metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Egypt pouhou čtvrthodinu od hranic je v Mistelbachu

  5:55
Projděte se pyramidami na unikátní výstavě.

Další 3 fotografie v galerii
Muzeum v rakouském Mistelbachu přináší atributy starověkého Egypta. | foto: MAMUZMetro.cz

Muzeum MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých patnáct minut od českých hranic, zahájilo devítiměsíční výstavu Úchvatné pyramidy. Ta ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění.

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4600 lety. Již staří Řekové stáli v úžasu před pyramidami v Gíze a zařadili je mezi sedm divů světa. Ohromují svým vzhledem i architekturou a jako součást gigantických komplexů sloužily dlouhá staletí coby hrobky egyptských králů a šlechty.

„Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká ředitel muzea Peter Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu,“ říká Fritz.

Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem.

„Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě,“ říká Fritz.

Pyramidy ohromují svými gigantickými rozměry a impozantní architekturou, přesto o jejich výstavbě není mnoho známo. Historické písemné zdroje mlčí o tom, kolik dělníků se na stavbě jedné pyramidy podílelo či jak dlouho trvalo, než byla dokončena. Archeologové se celá desetiletí snaží tato tajemství odhalit a jejich nálezy naznačují, s jakým nasazením byly egyptské pyramidy budovány a nakolik se v průběhu tisíciletí proměňovala jejich podoba. Modely nejrůznějších pyramid v muzeu MAMUZ v Mistelbachu ilustrují fascinující proměny jejich architektury.

Výstava také ukazuje, jaký vliv měla egyptská kultura na řemesla, módu, zahradní architekturu a hudbu konce 18. století, kdy v Evropě vrcholilo okouzlení antickou civilizací. Kostýmní návrhy pro představení jako Aida a Kouzelná flétna nebo egyptskými freskami a sochami vyzdobený Pantheon v německém Wörlitzu či sochy v rakouském paláci Schönbrunn ukazují, že pyramidy a obelisky inspirovaly nepřeberné množství oblastí života po celém světě.

Autor:

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek