaretu, téměř čtyřikrát. V tomto ohledu se už blížíme západní části Evropy, kde jsou síly v tomto ohledu mezi kuřáky a kuřačkami poměrně vyrovnané. „Čím dál na východ, tím víc tam kouří muži než ženy,“ vysvětluje negativní genderové civilizační posuny Vítězslav Kolek, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Vzrůstá pochopitelně i počet nádorových onemocnění plic. Zajímavé je ale to, že zatímco počet úmrtí českých kuřáků na plicní rakovinu dlouhodobě klesá, u žen má stoupající tendenci.

„Pokud není problém diagnostikován včas, sedmdesát procent postižených umírá do jednoho roku po nálezu nádoru,“ konstatuje Kolek. Rakovina plic totiž nebolí. To potvrzuje Jana Skřičková, přednostka Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy z brněnské fakultní nemocnice. „Plíce mají málo nervových zakončení, nemoc proto v počátečních stadiích nebolí,“ říká Skřičková. Příznaky, jako je sípání, kašel či vykašlávání hlenů, přecházejí podle ní lidé bez povšimnutí. Navíc zatím neexistuje účinná screeningová metoda, která by zachytila karcinom plic v raném stadiu. „Často objevíme zhoubné bujení v rámci jiného vyšetření, například předoperačního,“ vysvětluje Skřičková.

Pokud proto nedojde k odhalení během preventivních prohlídek, které by měli lidé absolvovat, je i přes značný pokrok medicíny šance na vyléčení stále malá.

„Nádorů, které lze radikálně operovat a zcela odstranit z těla, je pouze mezi deseti až patnácti procenty,“ potvrzuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Podle údajů Národního onkologického registru ČR zemře ročně na tuto nemoc 5400 lidí. Rakovina plic patří ve světě i v Česku na páté místo nejčastějších zhoubných bujení.

Kouříme a umíráme

5400

  • Tolik tisíc českých nemocných rakovinou plic podlehne každý rok této chorobě. Z toho je 1400 žen.

13

  • Na takové pozici je Česko v počtu zjištění rakoviny plic v rámci Evropy. V úmrtnosti jsme na sedmnáctém místě.

1,6

  • Tolik milionů lidí v Česku kouří. Jen o něco méně lidí, 1,59 milionu, umře ročně na nádor v plicích na celém světě. V průměru zemře ve světě každých třicet vteřin jeden postižený.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek