Málokterý podnik se na novinku těší. Řada hospod abarů dokonce vymýšlí, jak se zákazu vyhnout. Jedním takovým je i Kulečníkový klub Harlequin Praha.
Názory čtenářůČtenáři deníku Metro reagují na naši výzvu, co si myslí o protikuřáckém zákoně. - Věra Procházková - Tomáš Čermák - HoS - Karel Zázvorka |
„Velmi mně vadí, že majitel objektu investoval miliony do perfektní vzduchotechniky zaměřené na kouření a kvůli tomu máme větší nájem. Úředník pak jedním škrtem něco zakáže a je mu jedno, jaké to bude mít dopady,“ zlobí se provozní klubu Pavel Halamka.
Jeho podnik se proto změní na spolek. Pan Halamka si myslí, že pokud by se v jeho podniku nekouřilo, přijde o tržby. „Hosté během kouření venku nepijí a to při množství vykouřených cigaret bude velmi citelné v poklesu tržeb. Problémoví hosté budou navíc využívat hromadného kouření k útěku bez placení,“ obává se.
Krajské hygienické stanice, které budou dodržování zákona také kontrolovat, ale varují, že založením spolku nebo klubu se podniky zákazu nevyhnou. Zákon se totiž týká zákazu kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb a má ochránit zdraví hostů a zaměstnanců.
„U kuřáckého klubu nelze vyloučit, že se bude vzhledem k činnosti, která je tam provozována, tedy že se tam bude například prodávat alkohol a pokrmy, považovat rovněž za provozovnu stravovacích služeb. Proto může být zřizování soukromých kuřáckých klubů považováno za obcházení tohoto zákona,“ varuje mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.
Deník Metro oslovil právníky a zjišťoval, jak založení klubů nebo spolků hodnotí. „Takové podniky se pohybují na hranici zákona,“ říká Viet Do Pham, právník Advokátní kanceláře Hajduk & Partners.
A dodává: „Pokud bude například podnik pod označením soukromý klub fungovat jako klasická restaurace s pravidelnou otevírací dobou a obsluhou, bude bezesporu spadat pod zařízení, na která se omezení kouření vztahuje. Zákaz kouření by nebylo možné obejít ani v případě, že by členové klubu za stravu neplatili, ale cena stravy by byla zahrnuta v členském příspěvku.“
Právníci. Spolek
„Jsme spolek právníků, kteří vymysleli řešení pro ty z vás, kteří chtějí v baru, restauraci či kavárně kouřit a užívat si tak jako dříve,“ slibuje web Libertasclub.cz, který vznikl zhruba před měsícem.
„Nestačí pouhé založení spolku, jak je médii hojně propagováno,“ říká Jakub Průdek, jeden z členů spolku. „Nechceme ale dávat návod konkurenci,“ tvrdí. Ačkoliv služby spolku stojí i několik tisíc, je o ně obrovský zájem.
Úspory8216 Tolik peněz ušetří ročně ten, kdo denně vykouří pět cigaret a skončí s tím. Podle webu koureni-zabiji.cz zemře ročně 15 tisíc lidí kvůli kouření. |
Na Facebooku skupiny se krátce po jejím vzniku objevily varovné komentáře, že členem Libertas je i Petr Kocourek, před kterým varuje Česká advokátní komora. Komentář ale brzy z Facebooku zmizel. Petr Kocourek se v minulosti proslavil tím, že sliboval ochranu řidičů před pokutami nebo před pokutami za nesprávně vedenou EET.
Libertas to ale považuje za pomluvy konkurence a naopak spolupráci s Kocourkem považuje za výhodnou. „Je tváří, která zaručí, že právní ochrana bude poskytována se znalostmi a zkušenostmi,“ reaguje na náš dotaz spolek Libertas.