Na zdravotní problémy je fotbalový Baník Ostrava jako magnet. Alespoň podle výskytu kolapsů fotbalových příznivců. Loni během jednoho měsíce při utkáních klubu odvážely sanitky vždy někoho z jeho fanoušků.
Hrnek kolaboval v kotli
V únoru 2019 se v kotli domácích ultras při utkání Ostravy s Mladou Boleslaví zhroutil v 89. minutě za stavu 1:1 populární fanda přezdívaný Hrnek. „Byla to asi indispozice organismu spojená se stresem,“ svěřil se Hrnek po propuštění z nemocnice. Podezření na infarktu se nepotvrdilo. Za měsíc poté se složil návštěvník na stadionu Sparty Praha při zápase právě s Baníkem. Kvůli možnému infarktu transportovala sanitka dvaasedmdesátiletého fanouška Sparty do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí (VFN).
Námaha přinesla konec
|
„Takovýchto případů je u nás velmi málo. Občas se to stát může, ale stadiony jsou od nás poměrně daleko, není to tak naše primární oblast zájmu,“ říká Martina Voráčková, vedoucí oddělení PR nemocnice. Že může extrémní vypětí i při sledování sportu vést k problémům, lékaři neodmítají. „Extrémní fandění může být fyzicky náročné, srovnatelné se sportovním výkonem či prováděním fyzicky náročné práce. Může vést k vyčerpání rezerv organismu. Fanoušek je často v riziku dehydratace při nedostatečném příjmu tekutin, zvláště při vyšších teplotách,“ potvrdil deníku Metro Michal Lipš, primář Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN.
Stres u obrazovky
Může k infarktové situaci vést i domácí fandění u televizoru? Nyní usedají k obrazovkám s napětím příznivci českého biatlonu, v červnu dosáhne fanouškovský stres vrcholu při světovém šampionátu v kopané, kam se po letech dostali i naši fotbalisté. „S kolapsy se určitě setkáváme. Na stadionech během sportovních utkání, a to jak u sportovců, tak u fanoušků,“ uvádí Hedvika Kropáčková, tisková mluvčí jihomoravské záchranky. Záchranáři vyjíždějí i k domácím infarktům. „Tam nám však nikdo většinou neupřesní, že potíže nastaly zrovna ve chvíli, kdy postižený sledoval třeba hokej v televizi,“ komentuje eventuální zdravotní potíže při sledování sportu Kropáčková.
Evropa700 Zhruba tolik Čechů (v přepočtu na 100 tisíc obyvatel) umírá na nemoci oběhové soustavy, především na infarkt. Je to přibližně třikrát více, než činí průměr Francie, a asi dvakrát víc než v Německu. |
Ne vždy musí být příčinou zdravotních problémů jenom „infarktový“ stav sportovního utkání. „Zdravotní postižení nemusí vždy souviset s rozrušením, ale také jednoduše s faktem, že je v daném prostředí vysoká koncentrace lidí na jednom místě. Tím se totiž pravděpodobnost, že se někomu něco stane, zvyšuje. Mezi dalšími faktory může být třeba vydýchaný vzduch v hale, nepříznivé klimatické podmínky venku, jako je vysoká teplota,“ řekl deníku Metro Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.