metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Hospody se bojí problémových kuřáků. Budou prý prchat bez placení

  6:18
Příští týden vstoupí v platnost jeden z nejdiskutovanějších zákonů v Česku. Jakmile 30. května odbije půlnoc, platí ve všech restauracích a hospodách zákaz kouření.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Málokterý podnik se na novinku těší. Řada hospod a­barů dokonce vymýšlí, jak se zákazu vyhnout. Jedním takovým je i Kulečníkový klub Harlequin Praha.

Názory čtenářů

Čtenáři deníku Metro reagují na naši výzvu, co si myslí o protikuřáckém zákoně.

- Věra Procházková
Odvolávat se na státy, kde zákon už platí, je nesmysl, určitě není úplně stejný jako tento. Je to jen další omezování osobní svobody a svobody podnikání.

- Tomáš Čermák
Sám jsem nekuřák a nijak nepodceňuji zdravotní negativa kouření. Nemám problém jít do mírně zakouřené restaurace. (...) Když tam bude hodně zakouřeno, tak se tam nepohrnu. Rozhodne se ale majitel či provozovatel. Ani v deklaraci lidských práv nestojí, že mám právo na čistý vzduch v hospodě, kam jdu dobrovolně. Když jdu do čajovny, tak se vyhnu těm, co kouření povolují (dokonce i vodní dýmky), protože to k čaji primárně nepatří (mluvím o tabáku), a pomyslím si něco o odbornosti provozovatele.

- HoS
Přál bych panu Kuberovi stát alespoň měsíc za výčepem, a hlavně v zimě. Jako zaměstnanec nekuřák je člověk přiotráven. A chudák člověk, co si tam dá třeba jen utopence. Loni jsem si k obědu ve zcela prázdné restauraci v Českém Brodě dal svíčkovou, v tom vešli tři zedníci a­začali kouřit. No, bylo po jídle...

- Karel Zázvorka
Jsem kuřák již 43 let. Ale tohle jsem ještě nezažil. Říká něco pánům ve vládě, co je diskriminace? Pokud nekuřák vejde do obyčejné hospůdky, kde štamgasti koukají na fotbal, hokej či jiný sport, a začne mít ,,blbé“ řeči, že je tam smrad a nahuleno, tak ať jde jinam. Přece ho nikdo nenutí, aby tam seděl. Je mnoho restaurací, barů, kde se nekouří celý den.

„Velmi mně vadí, že majitel objektu investoval miliony do perfektní vzduchotechniky zaměřené na kouření a kvůli tomu máme větší nájem. Úředník pak jedním škrtem něco zakáže a je mu jedno, jaké to bude mít dopady,“ zlobí se provozní klubu Pavel Halamka.

Jeho podnik se proto změní na spolek. Pan Halamka si myslí, že pokud by se v jeho podniku nekouřilo, přijde o tržby. „Hosté během kouření venku nepijí a to při množství vykouřených cigaret bude velmi citelné v poklesu tržeb. Problémoví hosté budou navíc využívat hromadného kouření k útěku bez placení,“ obává se.

Krajské hygienické stanice, které budou dodržování zákona také kontrolovat, ale varují, že založením spolku nebo klubu se podniky zákazu nevyhnou. Zákon se totiž týká zákazu kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb a má ochránit zdraví hostů a zaměstnanců.

„U kuřáckého klubu nelze vyloučit, že se bude vzhledem k ­činnosti, která je tam provozována, tedy že se tam bude například prodávat alkohol a ­pokrmy, považovat rovněž za provozovnu stravovacích služeb. Proto může být zřizování soukromých kuřáckých klubů považováno za obcházení tohoto zákona,“ varuje mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Deník Metro oslovil právníky a zjišťoval, jak založení klubů nebo spolků hodnotí. „Takové podniky se pohybují na hranici zákona,“ říká Viet Do Pham, právník Advokátní kanceláře Hajduk & Partners.

A dodává: „Pokud bude například podnik pod označením soukromý klub fungovat jako klasická restaurace s pravidelnou otevírací dobou a ­obsluhou, bude bezesporu spadat pod zařízení, na která se omezení kouření vztahuje. Zákaz kouření by nebylo možné obejít ani v případě, že by členové klubu za stravu neplatili, ale cena stravy by byla zahrnuta v­ členském příspěvku.“

Právníci. Spolek

„Jsme spolek právníků, kteří vymysleli řešení pro ty z vás, kteří chtějí v baru, restauraci či kavárně kouřit a užívat si tak jako dříve,“ slibuje web Libertasclub.cz, který vznikl zhruba před měsícem.

„Nestačí pouhé založení spolku, jak je médii hojně propagováno,“ říká Jakub Průdek, jeden z členů spolku. „Nechceme ale dávat návod konkurenci,“ tvrdí. Ačkoliv služby spolku stojí i několik tisíc, je o ně obrovský zájem.

Úspory

8216

Tolik peněz ušetří ročně ten, kdo denně vykouří pět cigaret a skončí s tím. Podle webu koureni-zabiji.cz zemře ročně 15 tisíc lidí kvůli kouření.

Na Facebooku skupiny se krátce po jejím vzniku objevily varovné komentáře, že členem Libertas je i Petr Kocourek, před kterým varuje Česká advokátní komora. Komentář ale brzy z Facebooku zmizel. Petr Kocourek se v minulosti proslavil tím, že sliboval ochranu řidičů před pokutami nebo před pokutami za nesprávně vedenou EET.

Libertas to ale považuje za pomluvy konkurence a naopak spolupráci s Kocourkem považuje za výhodnou. „Je tváří, která zaručí, že právní ochrana bude poskytována se znalostmi a zkušenostmi,“ reaguje na náš dotaz spolek Libertas.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek