Automat hráče ožebračil a v momentě, kdy hráčova frustrace vyvrcholila, mu všechny peníze vrátil spolu s informací o nově otevřeném Drop In centru v Praze 12, kde může vyhledat odbornou pomoc.
Automat do herny umístilo centrum ve spolupráci s agenturou OgilvyOne. „Bylo zajímavé sledovat reakce hráčů, z nichž někteří s automatem i cloumali, ale přitom od něj neodešli,“ říká kreativní ředitel agentury Marek Linhart.
Kampaň má upozornit na problémy spojené s hazardem – tedy dluhy hráčů či zvýšenou kriminalitu. Aktuální studie Nadačního fondu proti korupci a sdružení Naši politici tvrdí, že bedny, jak se lidově hracím automatům říká, kriminalitu zvyšují. Autoři studie srovnali počet trestných činů v českých městech s více než pěti tisíci obyvateli. Výsledky prezentovali začátkem března.
V městech, kde byl hazard omezen, kriminalita klesla. „Uvést lze například skupinu čtyř měst, která vzájemně sousedí – Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Moravská Třebová. Dvě z těchto měst se rozhodla vyhlásit nulovou toleranci hazardu – Vysoké Mýto a Litomyšl.
Naopak Svitavy a Moravská Třebová se rozhodly hazard neomezovat. V roce 2013 byla míra kriminality ve všech městech poměrně vysoká, ale následně se přelila do těch měst, ve kterých provoz heren pokračuje,“ popisuje výsledky studie Šárka Trunkátová, analytička spolku Naši politici.
Nulovou toleranci hazardu vyhlásilo již mnoho měst a obcí. Rušení jednotlivých automatů je však postupné, a to zvlášť v případě, kdy provozovatelé hazardu využívají různé kličky, jak herny zachovat.
Například ve Frýdku-Místku jsou v provozu už jen herny, které povoluje ministerstvo financí. Provozovatelé heren si totiž zažádali o prodloužení lhůt a podávají správní žaloby k soudu. Dokud soudy neskočí, herny mohou dál fungovat.
Němci gamblují v Česku
|